Zavrieť

Porady

stabilizačný príspevok a exekučný príkaz

Zamestnankyni bude vyplatený stabilizačný príspevok - podlieha stab. prísp. exekučnej zrážke? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    mari2x Ale ak jej zexekvujú stabilizačný príspevok, tak môže byť z-ňa nestabilizovaná a potom aj odísť !
    ivka70 Odist moze aj tak, vyplateny ho mala, tak musi vratit. Co uz s cistym prijmom kto z nich spravi, je jeho vec a ked to dotiahne k exekutorovi, tak isto.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Odpoveď asi nie je celkom jednoduchá. Aj keď priamo nejde o mzdu zamestnanca ani iný príjem poskytovaný podľa Zákonníka práce, exekučné zrážky zo mzdy sa vzťahujú aj na zložky príjmu ktoré nahrádzajú mzdu, v širšom zmysle, napr. dôchodky. V tomto zmysle by som stabilizačný príspevok považovala za príjem podliehajúci exekučnej zrážke zo mzdy. Potom ešte je otázka, či je to príjem za dlhšie obdobie a zmysel stabilizačného príspevku (povinnosť vrátenia) podľa mňa je taký, že je to príjem/mzda (alebo preddavok)? na dlhšie obdobie. Potom podľa § 76 ods .3 "Ak sa preddavok vypláca za obdobie dlhšie ako jeden mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa povinnému vykonávajú zrážky. ,,,Z mesačnej mzdy sa potom vypočítajú s konečnou platnosťou zrážky a exekútorovi sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali povinnému zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa skutočne z preddavkov oprávnenému už vyplatili.". To by znamenalo, že by ste stabilizačný príspevok v čistom vydelili napr. 36 mesiacov, vypočítali zrážku akoby z 1 mesiaca (nazvem preddavok) a potom x 36, a potom by ste to 36 mesiacov pripočítavali k skutočnému príjmu, počítali zrážku a odpočítali už zrazený "preddavok". Napr. ak by stabilizačný príspevok bol v čistom bol 3960 na 36 mesiacov, to je na mesiac 110 €, po odpočítaní nepostihnuteľných súm by bol "preddavok exekúcie" 0. Ale potom každý mesiac, už od prvého mesiaca 36 mesiacov by som k čistému príjmu pripočítala 110 € a zrážku by som počítala z tohto súčtu.
    Ale skúste sa spýtať na MZ, MV alebo MPSVaR, alebo najlepšie všade. A ak to absolvujete, na odpoveď budem zvedavá.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 06.03.23 at 14:49
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mari2x onééééééééééééééééééééé
    "stabilizačný príspevok v čistom vydelili napr. 36 mesiacov, vypočítali zrážku akoby z 1 mesiaca (nazvem preddavok) a potom x 36"

    AK NIEČO vydelíš napr. 36 a potom vynásobíš týmže = 36, tak

    ODHADUJEM, že sa toho vela NEZMENí !
    Jana Motyčková Odhaduješ špatne. Keďže pri zrážke sa po 1. odpočitavajú dáke sumy, po 2. nad určitú sumu sa zráža všetko. Napr. zrážka z 3960 je cca 2975 €, zrážka zo 110 je 0, 0x36 je 0. Takže preddavok bude 0 a nie 2975.
    mari2x JA O MALEJ NáSOBILKE / TY O "POčASí"
      zbaliť

    stabilizačný príspevok a exekučný príkaz

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.