Zavrieť

Porady

Daňové výdavky po zaplatení

Je po "novom" niečo také? Prešla som §19 len tak letmo, ale nenašla som to. Predtým to bol §24 ods.3.

Ďakujem
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Keď som sa pýtala na DÚ, bolo mi povedané, že napr. zaplatené odvody za FO za mesiac december 2004, ktoré som ale zaplatila v novom roku (2005), si môžem dať ešte do starého roka. Je to trošku nahlavu, ale taký je náš systém.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Prosím Vás nevie mi niekto potvdiť /poradiť /správnosť účtovania na moje príspevky číslo 20 a 21 ?

Ďakujem
Naposledy upravil Katarína STR : 27.01.05 at 08:44
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

v zákone to nikde nevidím, či sa rozlišuje tuzemská FO, alebo právnická
0 0
Stanka Stanka

Stanka je offline (nepripojený) Stanka

Ahojte mam otazku robia sa tento rok este pripoč. a odpoč. položky.Mam tu priklad úroky z pôzičky chceme zaplatit do konca janurára 2005 je to tak ze mali byt zaplatené do konca roka 2004 alebo do 31.1.2005?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Stanka
Ahojte mam otazku robia sa tento rok este pripoč. a odpoč. položky.Mam tu priklad úroky z pôzičky chceme zaplatit do konca janurára 2005 je to tak ze mali byt zaplatené do konca roka 2004 alebo do 31.1.2005?
musia byť zaplatné do 31.12.2004
0 0
Stanka Stanka

Stanka je offline (nepripojený) Stanka

rozumiem ze musia byt zaplatene ale ak nie su do 31.12.2004 su este prip. alebo odpoč. polozkou?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ak nezaplatíš ty faktúru od tvojho dodávateľa, ktoré sú podmienené zaplatením do 31.12.2004, tak je to tvoja pripočitateľná položka v daňovom priznaní.
Naposledy upravil Katarína STR : 27.01.05 at 12:39
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Katarína STR
Ak nezaplatíš ty faktúru od tvojho dodávateľa, ktoré sú podmienené zaplatením do 31.12.2004, tak je to tvoja pripočitateľná položka v daňovom priznaní.
Katka, ak mám úroky z pôžičky splatné až v 04/05 spolu s pôžičkou (podľa zmluvy) mala by som ich zaúčtovať podľa obdobia do ktorého patria (alikvot. časť do roka 2004 a 2005). Účtovne úroky za rok 2004 sú daňovým nákladom alebo nie?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

anka1
Katka, ak mám úroky z pôžičky splatné až v 04/05 spolu s pôžičkou (podľa zmluvy) mala by som ich zaúčtovať podľa obdobia do ktorého patria (alikvot. časť do roka 2004 a 2005). Účtovne úroky za rok 2004 sú daňovým nákladom alebo nie?
Presne tak, alikvótna časť do roka 2004 a zvyšok do roka 2005. Ale to zaúčtuješ len účtovne. Daňovo budú uznané, len ak ich zaplatíš do konca roka 2004. /tie, ktoré v tomto roku aj zaúčtuješ/

Tie ktoré zaúčtuješ na rok 2005 zase daňovo budú uznané, len ak ich zaplatíš od 31.12.2005.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Katarína STR
v zákone to nikde nevidím, či sa rozlišuje tuzemská FO, alebo právnická
§ 17 ods.21-
Ak máš Poradcu 5-6/2004, tam je jasne napísané, ... zahrnú do základu dane... až pozaplatení , a to ja u daňovníkov, ktorí účtujú v sústave PU. U daňovníkov, ktorí účtujú v sústave JU vyplýva táto povinnosť priamo z účtovných princípov JU.
§ 19 ods.4 - jasne píše, ... uhrádzané fyzickej osobe, sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. To sa týka opäť hlavne daňovníkov účtujúcich v sústave PU, ...( ako v predošlom odkaze).

Ja som nenašla §, ktorý by riešil úroky z pôžičky. Čiže mi z toho vyplýva, že ak v zmluve je termín splátky pôžičky s vyčíslením úroku a je to zaúčtované v účtovníctve ako záväzok v zmysle § 2 písm.i), tak by to mal byť daňový výdavok. A zákon o dani z príjmov, nič nehovorí o ich úhrade.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Katarína STR
Presne tak, alikvótna časť do roka 2004 a zvyšok do roka 2005. Ale to zaúčtuješ len účtovne. Daňovo budú uznané, len ak ich zaplatíš do konca roka 2004. /tie, ktoré v tomto roku aj zaúčtuješ/

Tie ktoré zaúčtuješ na rok 2005 zase daňovo budú uznané, len ak ich zaplatíš od 31.12.2005.
Takže úroky zaúčtované v roku 2004 (nezaplatené) - pripočítateľná položka k základu dane r. 2004

Úroky zaúčtované v 2005 aj uhradené v 2005 - daňový náklad r. 2005
úroky zaúčtované v 2004 a uhradené v 2005 - odpočítateľná položka v r. 2005
????
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Je pravda, že to nie je nikde v zákone, ako tvrdí accad.

Ale nebolo to ani keď som to robila cca pred 2 rokmi a vtedy mi daňový poradca povedal, aby som to rozlišovala a dala do nákladov, vtedy keď sa to zaplatím.

Ale nechcem ti radiť zle.
Veď aj ten daňový poradca sa mohol mýliť.

Skús si zavolať na DU.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

accad
§ 17 ods.21-
Ak máš Poradcu 5-6/2004, tam je jasne napísané, ... zahrnú do základu dane... až pozaplatení , a to ja u daňovníkov, ktorí účtujú v sústave PU. U daňovníkov, ktorí účtujú v sústave JU vyplýva táto povinnosť priamo z účtovných princípov JU.
§ 19 ods.4 - jasne píše, ... uhrádzané fyzickej osobe, sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. To sa týka opäť hlavne daňovníkov účtujúcich v sústave PU, ...( ako v predošlom odkaze).
Moja otázka bola blbo napísaná v príspevku č. 24

Ja som myslela, že sa v zákone nikde nepíše, že či je to tuzemská FO alebo zahraničná FO.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ak mi odberateľ uhradil faktúru z roku 2OO4 až v roku 2005, tak je to odpočit.položka pre rok 2004. je to tak?
lebo po toľkých príspevkoch som si nie istá.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

faktúra patrí do roku 2004, napriek tomu, že Ti ju odberateľ zaplatil až v r. 2005, predpokladám, že ide o PU.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ide o PU.
Zaúčtovanú ju mám v roku 04, ale mne išlo o vyčíslenie základu dane.
podľa mňa, ked bola neuhradená k 31.12. tak by mala byť ako odpoč.položka.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Alenka, nie je to odpoč. položka, aj napriek tomu, že nebola uhradená. Patrí do základu dane.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
no ešte, že som sa spýtala. uf
a ešte teda jedna otázka: v roku 2003 mal živnostník paušálnu dan. faktúra z roku 03 bola zaplatená až v roku 04, kedy už mal PU. Ide úhrada tejto odber. faktúry do základu dane?
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Poradí mi niekto??

Doobedu som tu len tak mrkla a mám strašne silný pocit, že tu bola odpoved od KatkySTR.
Bohužiaľ som to naozaj len tak preletela s tým, že si to prečítam neskôr, ale už to tu nevidím.

možno sa mi nejako poplietla téma, neviem.

pozrite sa na to, prosím
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Myslím, že v tomto prípade nie je dôležité, že mal v r. 2003 paušálnu daň, ale to, že ak viedol v r. 2003 JÚ a v r. 2004 prešiel na PÚ, tak v DP za rok 2003 upravoval ZD o neuhradené PaZ. To znamená, že hodnota tej fa z roku 2003 je už zdanená a preto neovplyvní ZD v r. 2004.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať