Zavrieť

Porady

Ako mám postupovať, ak notárka tvrdí, že okruh dedičov je správny a ja nesúhlasím?

Pani notárka tvrdí, že okruh dedičov je správny. V rámci nového dedičského konania do 3. okruhu dedičov zahrnula po zomrelom slobodnom a bezdetnom strýkovi (poručiteľovi) aj potomkov synovca poručiteľa. Vysvetľuje to tým, že v čase úmrtia poručiteľa žil aj poručiteľov brat (volal sa Miroslav) aj poručiteľov synovec (syn Miroslava, volal sa Emil). Je to správny argument?
Dovysvetlenie situácie:
Keď poručiteľ zomrel, dedil brat Miroslav. Logicky, strýkov synovec Emil nededil. Keď sa po rokoch objavil nový majetok po zomrelom strýkovi, brat Miroslav bol už po smrti, ale aj synovec Emil bol už po smrti. Do nového dedičského konania po zomrelom strýkovi pani notárka zahrnula do 3. okruhu dedičov okrem poručiteľových synovcov a neterí (pretože poručiteľovi súrodenci už nežijú), aj potomkov poručiteľovho zomrelého synovca Emila. Je to správne?
Ak postup pani notárky nie je správny, ako mám postupovať?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Vyzera to tak, ze notarka postupuje v sulade so zakonom, lebo sa riadi povodnym zoznamom dedicov:

  "Pri dodatočnom prejednaní dedičstva súd nemôže znovu zisťovať okruh účastníkov a meniť tak okruh poručiteľových dedičov stanovený už v pôvodnom konaní, a to ani v prípade, že vyjdú najavo nové skutočnosti (napr. ak bude dodatočne objavený závet)."

  https://jmjlegal.sk/dedicske-pravo-d...eneho-majetku/
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Angelika 1234 Veď práve, 3. okruh dedičov by mal v tomto prípade končiť synovcami a neterami poručiteľa, ktorý zomrel bezdetný a slobodný, nemal už v čase úmrtia rodičov ani prarodičov. Prečo je do okruhu dedičov zahrnutá ďalšia generácia, t.j. deti strýkovho synovca?
  ivka70 Nie, zle si to vysvetlujete. Dedia ti, co dedili povodne - v case smrti porucitela. Teda Miroslav.
  Ak ten, co vtedy zil a uz nezije, jeho podiel dedia jeho dedici (Emil) ... a ak ani ti neziju, dedia ich dedici .... preto su tam Emilovi dedici.

  Keby platila logika, ze dedia len zijuci dedici, nebolo by mozne niektore veci vobec prededit (a to sa otvara novonajdeny majetok aj po 4 pokoleniach)
  Angelika 1234 Ďakujem za promptnú odpoveď. Môžete mi prosím ešte vysvetliť, ako je to v súlade so znením paragrafu Občianskeho zákonníka, ktoré znie:

  Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

  Toto znenie mi bolo vysvetlené tak, že sa okruh dedičov po bezdetnom a slobodnom strýkovi končí jeho synovcami a neterami a ďalej už nepokračuje.
  Ďakujem Vám za objasnenie.
  ivka70 Este raz, toto plati pri riadnom dedicskom konani. A ten isty okruh dedicov sa priradi aj pri dodatocne objavenom majetku (bez ohladu na to, ze uz neziju, a potom na ich miesto idu ich dedici, to uz s povodnym pozostalym nesuvisi).
  Ved to mate vysvetlene o 2 prispevky vyssie.

  Predstavte si to a priklade, ze vsetci surodenci aj vsetky netere a synovci su v case objavenia dalsieho majetku mrtvi. Kto by v takom pripade dedil? Nikto, prepadlo by to statu? Naco by potom niekto to dedicske vobec otvaral?
  marjankaj § 460
  Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

  Ak si myslíš,že boli porušené tvoje práva a máš zbytočné peniaze, tak sa môžeš podla ústavy obrátiť na súd.
    zbaliť

  Ako mám postupovať, ak notárka tvrdí, že okruh dedičov je správny a ja nesúhlasím?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.