Zavrieť

Porady

Odchod do predčasného dôchodku

Zdravím. Naša zamestnankyňa uvažuje ísť ešte tento rok do predčasného dôchodku niekedy v priebehu decembra 2023. Ak som to správne pochopila, odchodné jej budem vyplácať až po priznaní predčasného dôchodku, čo bude až po skončení PP. Ako to bude s odvodami z tohto príjmu, keďže predčasný dôchodca nemôže byť dôchodkovo poistený? Taktiež sa chcem spýtať, ak táto zamestnankyňa ukončí PP 22.12.2023, môžem ju zamestnať na dohodu o vykonaní práce od 27.12.2023 s uplatnením výnimky? Aký príjem by potom mohla mať na túto dohodu? Ďakujem.
8 komentárov     zbaliť
Negoce odchodné sa musí vyplatiť cez VPP , po ukončení PPV sa predsa môže vyplatiť mzda, bez prihlásenia do SP,.....pozri si nejaký materiál ako sa vypláca mzda, odmena alebo iná zložka mzdy po ukončení PPV............ žiadna DoVP , táto je v rozpore so zákonom (podvod?).,........
milagros208 Nejde tu o žiaden podvod. Dohoda predsa nie je v rozpore so zákonom. Jediný problém je tu akurát s OOP, ktorá sa nemôže použiť, pokiaľ nebude priznaný predčasný dôchodok. Ja len hľadám rôzne možnosti a riešenia.
Negoce keď myslíš, že sa takto obchádzať zákon.......
tigy Zatiaľ všetky články, čo som o tomto predčasnom dôchodku čítala tam automaticky spomínajú aj túto možnosť (dohoda s výnimkou), takže nemyslím, že ide o obchádzanie zákona, ale o možnosť privyrobenia si v rámci zákona...
veronikasad Tigi, nie je to obchádzanie zákona, ale určite ju nemožno uzavrieť pár dní po ukonceni pracovného pomeru, bez rozhodnutia SP o priznaní PSD
tigy Iste, však inak by sa na ňu tá výnimka nevzťahovala, len Negoce naznačoval/a, že ide o obchádzanie zákona, preto som reagovala, že nejde...
milagros208 Ďakujem za vaše reakcie. V žiadnom prípade nešlo o to, aby sa nejakým spôsobom obchádzal zákon. Napísala som tu nejakú predstavu ako by sa to mohlo riešiť s tým, že ma nenapadli všetky aspekty s tým súvisiace. Ale keďže ste ma upozornili na to, na čo som ja nepomyslela, viem, že to takýmto spôsobom nepôjde. Len sa mi jednoducho nepáčia obvinenia z podvodu alebo obchádzania zákona. Keby som všetko vedela, tak sa nepýtam...
Negoce https://www.kros.sk/forum/odmena-po-...ovneho-pomeru/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Na dohodu o pracovnej činnosti s odvodovou výnimkou ju môžeš zamestnať až keď bude mať rozhodnutie SP o priznaní predčasného starobného dôchodku, čo bude trvať 2-3 mesiace
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    milagros208 Ďakujem za odpoveď. Toto mi nenapadlo. Práve preto som to aj tu napísala, či som myslela na všetko....A na tento fakt som pozabudla.
    milagros208 Zdravím. Chcela by som sa ešte uistiť ohľadom odchodu do predčasného dôchodku a PN. Zamestnankyňa dnes,20.11.2023 nastúpila na PN. Pracovný pomer jej končí 30.11. a od 1.12.2023 chce požiadať o predčasný starobný dôchodok aj z dôvodu zdravotných problémov. Predpokladám, že PN bude trvať aj po ukončení PP a teda v čase, keď chce požiadať o predčasný dôchodok. Od 1.6.2022 by to už nemal byť problém a o predčasný dôchodok môže požiadať ako mala v pláne a naďalej môže aj marodovať a dostávať aj predčasný dôchodok aj PN? Má problémy s chrbticou aj kolenom a nechcela by som jej zle poradiť napr. tým, že musí ukončiť PP a až potom požiadať o dôchodok, ak zdravotné problémy budú aj naďalej trvať. Ďakujem. Ide o inú zamestnankyňu ako v predošlom prípade.
    veronikasad kedy jej vznikne nárok na riadny starobný dôchodok ?
    milagros208 Apríl 2025.
    veronikasad ak nemala vysoký príjem, treba zvážiť či by pre nu nebolo výhodnejšie isť do dochodku až v roku 2024. Valorizácia je už známa, ADH zverejnia o pár dní ... Teda aktuálne dlhodobejšia PN, potom úrad práce a až potom požiať o PSD. Ak neukončí pracovný pomer, získa ďalšie dni dôchodkového poistenia počas PN, aj krátenie bude nižšie. Má 40 rokov dôchodkového poistenia ?
    milagros208 Už je rozhodnutá ísť na predčasný starobný dôchodok, dokonca už bola spísať žiadosť. Tiež som jej spomínala dlhodobú PN, ale nechce byť obmedzovaná nejakými vychádzkami. Je teda možné, aby marodovala aj v decembri, keď bude žiadať o predčasný dôchodok alebo aj dlhšie?
    veronikasad PN-ka je možná, len musí byť ukončený pracovný pomer. Veď aj v súbehu s poberaním PSD musí dodržiavať liečebný režim ...
    milagros208 Ďakujem za odpoveď aj pripomienky. PN nebude chcieť kvôli liečebnému režimu predlžovať pokiaľ nebude musieť vzhľadom na zdravotný stav.
      zbaliť

    Odchod do predčasného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.