Zavrieť

Porady

Kedy prihlásiť zamestnanca na nepravidelný príjem pri vyplácaní odchodného po skončení PP pri predčasnom starobnom dôchodku?

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. K 30.11.2023 sme ukončili PP so zamestnancom, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok od 1.12.2023. Vznikol mu nárok na odchodné, keďže o PSD si požiadal v stanovenej lehote, no rozhodnutie mu bolo doručené 12.2.2024. Ako zamestnávateľ mu chceme odchodné vyplatiť, no nerada by som spravila niekde chybu, aby mu na dôchodok nesiahli. Na Sociálnej poisťovni mi povedali, že ho treba prihlásiť na jeden deň ako nepravidelný príjem a potom podať výkaz poistného a príspevkov, len sa chcem poradiť ktorý deň by som tam mala zadať tak, aby aj my sme to mali správne, aj aby to jemu neublížilo čo sa predčasného dôchodku týka, aby mu ho nezrušili. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Negoce je offline (nepripojený) Negoce

  Negoce
  zamestnanca, ktorému bude vyplatený príjem po skončení pracovného pomeru, je potrebné opäť prihlásiť na 1 deň do zdravotnej poisťovne a to k poslednému kalendárnemu dňu mesiaca, v ktorom mu bude príjem vyplatený (s kódom 2 Y), t.j. 29 02 2024. Do Sociálnej poisťovne sa zamestnanec neprihlasuje. Jeho príjem bude rozpočítaný na posledný rok poistenia a bude uvedený na Výkaze poistného a príspevkov
  9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Valcovna55 Pri odvodoch do SP sa berie do úvahy ze už je dôchodca, teda neplatí Invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, alebo to mam tiež rozrátať? (mam rovnaky pripad), dakujem
  Negoce dátum rozhodnutie na priznaní SD je aký?
  od kedy trvá zamestnanie?
  Valcovna55 rozhodnutie je z 11.2.2024, ale pracovny pomer sa skončil 30.11.2023
  Negoce a teraz riešiť výplatu odchodného? ak áno, tak platí moja odpoveď z 15 02 2024 , 09.53 ......dátumy prispôsobíš termínu výplaty odstupného
  radkaaaa Negoce poprosim este o dovysvetlenie prihlasim ho na 29.2 keby som vyplacala vo februari v januarovej vyplatnej paske ? Alebo prihlasim na 29.2 a budem vyplacat v marci vo februarovej vyplatnej paske alebo vyplatim v marci v marcovej vyplatbej paske?
  Negoce vyplácaš k 29 02 2024, vo výplate za 1/2024, prihlasuješ ho k 31 01 20234 (teda k poslednému dňu v mesiaci za ktorý vyplácaš)
  tigy Ak to vyplácaš (t.j. dostane peniaze) teraz v marci, čiže má to vo februárovej výplatnej páske, tak ho prihlasuješ k 29.2. (máme ten istý prípad práve teraz).
  radkaaaa Dakujem, ale kedze ho uz spatne nemozem odhlasit ( dnes mi doniesol rozhodnutie) vyriesim to az v marcovej VP, spravne myslim?
  Negoce ste po výplate za 2/2024? áno, tak až do 3/2024 zadáš výplatu odchodného
    zbaliť

  Kedy prihlásiť zamestnanca na nepravidelný príjem pri vyplácaní odchodného po skončení PP pri predčasnom starobnom dôchodku?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.