Zavrieť

Porady

Narok na matersku v pripade konatelky a zamestnankyne v sro??

Dobry den,

rada by som Vas poprosila o radu: prisiel za mnou klient, ktory ma 2 sro, ze jeho zena je tehotna, ale nema narok na materske, pretoze nie je nemocensky poistena. zapisal ju teda k 1.3.2023 ako konatelku vo svojej sro bez naroku na odmenu. v druhej sro ju na par mesiacov zamestna na pracovny pomer a bude zena poberat plat. taktiez by sa chcela zaevidovat ako samoplatca na nemocenske poistenie.

Mozem Vas poprosit o radu: v tomto pripade, ak skoncia pracovny pomer este pred nastupom na matersku dovolenku, bude sa narok na matersku ratat z tohto pracovneho pomeru, alebo z dobrovolneho poistenia, ktore si bude sama platit??

alebo je lepsie prestat platit dobrovolne poistenie, skoncit v prvej sro ako konatel a ponechat pracovny pomer? ide totizto aj o to, ze vdaka ulohe konatela v jednej sro a zamestnanca v druhej sro, sa spocitaju dni a vyde im 270dni poistenia.

Len oni planuju, ze nechaju manzelku ako konatelku a pracovny pomer ukoncia po 4 mesiacoch, aby sa im dni zratali spolu a vyslo im 270 dni poistenia.

Nie som ista, ci som to napisala zrozumitelne. co by ste im v tomto pripade poradili? co by bolo pre nich lepsie??

Dakujem za vsetky rady.
11 komentárov     zbaliť
ivka70 ked je v prvej sro konatel bez naroku na odmenu, nema to ziadny vplyv na narok na materske, musela by mat pravidelny prijem / odmenu ako konatelka, aby platila nemocenske poistenie, nie?
kn-alka to fakt si myslíš, že jeden kalendárny deň sa počíta 2x, ak má 2 prac.pomery?
dni sa nezrátavajú, je to stále jeden deň, ak keby bola "zamestnaná" v 3-4-5 prac.pomeroch, konateľoch, spoločníkoch v s.r.o.

a áno, dni poistenia znamenajú "PLATENÉ" - ak je niekde bezodplatne, nepočíta sa jej to do platených dňoch
simi182 ano, ak 1 pomer ukonci, nez bude mat narok na matersku - poradili im priamo na socialke. 1 pomer sa ukonci a 1 sa ponecha..
kn-alka keď zistím, že som tehotná, už je neskoro zhánať poistenie 270 dní - to musíš byť poistená ešte pred počatím, aby ti tých 270 dní do začiatku materskej vyšlo

od 01.03. 270 dní je december, ak teraz vie, že je tehotná (1.mesiac) porodí v novembri. Na materské sa nastupuje cca 6 týždňov pred pôrodom, cca september-október - takže NIE, tých 270 dní nijako nezíska
veronikasad Jarka, neviem či sa niečo zmenilo, ale pri súbehu nem.poistenia do doby 270 kal.dni sa rátalo nem.poistenie z oboch poistení. Nemôže však byť dobrovoľne v subehom zo zamestnania. Teda musela by mať príjem aj ako konateľka v druhej s.r.o. a jedno poistenie pred začiatkom poberania materského ukončiť
kn-alka tak to som si fakt nemyslela, že štát nechá takéto zadné dvierka na "špekulantské" zamestnávanie sa


... keď sa dá - treba využiť... zamestnať sa kde sa dá a bude aj materské
ivka70 Nie je mozne platit dobrovolne nemocenske poistenie pocas zamestnania .....
veronikasad Ivka, to som napísala aj ja...
ivka70 ano, potom som si to vsimla, ma to teda 2x potvrdene
simi182 ivka70, veronikasad... dakujem krasne za rady. :-)
Negoce chcete pikošku,? čítala som na FB, že jedna dáma v 5. mesiaci tehotenstva si chcela overiť, z akého VZ dostane MD, ak je zamestnaná 3x na 90. kal. dní, predchádzajúce zamestnania žiadne......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak je už tehotná - tak by sa nárok dal poriešiť ešte súbehom viacerých poistení - ku koncu nechať len jedno. ALE! Nie je možný súbeh povinného a dobrovoľného poistenia§ takže nejaké 2 - tri pracovné pomery by bolo treba - no a to si myslím, že nie je jednoduché. (ľahko sa napíše, ťažko realizovať v praxi)
    simi182 dakujem krasne...toto som potrebovala vediet. :-)

    Narok na matersku v pripade konatelky a zamestnankyne v sro??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.