Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely

Ahojte poraďáci. Viem, že sa v jednoduchom účtovníctve neúčtujú kurz.rozdiely ale chcela by som vedieť ako sa to potom robí v uzávierkových operáciách. Mám všetky rozdiely vysčítať z faktúr a dať do nákladov alebo tržieb? Ako to má byť správne poraďte mi.Ďakujem.
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

lslavik Pozri príspevok
Ako sa prejavi kurzova strata / zisk pri pouziti pausalnych vydavkov?
Prejaví sa iba zisk, aj to iba z pokladne alebo účtu.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Prosim odpovedzte ci to chapem spravne.
Uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Zdanitelny prijem 30 EUR (kurz 40/1) v pen.deniku 1 200Sk.
Zdanit. vydavok 20 EUR (kurz 35/1) v pen. denniku 700 Sk.
K 31.12. je kurz 30/1 a v pokladni mam 10 EUR stav 300 Sk.
zapis nepenazna operacia zdanitelny vydavok 200 Sk.
Dan platim z 300 Sk?
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Medzicasom som nasiel.
2.1. Kurzové rozdiely v sústave jednoduchého účtovníctva

V jednoduchom účtovníctve nevznikajú v priebehu účtovného obdobia kurzové rozdiely. Povinnosť oceniť majetok a záväzky ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa však vzťahuje aj na účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva. V peňažnom denníku sa však premietnu len kurzové rozdiely vzniknuté pri peňažných prostriedkoch v cudzej mene. V zmysle postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve (§ 15 ods. 4) sa v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje len v slovenskej mene. Kurzom NBS sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách. Kurzový zisk vzniká, ak prepočítaná hodnota peňažných prostriedkov k 31. 12. je vyššia ako suma zachytená v účtovníctve a zaúčtuje sa v peňažnom denníku v stĺpci príjmy ovplyvňujúce základ dane celkom a v stĺpci príjmy ovplyvňujúce základ dane Ostatné príjmy. Kurzová strata vzniká, ak prepočítaná hodnota peňažných prostriedkov k 31. 12. je nižšia ako suma zachytená v účtovníctve a zaúčtuje sa v peňažnom denníku v stĺpci výdavky ovplyvňujúce základ dane Celkom a v stĺpci výdavky ovplyvňujúce základ dane Prevádzková réžia.

Mna este napadlo ohladne osobnej potreby
Ak ten podnikatel vybral 10 EUR do osobnej potreby , ked bol kurz 28/1

Tak jeho zdanitelny zaklad je 280 Sk? A kurzova strata 220 Sk?
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

slimak Pozri príspevok
Prosim odpovedzte ci to chapem spravne.
Uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Zdanitelny prijem 30 EUR (kurz 40/1) v pen.deniku 1 200Sk.
Zdanit. vydavok 20 EUR (kurz 35/1) v pen. denniku 700 Sk.
1200-700= 500 Sk účtov.zostatok v Sk
K 31.12. je kurz 30/1 a v pokladni mam 10 EUR stav 300 Sk = skutočný reálny stav
zapis nepenazna operacia zdanitelny vydavok 200 Sk.
300-500= -200 Sk, čo kurzová strata, ktorá ti znižuje DZ
Dan platim z 300 Sk?
- neplatíš daň
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Mám takýto problém, neviem či môžem prepočítať kurzový rozdiel ku dňu 5,12,2006,jedná sa pokladňu v EUR, nakoľko sa jedná o pozastavenie živnosti a k tomuto dňu robím aj účtovné výkazy.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
heluška Pozri príspevok
Mám takýto problém, neviem či môžem prepočítať kurzový rozdiel ku dňu 5,12,2006,jedná sa pokladňu v EUR, nakoľko sa jedná o pozastavenie živnosti a k tomuto dňu robím aj účtovné výkazy.
Môžeš a nielen môžeš ale musíš... Pokiaľ sa neobnoví živnosť do lehoty podania daň.priznania, tak si povinná uzatvoriť účtov. a pomocné knihy v JÚ a upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 zákona o dani z príjmov. Podľa postupov účtovania v JÚ je uvedené v:

§ 15

4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

Z toho vyplýva, že si povinná ku dňu 5.12. resp.ku dňu zostavenia účtovnej závierky postupovať podľa § 15 ods.4 postupov účtovania v JÚ.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Srdečná vďaka, už to aj idem robiť.
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Podnikateľ pozastavil živnosť od 10.10.2006 akým kurzom mám prepočítať kurzový rozdiel za obdobie 1.1.2006 do 9.10.2006. Obvykle je to posledný kalendárny deň 29.12.20066 - 1,256 "CZK". Bude to priemerný kurz do 10.10.2006?????
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

