Zavrieť

Porady

dovolenka naviac

Dobrý deň,
zamestnanec sa dostal do ťažkej rodinnej situácie, kvôli vážnej chorobe dieťaťa. Je možné aby mu zamestnávateľ poskytol dovolenku naviac (napr. aj 15dni)?? aby nemusel isť na OČR ?
ďakujem
veronikasad Máte viac zamestnancov a výnimku chcete len pre tohto jedného?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dovolenku nie, na to by mal mat interny predpis s definovanymi pravidlami a tie by museli platit pre vsetkych zamestnancov.

    Moze ale vyuzit ZP, par. §141 Dôležité osobné prekážky v práci, odsek (3), kde moze poskytnut volno s nahradou mzdy (tiez platene priemernou mzdou ako dovolenka. Tiez by na to mal mat nejaky predpis alebo rozhodnutie vedenia, na zaklade coho ma dalsie platene volno - napr. ako dopoved na ziadost zamestnanca)

    zze/2001-311/141/3/
    Naposledy upravil ivka70 : 13.11.23 at 09:55
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mayab Ďakujem pekne, takže mu poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy. Asi by bolo dobré aby to bolo aj písomne, že? Náhodou nejaké tlačivo k tomu nie je?
    ivka70 Nech si zamestnanec da ziadost podla 141, (3) c) z dovodu xy na ake obdobie ....a v odpovedi mu napisetre ,ze dostava platene volno podla toho paragrafu na obdobie od-do.
    Tlacivo na to urcite nebude, pok8al si ho sami vo firme nedefinujete
    mayab oki, niečo spíšeme. Tých dní tam môže byť koľko zamestnávateľ uzná za vhodné, však? ak by mu to vyrátal do konca roka predpokladám , že aj 25 dni by bolo. môže byť aj takto? ďakujem krásne za pomoc a prajem pekný deň.
    ivka70 to uz je na rozhodnuti zamestnavatela
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.