Zavrieť

Porady

Prenajom bytu, registracia, dan z prijmu

Ahojte, prosim o rady.
Byt vlastnia manzelia 3/4 ako BSM a 1/4 syn, ktory zije v zahraničí.
Platby od najomcu bude poberat manžel. Staci ak sa zaregistruje on sam, alebo sa musia vsetci traja?
Manzel je na dochodku, manzelka este pracuje, syn studuje.
Ak sa manzelka a syn neregistruju, asi nemozu využit odpočet 500 eur z prijmu - alebo mozu?
Ak vyuziju odpocet 500e, nemusia k tomu podávat daňové priznanie?
A manžel uvedie prijem bez tej tisicky?
veronikasad aký je predpokladaný ročný príjem z prenájmu ?
vicktor Tohtorocny prijem za 2 mesiace nov a dec 2800 plus depozit 1400. Aj ten treba zdanit? Vsak ho bude treba vratit.
Mesacne naklady cca 300.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť, že bude prenajímať len jeden. V prípade nedohody môžu prenajímať väčšinou podľa podielov.
    Zdá sa, že by to bolo vhodné pre manželku. Daň z príjmu sa platí.
    Naposledy upravil Mária27 : 04.11.23 at 15:23
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad prečo myslíš že pre manželku, ktorá má príjem zo zamestnania ?
    Mária27 Daj svoj názor.
    veronikasad Ide o pasívny príjem bez nároku na NČZD. Nepoznáme ročnú výšku prenájmu, ak je do polovice ročnej NČZD, dôchodca nemusí podať DP.
    Rovnako, ak by sa časť príjmu uplatnila u syna, ktorý nemá iný príjem (???), tiež nemusí podať DP.
    vicktor Syn studuje a chce brigadovat. Moze sa nanho uplatnit 500 eur odpočet a nemusí podat DP?
    Prijmy z brigady si vysporiada sam v zahraničí.
    kn-alka Syn si nevysporiada príjmy iba v zahraničí, musí si ich vysporidať aj tu na SR - podáva DP typ A, aj keď má príjmy iba zo zahraničia (teda ak jeho príjmy budú vyššie ako polovica NČZD)
    ak bude mať príjem aj z tohto nájmu, tak podáva DP typ B, kde uvedie oba príjmy - aj zo zahraničia, aj z prenájmu
    vicktor no tak zistujem ze viem ze nic neviem...
    Preco musi podavat DP na Slovensku? Pred studiom bol zamestnany a urcite tu nepodaval DP. Co by tam napisal - prijmy x, dan vysporiadana, posielam vam nulu?
    veronikasad Syn má trvalý pobyt na SK? Je rezidentom SK? Ak áno, podáva na SK daňové priznanie z celosvetových príjmov, teda aj príjmov z CZ. Pri týchto príjmoch zo zamestnania uplatní metódu vyňatia príjmov.
    marjankaj vicktor (Dnes 11:36) no tak zistujem ze viem ze nic neviem..
    Ty si hotový sokrates.
    kn-alka áno Victor, presne tak - "posielam Vám nulu"

    ak na DÚ nepodá, že má platiť nulu, ako má DÚ vedieť, že má platiť nulu? aj o nule treba účtovať
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    záleží aj od výšky príjmu z prenájmu.
    Ja by som asi takto postupovala:
    Na syna jeho prislúchajúcu 1/4 príjmu (aj 1/4 výdavkov). Využije OP - možno mu vznikne povinnosť podať DP - a možno ani nie (teda možno žiadna daň)??
    Manželia (BSM) si môžu rozdeliť tie 3/4 príjmu v ľubovoľnom pomere. Takže na manželku by som dala len 500 - to by bol oslobodený príjem, v tom prípade môže požiadať zamestnávateľa o RZD - DP nerobí.
    No a na manžela (dôchodca) zvyšok. Využije OP - a či bude musieť podať DP a či výjde platiť daň - to už záleží od toho, koľko ostane a tiež od výdavkov ???
    Pozor na správne vyplnenie DP a tiež na koeficient pri výdavkoch.
    K registrácii - ja by som asi registrovala manžela a syna.
    vicktor Preco myslis ze syn ano a manzelka nie ?
    Bud obaja alebo ani jeden.
    Aj neregistrovany vlastnik moze uplatnit odpocet?
    Prijem bude mesacne 1400 a vydavky 300.
    Katy a R Neviem o akom "odpočte" píšeš??? Do DP idú len zdaniteľné príjmy. OP= oslobodený príjem (500), ten do DP nejde!
    K registrácii - manželia majú BSM. So synom je to inak - podielové vlastníctvo. Samozrejme, urob podľa seba
    Kďže si doplnil výšku príjmu - tak za tento rok by to rozdelenie mohlo byť tak, ako som napísala. Manželom daň nevýjde vôbec. Synovi len vtedy - ak mal aj iné príjmy.
    No a v budúcom roku by som príjem v BSM rozdelila : na manžela cca 3320 (daň žiadna) a zvyšok na manželku - tam samozrejme daň výjde - z jej základu dane.
    Synovi pri tom celoročnom príjme tiež - z jeho ZD.
    rôzne príklady nájdeš aj na stránke FS

    Prenajom bytu, registracia, dan z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.