Zavrieť

Porady

Prefakturácia služieb

Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

Čítal som tu už niečo o prefakturácii služieb, ale chcem sa uistiť, či správne chápem § 19 ods.6. Ide o to, že sme poskytli v septembri službu, dali sme si do nákladov VD a odpočítali sme DPH. Službu prefakturujeme, až o 3 mesiace, lebo máme v zmluve uvedené, že tieto služby budeme fakturovať kvartálne. Podľa mňa §19 ods. 6 to umožňuje, nakoľko daňová povinnosť je dátum vyhotovenia faktúry, ktorou požadujeme platbu a to bude v decembri. Aký je Váš názor?
Usporiadat
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

adabirk Pozri príspevok
- pri uvedenej prefakturácii energie vzniká dodávateľovi daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry ( § 19 ods. 6 zákona o DPH),
- právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť - § 49 ods. 1 zákona o DPH,
- v zmysle § 51 ods. 2 zákona o DPH: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo,
- mne z toho vyplýva, že dodávateľ uviedol na faktúre zlý dátum dodania služby, dátum dodania služby mal byť totožný s dátumom vystavenia faktúry, t. j. 10/2009, vtedy aj vzniká daňová povinnosť a zároveň nárok na odpočítanie dane.
Ďakujem. No áno, aj mne to tak vychádza, a práve preto bola moja otázka. Podľa môjho názoru si môžem dph odrátať až v 10/09 aj keď na faktúre je dátum dodania 09/09. Súhlas?
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
potrebujem poradiť. Dovážame tovar z Chiny. Slovenská firma nám fakturuje manipulačné poplatky ku nam. Faktúra je s tuzemskou DPH. Časť týchto manipulačných poplatkov chceme refakturovať na firmu ktorá nám dodáva tovar , teda do Chiny. Ako to bude s DPH? neviem si s tým rady.. dakujem za pomoc.
0 0
zuzu247 zuzu247

zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

Ivánuška Pozri príspevok
potrebujem poradiť. Dovážame tovar z Chiny. Slovenská firma nám fakturuje manipulačné poplatky ku nam. Faktúra je s tuzemskou DPH. Časť týchto manipulačných poplatkov chceme refakturovať na firmu ktorá nám dodáva tovar , teda do Chiny. Ako to bude s DPH? neviem si s tým rady.. dakujem za pomoc.
Ahojte, mám podobný problém, slovenská firma nám zabezpečuje prepravu z Číny na Slovensko, samozrejme cez Hamburg. Faktúra nimi vystavená je bez DPH. Ja mám túto prepravu teraz prefakturovať odberateľovi. S alebo BEZ DPH? Ďakujem moc.
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

samuelina Pozri príspevok
potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
posúvam
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

samuelina Pozri príspevok
potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
poradí mi niekto?
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

samuelina Pozri príspevok
potrebujem poradiť. SZČO, platca DPH robí poradcu pre zahraničnú firmu v EU. Okrem služieb im osobitne prefakturováva náklady na telefóny a internet. Ako je to s DPH? Bude fa bez DPH? A aký bude dátum dodania - fa za telefóny za 4/10 je vystavená 26,5,2010?
posúvam....
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Pri prefakturácii služby (vývoz a likvidácia odpadu) odberateľovi je dátumom dodania dátum, kedy vyhotovíme faktúru alebo dátum dodania uvedený na faktúre od dodávateľa, spoločnosti Kosit? Platí pre také prípady § 19 ods.6 zákona o DPH alebo nie?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Posúvam .....
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
POsúvam .....
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

dobrý deň,
prišla mi faktúra z ČR -prefakturácia služieb - prenájom priestorov v hoteli v ČR a prenájom školiacej techniky. dodávateľ ktorý prefakturováva tieto služby nám - slovenskej firme vystavil faktúru bez DPH. Je to tak správne, že my dodaňujeme?
ja si myslím, že sa ten prenájom týka nehnuteľnosti v ČR a DPH majú odviesť oni.
poprosím vás o vysvetlenie, ako to má byť správne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať