Zavrieť

Porady

Pokladňa a pôžička konateľa spoločnosti

G331 G331

G331 je offline (nepripojený) G331

Potrebujem navýšiť pokladňu (prečo nekomentujem). Jedná sa o sumu 10.000.000,- Sk. Môžem ich vložiť jednorázovo do pokladne ako pôžičku konateľa a zároveň jediného spoločníka S.R.O.-čke? Ak existuje iný spôsob, budem vďačná za každý nápad!
Usporiadat
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

mám to zaúčtované na účte 249xxx
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

mariapap Pozri príspevok
konateľ minulý rok požičal do firmy sumu 100000,- a teraz ju nechce naspäť ale chce to nechať na firme (nechce ani zvýšiť ZI) ako to mám zaúčtovať? Nemalo by to ísť do výnosov?
ja by som asi účtovala ako o kapitálovom vklade, 413

6) Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu.
0 0
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

a je možné to zaúčtovať na účet 648xxx aj keď to mám na 249 v minulom roku? mne by sa to do tých výnosov aj hodilo
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mariapap Pozri príspevok
a je možné to zaúčtovať na účet 648xxx aj keď to mám na 249 v minulom roku? mne by sa to do tých výnosov aj hodilo
neúčtuješ ako sa ti to hodí,ale ako hovoria Postupy účtovania. A nenavratný vklad spoločníka bez navýšenia ZI sa účtuje na 413 Dal.
0 0
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

je mi to jasné. ďakujem
0 0
Dera Dera

Dera je offline (nepripojený) Dera

Zdravim...este nadviazem....nenavratny vklad spolocnika musi byt podlozeny nejakou pisomnostou o poskytnuti nenavratneho vkladu?
0 0
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

myslím si že nemusí
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Konateľ požičiava firme pravidelne každý mesiac do pokladne a na účet aký účet by bol vhodný aby na konci roka bolo jasné že išlo len o pôžičky ?
0 0
VieraSla VieraSla

VieraSla je offline (nepripojený) VieraSla

Tak ako bolo už vyššie spomenuté: 211(221)/365. Ak je toho veľa, musí sa spoločník pripraviť na to, že sa ho niekedy DÚ môže opýtať, odkiaľ sú peniaze, ktorými firmu "dotuje".
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

VieraSla Pozri príspevok
Tak ako bolo už vyššie spomenuté: 211(221)/365. Ak je toho veľa, musí sa spoločník pripraviť na to, že sa ho niekedy DÚ môže opýtať, odkiaľ sú peniaze, ktorými firmu "dotuje".
Vieš prosím ťa uviesť paragraf na ktorý by sa mohol Dú odvolávať?
0 0
VieraSla VieraSla

VieraSla je offline (nepripojený) VieraSla

Tak ako písal Braňo na 1 strane: "Pri takejto vysokej sume v hotovosti si kľudne daňový úrad môže preveriť pôvod peňazí a porovnať s daňovými priznaniami, či je to adekvátna suma."
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

VieraSla Pozri príspevok
Tak ako písal Braňo na 1 strane: "Pri takejto vysokej sume v hotovosti si kľudne daňový úrad môže preveriť pôvod peňazí a porovnať s daňovými priznaniami, či je to adekvátna suma."
Ja viem, čo písal Braňo. Mňa by predsa len zaujímal ten paragraf. Pokiaľ viem, ešte donedávna neexistoval žiadny zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Preto ma zaujíma, podľa akého § by Dú postupoval? Ak niekto viete, napíšte, ďakujem.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Tak toto nie sú až tak vysoké sumy ide tak o 1500 EUR mesačne, a potom má ešte iné podnikateľské subjekty tak hádam nebudú problémy
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

marcelaStanakova Pozri príspevok
Konateľ požičiava firme pravidelne každý mesiac do pokladne a na účet aký účet by bol vhodný aby na konci roka bolo jasné že išlo len o pôžičky ?
Ku každému vkladu je treba urobiť Zmluvu o pôžičke a uviesť v nej deň splatnosti pôžičky.
Ak ide o krátkodobú - splatnú do 1 roka, účtuješ na 211/365.
Ak bude doba splatnosti dlhšia ako 1 rok, použiješ účet 479-Ostatné dlhodobé záväzky.
Pokiaľ ide o to z akého zdroja sú vkladané sumy, podnikateľ môže mať predsa aj iné aktivity, môže byť zamestnaný, môže mať úspory, môže mať príjem z prenájmu nehnuteľnosti alebo z jej predaja... myslím, že v tomto smere predbiehame udalosti. Ale tá otázka môže prísť.
0 0
lusil329 lusil329

lusil329 je offline (nepripojený) lusil329

ahojte ,
chcem sa s vami poradiť s mojim problémom... šéf kúpil firmu, kde bol jediný spoločník. tento spoločník do firmy vkladal peniaze formou krátkodobej pôžičky. ako túto pôžičku vysporiadať? Má mu moj šéf túto sumu vyplatiť? alebo sa to môže vvyplatiť z peňazí, ktoré mu dal, ked firmu kupoval? Kúpnu zmluvu som doteraz nevidela a vraj tam je len napísané, že všetky závazky súvisiace s obdobím, kedy firma patrila bývalému majiteľovi, si bývalí majiteľ doplatí a príadné preplatky sa mu vrátia...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
cena obchodného podielu je niečo iné ako existujúce záväzky v účtovníctve. Ak sa zaviazal, že bývalému spoločníkovi uhradí záväzky, tak tieto sú v zmysle zmluvy vymáhateľné. Vôbec mu teda nezávidím, čo kúpil.
0 0
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

KEJKA Pozri príspevok
neúčtuješ ako sa ti to hodí,ale ako hovoria Postupy účtovania. A nenavratný vklad spoločníka bez navýšenia ZI sa účtuje na 413 Dal.
Mam pripad, ked som zauctovala vklady spolocnikov do pokladne najprv na 365 a potom preuctovala odtial na 413/ pocas roka 2009/..teraz to mam teda na 413. Mam otazku: na zaklade coho resp. kedy mozu spolocnici tieto vklady zas vybrat ?? Dakujem...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ede Pozri príspevok
Mam pripad, ked som zauctovala vklady spolocnikov do pokladne najprv na 365 a potom preuctovala odtial na 413/ pocas roka 2009/..teraz to mam teda na 413. Mam otazku: na zaklade coho resp. kedy mozu spolocnici tieto vklady zas vybrat ?? Dakujem...
pozri si - na základe čoho si preúčtovala 365/413, presne taký podklad potrebuješ na zápis 413/365. Alebo si urobila chybu v účtovaní a vo výkazoch............
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ede Pozri príspevok
Mam pripad, ked som zauctovala vklady spolocnikov do pokladne najprv na 365 a potom preuctovala odtial na 413/ pocas roka 2009/..teraz to mam teda na 413. Mam otazku: na zaklade coho resp. kedy mozu spolocnici tieto vklady zas vybrat ?? Dakujem...
Rozhodnutie valnej hromady?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
valnej hromady=čechizmus
správne valného zhromaždenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať