Zavrieť

Porady

Rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za rok 2021

Prislo mi rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za rok 2021 a podala som namietku, lebo nesuhlasim s vyskou. Ja mam subeh zamestnania a príjem podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003. Za rok 2021 som mala prijem z podnikania 55eur a napriek tomu mi poistovna vyratala nedoplatok na zdravotnom poisteni cca 420 eur. Vymeriavací základ mi bol stanovený nasledovne:
základ dane (z podnikania = cca 55 Eur) + výdavky na sociálne poistenie (z prijmu zo zamestnania) + výdavky na zdravotné poistenie (zo zamestnania) / koeficient 1,486 a z toho im vysiel vymeriavaci zaklad cca 3000 eur. Poistovna sa odvolava na § 13 ods. 2 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, podla ktoreho vraj vypocitala poistne. Maju pravdu? Je mozne, aby pri takom nizkom prijme z podnikania vyslo take vysoke poistne?
veronikasad skontroluj si prílohu k daňovému priznaniu typu B, máš zrejme zle vyplnenú tabulku odvodov. Odvody zo zamestnania (podla RZZP) máš uvedené v § 6
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Poisťovňa dostáva podklady o daňovom priznaní z daňového úradu, podľa toho vypočíta poistné na zdravotné poistenie. Zdravotná poisťovňa pri výpočte už nemá zvyčajne čo pokaziť, výpočet je automatický.

    Ak je niečo nie v poriadku, skontroluj si najprv daňové priznanie. Ak je tam vymeriavací základ dane 3000 €, tak výpočet poistného 420 € bol správny. Ak je tých 3000 chybný údaj, musíš podať opravné daňové priznanie. Námietka do zdravotnej poisťovne je zbytočná, tam ti poistné neopravia, keď majú na daňovom priznaní VZ 3000 €.

    V ktorej ZP si poistená?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    andrea33 Ahoj, som v poistovni Union. Asi som nebola presna, ja som v DP uviedla 2 prijmy: zo zamestnania a z podnikania (par. 6 ods.2 písm.c - znalci/tlmocnici). Zaklad dane zo zamestnania som mala 27000eur a z podnikania 55eur. Vo vyuctovani mi poistovna uviedla, ze moj vymeriavaci zaklad zo zavislej cinnosti je 27000eur a z podnikania 3000eur. Namiestala som v poistovni vysku vymeriavacieho zakladu z podnikania.
    Odpoved z poistovne bola, ze vymeriavací základ mi bol stanovený nasledovne:
    V daňovom priznaní ste si uviedla príjem podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, v sume 55,22 Eur.
    Avšak podľa § 13 ods. 2 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, do výpočtu vymeriavacieho základu vstupujú i ďalšie položky. Vymeriavací základ bol stanovený nasledovne:

    základ dane (55,22 Eur) + výdavky na sociálne poistenie (3 100,53 Eur) + výdavky na zdravotné poistenie (1 351,28 Eur) / koeficient 1,486
    Takže vymeriavací základ je v sume 3 032,99 Eur. Z neho Vám bolo stanovené poistné v sume 424,61 Eur (3 032,99 x 14 % sadzba)
    Výška uhradených preddavkov za rok 2021 je v sume 169,70 Eur.
    Dlžná suma za SZČO je 254,91 Eur.

    A moja otazka je, ze ci na to maju pravo? Totiz identicka situacia naslatal rok predtym, namietala som, moju namietku poistovna uznala a opravili to. Nechapen v com je to tento rok ine...
    kn-alka 1. platila si za rok 2021 poistné na SP a ZP zo živnosti? v sume 3100,53+1351,28?
    2 v ktorom riadku DP si uviedla výšku poistenia zo živnosti?

    Lebo ak si platila odvody zo živnosti v roku 2021, tie sa pripočítajú k príjmom na výpočet vymeriavaceho základu.
    veronikasad V zadaní píše, že ide o poistné zo zamestnania
    veronikasad Máš správne vyplnenú prílohu DP, tabuľku kde sú uvedené odvody?
    Výpočet ZP je správny, ak si zaplatené poistné zo zamestnania uviedla v pár.6
    andrea33 Mate obidve pravdu, ja som urobila chybu, v Prilohe 3 som vyplnila riadok 8 (Uhrn povinneho poistneho par 5) - tam som dala celkovu sumu za zdravotne a socialne, ktore mam zo zamestnania, ale omylom som vyplnila riadky 11 a 13 (poistne podla par 6) - tam som rozpisala socialne a zdravotne - od zamestnavatela. Takze musim podat opravne DP, zaplatit nedoplatok v poistovni a potom poziadat o opravu v poistovni a vratenie nedoplatku?
    veronikasad Neplat zatiaľ nič, rýchlo podaj dodatočné DP a potom kontaktuj ZP, najlepšie osobne na pobočke
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Treba spraviť Dodatočné DP (nie opravné) - a nech sú tam správne uvedené údaje (o poistnom).
    Ja by som asi zatiaľ ten nedoplatok neuhrádzala - resp by som si to odkonzultovala so ZP - vysvetli, že si spravila chybu v prílohe o poistnom a podávaš dodatočné DP
    andrea33 Dakujem za info!

    Rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za rok 2021

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.