Zavrieť

Porady

Súbeh SRO a SZČO neplatcovia DPH, je možný nasledujúci model?

Príklad
Podnikateľ bol SZCO, potom si vytvoril 1 osobovú SRO a po mesiaci SZCO pozastavil (mesiac bežal paralelne, aby podobiehali niektoré platby a pod.). Momentálne podniká len ako SRO + je v nej zamestnaný ako zamestnanec za min mzdu. Obe formy podnikania ako neplatca DPH a takmer s tým istým predmetom podnikania (SRO má uvedené viac predmetov podnikania ako SZCO, ale podstatný podiel tržieb je z toho istého predmetu podnikania). Jedná sa o kurzy resp. výuka.

Od nového roka by si chcel obnoviť prerušenú SZCO a to z dvoch dôvodov:
1. Časť tržieb prijať ako SZCO a môcť si tak uplatniť paušálne výdavky, ktoré ako SRO nemôže a legálne využívať výhody oboch foriem podnikania paralelne
2. V prípade tržieb na hranici 50 tis. EUR ročne nemusí sledovať detailne všetky príjmy mesiac po mesiaci, aby sa nestal platcom DPH, keďže časť tržieb pôjde na SRO a časť na SZCO a je si istý na, že dokopy určite nikdy neprekročí 80 tis. EUR z kapacitných dôvodov
• cca 99% klientov sú čisto fyzické osoby
• Cieľom je tiež nefakturovať si medzi SRO a SZCO, aby sa veci nekomplikovali

Podnikateľ je jediným zamestnancom občas využije na brigádu nejakého študenta na výpomoc (upratovanie a podobné pomocné práce na pár mesiacov v roku). SRO aj SZCO by podnikali v tých istých priestoroch s tým istým predmetom podnikania a nájomcovi je úplne jedno, kto mu to zaplatí (v zmluve sú ako nájomníci uvedené obe podnikateľské subjekty, pričom tam nie je definované v akom pomere majú platiť, je to na ich dohode). Momentálne je SZCO pozastavená, takže nájom uhrádza SRO. Jedná sa o školské priestory, čiže nájomné sa platí na základe nájomnej zmluvy mesačne, žiadne faktúry sa nevydávajú, nájomca je nezisková organizácia.

Zámerom je náklady podnikania účtovať prevažne na SRO (nie je to asi možné na 100%, ale čo najviac, ako sa dá) a tržby rozdeliť v nejakom pomere napr. 60:40 na SRO:SZCO (ten pomer samozrejme môže byť aj iný, teraz je to nepodstatné).
Uvediem modelový príklad, ceny nie sú samozrejme reálne, ale sú v sumách, aby sa lepšie počítalo.
Klient nech zaplatí ročne za kurz 100 EUR + 20EUR za študijné materiály, ak by kurz trval 10 mesiacov potom je to 10Eur na mesiac.
Takže vyzeralo by to asi takto:
• SRO nakúpi študijné materiály pre všetkých klientov povedzme za 18 EUR a prihodí si maržu 2 EUR (čiže cena materiálov je 20EUR)
• Klient SRO zaplatí 20 EUR za materiály + 10 x 10 mesiacov po 10 EUR (SRO zinkasuje 120 EUR)
• Klient SZCO zaplatí 20 EUR za materiály na účet SRO a 10 x 10EUR pre SZCO (SRO zinkasuje 20, SZCO 100EUR)
• Tým pádom náklady za materiály idú komplet na SRO
• Nájomné by bolo ideálne, ak by išlo tiež komplet na SRO keďže pomer nie je definovaný, rovnako mobil (ten asi musí ísť na SRO, lebo je na ňu písaný) a podobne
• V podstate SZCO vykonáva len kurz a o všetko ostatné a réžiu sa stará SRO, pričom klienti za kurz platia priamo SZCO (kt. nemá žiadne iné benefity ako napr. marža za materiály a pod., ak by niečo bolo)
• Jeden klient môže za jeden kurz platiť SRO a za iný kurz SZCO (ale to by malo byť zrejme OK)
Je takéto nastavenie podnikania v poriadku, alebo sú tam nejaké parametre, ktoré by bolo treba zmeniť?
Môže si SRO účtovať do nákladov komplet réžiu napr. za nájomné, prípadne iné ďalšie náklady podobného charakteru, napr. kúpi sa tabuľa do triedy alebo nejaké pomôcky spotrebného charakteru a pod.?
Musia byť jednotlivé kurzy fyzicky oddelené, t.j. všetci klienti kurzu platia za výuku len SRO alebo len SZCO, alebo je to v podstate jedno?
Naposledy upravil slavok1 : 19.11.23 at 19:25 Dôvod: oprava chybyv nadpise
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Moc špekuluješ, určite to takto nebude v poriadku.
  Mohlo by to fungovať, ak by si napr. jeden kurz organizoval ako SZČO a ďalší ako s.r.o. A ku kurzu priradiť všetky súvisiace príjmy a výdavky ...
  slavok1 Veď s príjmami nie je problém, tie pôjdu vždy na správny účet, t.j. všetci klienti daného kurzu budú platiť le na účet buď SRO alebo SZCO. Horšie je to s výdavkami, ako rozdeliť výdavky napr. nájomné, alebo keď sa niečo kúpi do firmy napr. TV, nejaká pomôcka na výučbu a pod., keďže účtenku nie je možné rozdeliť pri kúpe v obchode, lebo tam nejako veľa výdavkov nie je.
  Pri nájomnom by som si to ešte vedel predstaviť, že jeden mesiac zaplatí SRO a ďalší mesiac SZCO alebo v nejakom pomere 7:5, 8:4. Ale niektoré veci nie je možn takto jednoducho rozdeliť.
  veronikasad Z tej tvojej poslednej vety v zadaní nevyplýva čo píšeš o príjmoch...
  Aj keď si u SZČO budeš uplatňovať výdavky paušálom, kde výdavky neevidujes, napr. študijné materiály by si mal SZČO prefakturovat, čím si v s.r.o
  navýšis tržby...
  Podvojné účtovníctvo nerobím, zrejme sa nevyhnes ani transferovej dokumentácii...

  Súbeh SRO a SZČO neplatcovia DPH, je možný nasledujúci model?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.