natkov Pozri príspevok
Podnikateľ pozastavil živnosť od 10.10.2006 akým kurzom mám prepočítať kurzový rozdiel za obdobie 1.1.2006 do 9.10.2006. Obvykle je to posledný kalendárny deň 29.12.20066 - 1,256 "CZK". Bude to priemerný kurz do 10.10.2006?????
Zrejme si sa chcel spytat akym kurzom preratavas pohyby v cudzej mene na devizovych uctoch a valutovych pokladniach v obdobi od 1.1. do 10.10.2006.
Ak je SZCO uctovna jednotka, tak kurz NBS v den uctovneho pripadu. Pri ukonceni podnikania preratas zostatok na dev. ucte/pokladni kurzom NBS ku 10.10.2006. Zistis si kurzove rozdiely a zauctujes.
Ak nie je uctovna jednotka, tak mas na vyber - bud priemerny kurz za kalendarny mesiac, v ktorom bol prijaty prijem, alebo kurz platny v den, v ktorom bol prijaty prijem (podla toho, co je vyhodnejsie). Pri ukonceni podnikania preratas zostatky bud priemernym mesacnym kurzom (za cely mesiac, neratas priemer ku 10.10.) alebo kurzom ku 10.10., podla toho ako si sa rozhodol viest evidenciu pocas celeho obdobia. Zistis kurzove rozdiely - kurzovy zisk priratas do prijmov ovpl. ZD, kurzova strata ti danove vydavky neovplyvni.
0 0
llenkaa llenkaa

llenkaa je offline (nepripojený) llenkaa

chcela by som sa spýtať, či sa vypočítavajú kurzové rozdiely v prípade, že je k 31.12. stav valutovej pokladne nulový. Jedná sa o JÚ. Ďakujem
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

llenkaa Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať, či sa vypočítavajú kurzové rozdiely v prípade, že je k 31.12. stav valutovej pokladne nulový. Jedná sa o JÚ. Ďakujem
posuvam...
tiez ma to zaujima...
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Heni Pozri príspevok
posuvam...
tiez ma to zaujima...
Nepočíta sa .
Táto odpoveď je nesprávna.

Počítajú sa.
Naposledy upravil tinaM : 01.04.07 at 19:33
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

tinaM Pozri príspevok
Nepočíta sa.
lebo mi to v Pohode vykazuje aj pri nulovom zostatku
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Heni, máš pravdu.
Aj v ALFE som sa pozrela a počítajú sa.

Ospravedňujem sa.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

llenkaa Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať, či sa vypočítavajú kurzové rozdiely v prípade, že je k 31.12. stav valutovej pokladne nulový. Jedná sa o JÚ. Ďakujem

Počítajú. V takom prípade, ak máš zostatok len v Skk, čiže ho potrebuješ odúčtovať, aby 0,-(?) cudzej meny = 0,- Sk

V opačnom prípade Ti SW prenesie zostatok do nového roka, síce CM 0, ale Skk podľa tvojho stavu.


OBSAHOVÉ VYMEDZENIE ÚČTOVNÝCH KNÍH

§ 15
Peňažný denník

(3) O pohybe peňažných prostriedkov na účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku podľa výpisov z banky. Zápisy v peňažnom denníku sa vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky v pokladniach.


(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

a tiež:

Zákon o účtovníctve 431/2002 Z.z.

ŠTVRTÁ ČASŤ
SPÔSOBY OCEŇOVANIA


§ 24
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

Veľa zdaru, ja ešte tiež makám - riešim chránenú dielňu v jednej reklamke-vymýšľam si vlastne metodiku, lebo žiadna neexistuje....takže pekný večer.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Neviete mi niekto poradiť ako sa robí v Pohode v JÚ prepočet zahraničných pohľadávok a záväzkov kurzom NBS k 31.12. ?
0 0
olasova olasova

olasova je offline (nepripojený) olasova

V JÚ prepočet zahraničných poh. a zav. predsa nerobíš kurzovy rozdiel k 31.12., prepočítavaš iba pokladnu a banku v zahraničnej mene (a tú ja robím v pohode ručne).
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
olasova Pozri príspevok
V JÚ prepočet zahraničných poh. a zav. predsa nerobíš kurzovy rozdiel k 31.12., prepočítavaš iba pokladnu a banku v zahraničnej mene (a tú ja robím v pohode ručne).
Mala som na mysli ocenenie neuhradených pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12. Ide mi o to, ako dostanem do výkazu o majetku a záväzkoch neuhradený záväzok v CM, ktorý má ku dňu zaúčtovania hodnotu 3.700,-Sk a k 31.12. má hodnotu po prepočte 3.300,-Sk.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
bendo Pozri príspevok
Mala som na mysli ocenenie neuhradených pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12. Ide mi o to, ako dostanem do výkazu o majetku a záväzkoch neuhradený záväzok v CM, ktorý má ku dňu zaúčtovania hodnotu 3.700,-Sk a k 31.12. má hodnotu po prepočte 3.300,-Sk.
posúvam....
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Spoločník poskytol svojej sro pôžičku v EUR. Za uvedené peniaze sa nakúpil hmotný majetok, takže vo valutovej pokladni už nič nieje. Je to iba vyjadrené v Sk na účte 365. Robia sa nejaké kurzové rozdiely na konci roka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať