Zavrieť

Porady

Odstúpenie od zmluvy - $ 517 verzus $ 497, domáhania sa určenia neplatnosti zmluvy

Možno odstúpiť od zmluvy, ak mi bola zaplatená len časť kúpnej ceny? Nie je tu konflik medzi $ 517 a $ 497 OZ? Kúpna zmluva neobsahuje žiadnu zmienku o odstúpení. (Ide o predaj nehnuteľnosti medzi dvoma fyz. osobami.)

Možno sa prípadne domáhať na súde určenie neplatnosti kúpnej zmluvy, ak sa kupujúci v zmluve zaviazal uhradiť zvyšok kúpnej ceny z hypotekárneho úveru, ale on si vzal len stavebný úver, nie hypotekárny (vecné bremeno)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    lubo.f
    Možno odstúpiť od zmluvy, ak mi bola zaplatená len časť kúpnej ceny? Nie je tu konflik medzi $ 517 a $ 497 OZ? Kúpna zmluva neobsahuje žiadnu zmienku o odstúpení. (Ide o predaj nehnuteľnosti medzi dvoma fyz. osobami.)

    Možno sa prípadne domáhať na súde určenie neplatnosti kúpnej zmluvy, ak sa kupujúci v zmluve zaviazal uhradiť zvyšok kúpnej ceny z hypotekárneho úveru, ale on si vzal len stavebný úver, nie hypotekárny (vecné bremeno)?
    Čisto teoreticky:
    Ak zmluvné strany v kúpnej zmluve neurčia, ako sa v niektorých situáciách budú správať, je pre nich záväzný obchodný, príp. občiansky zákonník. Takže ak ste v KZ nedohodli, ako odstúpiť od zmluvy, riaďťe sa uvedenými zákonmi.

    Nerozumiem veľmi dobre, aký je rozdiel v tom, ak si zobral stavebný, nie hypotekárny úver. Podľa môjho je o to ľahšie odstúpiť od zmluvy, prípadne ju zrušiť (aj súdnym nariadením), pretože na nehnuteľnosť nie je uvalené vecné bremeno. Takže táto časť mi nie je úplne jasná. V každom prípade, ak sa zmluvné stany dohodli na konkrétnom plnení zmluvy a jedna strana svojvoľne zmenila toto plnenie z akéhokoľvek dôvodu bez toho, aby druhá strana s tým súhlasila, ide o porušenie podmienok, dohodnutých v zmluve. Otázne je, či je toto porušenie natoľko závažné, aby súd rozhodol o neplatnosti kúpnej zmluvy...

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    lubo.f
    Možno odstúpiť od zmluvy, ak mi bola zaplatená len časť kúpnej ceny? Dalo by sa , ak by bolo účastníkmi zmluvy dohodnuté, že v prípade že bude zaplatená len časť kúpnej zmluvy môže druhá strana od zmluvy odstúpiť. Alebo by to muselo priamo vyplývať zo zákona čo nevyplýva. Nie je tu konflik medzi $ 517 a $ 497 OZ? Konflikt tu určite nie je pretože §497 Občianskeho zákonníka hovorí o zmluvnej výhrade odstúpenia od zmluvy. Odstúpiť od zmluvy však môže jedna alebo aj obidve strany do času aspoň čiastočného plnenia po tomto plnení sa už odstúpiť od zmluvy nemôže. §517 upravuje právne následky za omeškanie dlžníka a jedným z následkov je aj odstúpenie od zmluvy. Tu teda nejde o dohodu medzi zmluvnými stranami o možnosti odstúpenia od zmluvy, ale o následok za to, že dlžník neplnil ani v dostatočne primeranej lehote poskytnutej veriteľom. Kúpna zmluva neobsahuje žiadnu zmienku o odstúpení. (Ide o predaj nehnuteľnosti medzi dvoma fyz. osobami.)

    Možno sa prípadne domáhať na súde určenie neplatnosti kúpnej zmluvy, ak sa kupujúci v zmluve zaviazal uhradiť zvyšok kúpnej ceny z hypotekárneho úveru, ale on si vzal len stavebný úver, nie hypotekárny (vecné bremeno)?
    Ak nie je iný dôvod na neplatnosť zmluvy asi by som s uvedeným na súd nešla. Je to odpoveď však teoretická bez predmetnej zmluvy nedokážem zaujať jednoznačnejšie stanovisko. V podstate by mohlo byť jedno z akého úveru bude zaplatené hlavne aby bolo.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Podľa mňa lubo.f hľadá nejaký spôsob, ako odstúpiť od zmluvy. Zrejme došlo k nejakým nezhodám u zmluvných strán...

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ja viem, ale odstúpiť sa dá len na základe dohody v zmluve alebo zo zákonného dôvodu. Preto som uviedla, že možno by sa našla v zmluve nejaká iná skulinka, ale bez znalosti jej obsahu nedokážem poradiť. Treba hľadať v zmluve. Autor dotazu sa podľa mňa musí potrápiť tým spôsobom, že si zoberie zmluvu a každé jedno ustanovenie si skonfrontuje so zákonom. Alebo treba požiadať nejakého právnika o posúdenie zmluvy či už v práci alebo si zaplatiť advokáta. Ak sa jedná o veľkú sumu určite sa to vyplatí.

    Odstúpenie od zmluvy - $ 517 verzus $ 497, domáhania sa určenia neplatnosti zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.