Zavrieť

Porady

Prenos daňovej povinnosti , prosím vysvetliť prípadne kde vziať informácie

Ako platca DPH som kupil v Alze diely PC a poskladal počítač. Faktúra bola bez DPH , lebo ide o prenos daňovej povinnosti. To je pre mňa nové ,lebo nie som účtovník. Dávam si účto spracovať externe. Až teraz som bol poučený , že niektoré JKPOV sú zaradené do kategórie , že nákupy pre platcov DPH sú týmto spôsobom. Ja sa ako neznalec problematiky pýtam , odkiaľ mám vedieť , čo a kde mám nakupovať bez DPH – teda žiadať u predajcu o registráciu a pod. Dnes mi asi nafurt „odišla“ tlačiareň. Tak som okamžite v Planeo kúpil novú. Dostal som štandardný bloček s vyčíslením sumy DPH , ale zaplatil som sumu i s DPH 199 eur. V Planeu nepoznajú také niečo ako prenos daňovej povinnosti. Budem mať problém s DPH ?
5 komentárov     zbaliť
Nandrolon Mám dojem, že pletieš viacero vecí dokopy, teda nákup s DPH u platcu DPH, nákup u neplatcu DPH a nákup s prenosom DPH u platcu DPH. Záleží v čom podnikáš a tým pádom, či máš koeficient DPH 1,00 alebo menší. Je to v podstate jednoduché. Ak kúpiš "zariadenie" od neplatcu DPH, tak mu zaplatíš celú sumu a o DPH neúčtuješ. Ak kúpiš tovar s prenosom DPH, tak platíš defakto cenu bez DPH a zároveň účtovník urobí zápis odvod DPH a uplatnenie DPH. Ak kúpiš tovar, kde je na faktúre alebo bloku vyčíslená DPH v konkrétnej sadzbe, tak v podstate zaplatíš celú sumu, ale časť DPH ti štát vráti späť. Teda za tovar zaplatatíš napr. 120 eur /finančný tok/ ale do nákladov si dávaš iba 100,- a 20,- si uplatníš u štátu. Píšem o podvojnom účtovníctve, lebo neviem, aké vedieš. PS: prv sme museli overovať každú faktúru, či je vystavená správne. Týždenne sa vydával číselník, kde stále pribúdali položky a boli aj očíslované. V určitej dobe už táto povinnosť padla a účtovník nemusí overovať, či dodávateľ z pohľadu prenosu DPH vystavil faktúru správne. Platí zásada, že tak, ako ju vystaví jú účtovná jednotka bude účtovať. Ak DPH odvedie, prijímateľ si ju môže uplatniť, ak je samozdanenie, príjemca si to samozdaní.
comodo Na neplatcu zabudnime. Ja som platca , a Planeo je bežný obchod s elektronikou a vydáva pokladničné bloky s vyčíslením DPH. Toto som doteraz nikdy neriešil. či kúpim kancel, papier v Tesku , či benzín na pumpe , či platím servis auta v autoservise - platcu DPH , tak vždy je doklad so sumou bez DPH + vyčíslením DPH a dokopy s DPH. DPH si uplatním a nebol problém. Zrazu pri nákupe v ALze som bol zaregistrovaný a faktúra bola bez DPH. Takto nakupujem tovar mimo SK v rámci EU. Som len zmätaný z toho , či je režim nákupu so samozdanením povinný , alebo sa dá použiť i bloček z reg. pokladne bežného obchodu , teda s uplatnením DPH.
Nandrolon Samozdanenie je povinné u konkrétnych a presne špecifikovaných tovarov a služieb. Na faktúre TO MUSÍ BYŤ UVEDENÉ, napr. "prenesenie daňovej povinnosti", prípadne uvedený aj paragraf.
S tým bločkom som trochu nepochopil. Máš na jeden tovar aj blok, kde je uvedená DPH a aj faktúru, kde je prenos? Takto to nemôže byť. Ale ak sa jedná o 2 rôzne tovary, tak samozrejme účtovným aj daňovým dokladom je aj faktúra, ktorá spĺňa náležitosti a aj pokladničný blok, ktorý taktiež musí spĺňať potrebné náležitosti.
kn-alka comodo - ak máš nákup na bloček, vždy bude s DPH. Bez DPH môžeš nakupovať len cez faktúry, nakoľko tvoj odberateľ musí poznať tvoje IČ DPH.
Nandrolon V podstate áno, lebo firma je vždy iba výberca DPH, konečný platca je koncový zákazník, takže obchod vlastne "nevie" komu predáva a principiálne v hotovosti predpokladá vždy, že je to koncový zákazník.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Možné prípady, ak ty si platca DPH pri nákupe:
    1. BLOČEK - od neplatcu DPH - zaplatíš celú sumu bez nároku na odpočet DPH, nakoľko predajca je neplatca
    2. BLOČEK - od platcu DPH - zaplatíš celú sumu s nárokom na odpočet DPH. Bloček bez DPH neexistuje,
    3. FAKTÚRA - od neplatcu DPH - to isté ako u bločka od neplatcu DPH - DPH sa nerieši
    4. FAKTÚRA - od platcu DPH - záleží od typu tovaru alebo služby, väčšina je s DPH a ty máš nárok na odpočet DPH, v zákone su položkovite vymenované tovary, ktoré sú s prenesením DPH (kovy, poľnohosp.plodiny atď), ktoré sú bez DPH, s tým, že ty zaplatíš a zároveň si odpočítaš sumu DPH a potom sú služby s prenesením - stavebné práce, ktoré takisto zaplatíš a zároveň si odpočítaš sumu DPH.


    podmienkou na prenesenie DPH je, že OBAJA máte na faktúre uvedené svoje IČ DPH


    a kde získaš informácie? na nete, tak ako aj my ostatní

    hoď si do google: tovary a služby s prenesením daňovej povinnosti a čítaj, čítaj, čítaj, čítaj.....
    comodo Ďakujem. Bol som zmätený , pretože som dostal zlé informácie na začiatku osobne. Pre mňa teda plati hore možnosť 2 a 4 , teda tak ako bolo i doteraz .

    Prenos daňovej povinnosti , prosím vysvetliť prípadne kde vziať informácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.