Zavrieť

Porady

Bonusy

jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Vie mi niekto povedať ako je to teraz z bonusmi, sú naďalej oslobodené od DPH alebo NIE?
Usporiadat
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Ďakujem za odpovede. Takže dúfam, že správne bez DPH. Myslela som si to.
Účtovanie tiež robím 311/604. Pekný deň prajem
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

práve som tiež narazila na problém s bonusmi a skontami. Neviem sa rozhodnúť, ako zaúčtovať uplatnené skonto z faktúry. Príklad:
100.000,- 311/604
19.000,- 311/343 faktúra pôvodná

115.430,- 221/311 úhrada faktúry odberateľom, ale uplatnil si 3% skonto za včasnú
úhradu(čo ma dosť irituje, lebo aby sme boli niekomu vďační
a odmeňovali ho za to, že si splnil svoku psiu povinnosť)
3.570,- 3%, ako ich zaúčtovať? Napadlo ma, čo takto 568/311? keďže je to len
finančné vyrovnanie? Alebo celá suma -311/-604? To sa mi veľmi nepáči.

Ďakujem všetkým vopred za pomoc...!!!!
Naposledy upravil Sany : 20.04.05 at 07:23
0 0
kozmar kozmar

kozmar je offline (nepripojený) kozmar

workoholik
Malo by to byť správne. Ty zaúčtuješ do obdobia, kedy je dátum dodania na
dobropise, vtedy aj opravíš daň podľa § 53 (riadok 25 DP) a zaúčtuješ:
501xxx/321 mínusom PHM
343xxx/321 mínusom DPH.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Bonus za ročný odber tovaru máme od jednoho dodávateľa vopred (s perspektívou odberu) písomne avizovaný na dva-tri roky vopred . Do r.2003 bol vyčíslený: ZD + DPH. Od r.2004 nám dávajú finančný bonus bez DPH.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ak sa uplatňuje bonus za tovar, tak musí byť podpísaná dohoda medzi obidvomi stranami v zmysle § 25, ods. 6, zákona o DPH. Vtedy je to bez DPH. Ide iba o finančné vysporiadanie.
0 0
Vladimír Marcin Vladimír Marcin

Vladimír Marcin je offline (nepripojený) Vladimír Marcin

Prosím Vás o radu. Došiel nám dobropis-znenie:
Dobropisujeme Vám finančný bonus bez DPH za 1Q 2005.
-bonus za dosiahnutie celkového obratu: 11.699,80
Vstupuje táto čiastka do evidencie DPH?
ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil Vladimír Marcin : 04.07.05 at 07:57
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Sany
115.430,- 221/311 úhrada faktúry odberateľom, ale uplatnil si 3% skonto za včasnú úhradu(čo ma dosť irituje, lebo aby sme boli niekomu vďační
a odmeňovali ho za to, že si splnil svoku psiu povinnosť)
Skonto je možné len po dohode obidvoch strán-takže ste dali do faktúry možnosť skonta pri včasnej úhrade.Nabudúce ho tam nedajte a uvidíš či aj naďalej to bude jeho psia povinnosť odoberať a platiť vám.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

bepo
Skonto je možné len po dohode obidvoch strán-takže ste dali do faktúry možnosť skonta pri včasnej úhrade.Nabudúce ho tam nedajte a uvidíš či aj naďalej to bude jeho psia povinnosť odoberať a platiť vám.
Odoberať od nás určite nie je jeho povinnosť, ale keď už niekto odoberá, tak platiť áno....Považujem to za vydieranie, ak odberateľ chce za to, že mi láskavo zaplatí za tovar v termíne splatnosti nejaké ďalšie skontá.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Sany-však to skonto nie je povinnosť,neviem už ako to mám napísať.Jednoducho nikomu zľavy neposkytujte,trvajte na zaplatení celej sumy a o mesiac uvidíš ako sa ti to vyplatilo.
0 0
Vladimír Marcin Vladimír Marcin

Vladimír Marcin je offline (nepripojený) Vladimír Marcin

Vladimír Marcin
Prosím Vás o radu. Došiel nám dobropis-znenie:
Dobropisujeme Vám finančný bonus bez DPH za 1Q 2005.
-bonus za dosiahnutie celkového obratu: 11.699,80
Vstupuje táto čiastka do evidencie DPH?
ďakujem za odpoveď
Prosím poradí mi niekto?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Nevstupuje, podotýkam, že musíte mať podpísanú obojstrannú dohodu.
Citujem môj príspevok č. 26:
"Ak sa uplatňuje bonus za tovar, tak musí byť podpísaná dohoda medzi obidvomi stranami v zmysle § 25, ods. 6, zákona o DPH. Vtedy je to bez DPH."

Ak dohoda nie je podpísaná, tak to musí byť s DPH.
0 0
Vladimír Marcin Vladimír Marcin

Vladimír Marcin je offline (nepripojený) Vladimír Marcin

Zuzka
Nevstupuje, podotýkam, že musíte mať podpísanú obojstrannú dohodu.
Citujem môj príspevok č. 26:
"Ak sa uplatňuje bonus za tovar, tak musí byť podpísaná dohoda medzi obidvomi stranami v zmysle § 25, ods. 6, zákona o DPH. Vtedy je to bez DPH."

Ak dohoda nie je podpísaná, tak to musí byť s DPH.
ďakujem už v tom mám jasno
0 0
Juco Juco

Juco je offline (nepripojený) Juco

Ahojte a prosím pořaďte mi. Mám Fix Bonus od METRA bez DPH.Som platca DPH.Tento Fix Bonus budem prefakturovávať v tej istej výške. Ja už musím na to dať DPH, alebo to tiež ostane bez DPH. Zmluvu s tým ďaľším mám, že mu to budem v tej istej výške prefakturovávať.Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Juco
Ahojte a prosím pořaďte mi. Mám Fix Bonus od METRA bez DPH.Som platca DPH.Tento Fix Bonus budem prefakturovávať v tej istej výške. Ja už musím na to dať DPH, alebo to tiež ostane bez DPH. Zmluvu s tým ďaľším mám, že mu to budem v tej istej výške prefakturovávať.Ďakujem.
Znižujete voči svojmu partnerovi cenu služby alebo tovaru, aby ste mohli aplikovať § 25 ods. 6 ZDPH? Nie je z vášho príspevku zrejmé aký obchodný vzťah máte s vaším obchodným partnerom a čo je jeho zmyslom.
0 0
Tanag Tanag

Tanag je offline (nepripojený) Tanag

Znižujem cenu tovaru, môj obchodný partner je dodávateľ tovaru, ktorý
ja predávam METRU (fix bonus). Vzájomná zmluva je podpísaná, dodávateľ
akceptuje fix bonus.
0 0
Juco Juco

Juco je offline (nepripojený) Juco

AVO, prosím odpovieš Jucovi a Taneg?Spolu sme to riešili.Dakujem Juco
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tanag
Znižujem cenu tovaru, môj obchodný partner je dodávateľ tovaru, ktorý ja predávam METRU (fix bonus). Vzájomná zmluva je podpísaná, dodávateľ akceptuje fix bonus.
Neviem, či som porozumela dobre otázke. Skúsime: :-)

Firma A predáva tovar Metru, ktorý je predmetom dobropisu z titulu priznaného bonusu. Neviem, aká je technika vystavenia dobropisu. Neviem presne kto má nárok na zľavu. Firma A? (Tak som to poňala v tejto odpovedi.)

Firma B dodáva tovar firme A.

Podľa môjho názoru sa jedná o dva nezávislé obchodné vzťahy, ktoré sú riešené dvoma zmluvami (alebo by, podľa môjho názoru, mali byť). Zľava, ktorú poskytne firma B ako zľavu - bonus firme A je zľavou medzi dvoma subjektami, t.j. firmou A a firmou B. Nejedná sa podľa môjho názoru o refakturáciu, ale o zohľadnenie súvisiacich skutočností vo vzájomných obchodných transakciách. Mám za to, že v prípade zmluvne dohodnutých podmienok bude dodržané ustanovenie § 25 ods. 6. Neviazala by som však zľavu na "refakturáciu" ale o klasické priznanie dodatočnej, napríklad množstevnej zľavy (neviem presne výpočet zľavy, resp. väzbu výšky zľavy na realizované obchody).

O akú zľavu sa jedná je potrebné zakomponovať do zmluvy s tým, že sa uvedie, že sa jedná o dodatočné priznanie zľavy odvíjajúce sa od skutočností, ktoré sa vyhodnotia po vzniku daňovej povinnosti.
Naposledy upravil Jana Acsová : 04.11.05 at 17:24
0 0
Roman1 Roman1

Roman1 je offline (nepripojený) Roman1

Podľa zákona o DPH § 25 ods.6 citujem:" Základ daň a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, ža na takom postupe sa písomne dohodli."
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Roman1
Podľa zákona o DPH § 25 ods.6 citujem:" Základ daň a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, ža na takom postupe sa písomne dohodli."
Áno ... táto problematika je riešená od príspevku č. 26.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Prosim Vás o §25 odst.6 platí aj pri nadobudnuti tovaru z EU. Dostala som práve dobropis z Čiech, kde nám vyučtovali mnozstevnú zlavu bez DPH. Má to u mna vstupovat do DPH,
mám z toho vypočitat dan a urobit odpocet? /samozrejme s minusom/.
Alebo to vobec do DPH nemá vstupovat?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať