Zavrieť

Porady

Predseda SVB a právnik

Ma tu niekto prosím skúsenosti,že riešil odvolanie predsedu SVB pomocou právnika?
My sme už zúfalí v paneláku.
3 komentárov     zbaliť
michaela711 Viem,že nieje zhromaždenie. Skôr som to myslela tak,že by to riešil za nás vlastníkov.
My sme mu posielali žiadosť o schôdzu, ani si to neprevzal na pošte (aby sme mali doklad), spravili sme schôdzu sami,poslali sme to na Úrad do BB,odpoveď nám zatajil. Nekomunikuje,neposkytuje nám žiadne informácie. Ani on ani účtovníčka.( ktorej dal mimochodom prístup k nášmu účtu, aj podpisové pravo). Schôdzu zvolať nechce. Keď za ním prídeme iba na nás kričí a nič sa nevieme dozvedieť. Teraz nám prišlo ročne vyúčtovanie,každý máme veľké nedoplatky do fondu opráv. A to sa u nás v paneláku nič nerobí,nemení. Nevieme kam idú naše peniaze. Zvolili sme si ho pred 8 rokmi,od vtedy sme nemali ani jednu schôdzu.
michaela711 A patrí jej k tomu aj podpisové právo na účte? Nemal by to riešiť predseda?
sito Oné, zvolili si ho pred 8mimi rokmi a po 8smich rokoch zistili, že ich *---*, treba ho *---*, *---*. Ani rada, nie je rada.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  "Teraz nám prišlo ročne vyúčtovanie,každý máme veľké nedoplatky do fondu opráv."

  To je nezmysel, tie nedoplatky. Preplatky/ nedoplatky vynikajú len na službách, plneniach. Poplatky do FPÚaO musí predseda, účtovníčka evidovať zvlášť od účtu v banke. Z evidencie sa odpisujú faktúry za opravy spoločných častí, spoločných zariadení domu, zabezpečenie prevádzky. Nie faktúry za služby. Ak sa minú peniaze evidované na FPÚaO, predseda musí navrhnúť zvýšenie tvorby FPÚaO a zhromaždenie ho musí schváliť.

  Predsedu predsa kontroluje rada SVB. Prípadne navrhuje aj jeho odvolanie, ktoré tiež musí schváliť zhromaždenie. Pokiaľ ozaj robí také psie kúsky ako píšeš, tak treba toho právnika, a podať na predsedu a účtovníčku žalobu na súd, keď nechce rešpektovať vaše rozhodnutia, ktoré sú v súlade so 182kou.

  Dobre by bolo si prečítať aj toto.

  https://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182

  Aj tuto sa to dá.

  https://www.slov-lex.sk/vyhladavanie...ost=06.06.2024
  michaela711 Veď práve,že všetci máme,,normálne,, vyúčtovanie v pluse,sú tam len malé odchýlky. Ale v kolónke fond opráv nám vyrúbili každému jednému nedoplatky. Odpoveď bola len,že sa zvyšovali úroky na úveroch ktoré máme kvôli zateplovaniu a výmene okien. Ale žiadne potvrdenie z banky sme nevideli.
  Radu síce máme, ale oficiálne to nebol ani jeden z nich podpísať na úrade v BB. Môžu to urobiť aj napriek tomu?
  sito Predseda je jeden, koľko je spoluvlastníkov bytov? Tých je isto viac ako bytov. Teda koľko je v dome bytov? Predseda je vlastníkom bytu v dome?

  "Ale v kolónke fond opráv nám vyrúbili každému jednému nedoplatky."

  "Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."

  Predseda nemá zo zákona právo rozhodnúť o zvýšení poplatku do FPÚaO. Môže, musí jeho výšku navrhnúť, nie schváliť, schváliť ho musí zhromaždenie. Ak si robí s účtom domu, čo chce, tiež z domom, ktoré sú majetkom všetkých spoluvlastníkov domu a vás nerešpektuje, tak len ten právnik vám môže pomôcť. Na porade, nikto!

  Predseda SVB a právnik

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.