Zavrieť

Porady

Pracovny pomer - ako zmenit ?

ikka8

ikka8 je offline (nepripojený) ikka8

ikka8
Prosim poradte mi, teraz som zamestnala zamestnankynu na plny pracovny uvazok.Otvorili sme malu predajnu ale chcem tovar predavat len do konca roka.Mozem potom ukoncit v skusobnej dobe so zamestnancom pomer a zaroven ju prijat naspat ale na polovicny uvazok a na inu poziciu?Ako v tomto je potrebne spravne postupovat?Skor sa venujeme vyrobe a maloobchod je len skuska do Vianoc.Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Beba

    Beba je offline (nepripojený) Beba

    Beba
    Ja som to riešila pracovnou zmluvou na dobu určitú /napr. do 31.12. /a potom novou zmluvou na ďalšie obdobie na dobu neurčitú na polovičný úväzok.
    Paula

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    ikka8
    Prosim poradte mi, teraz som zamestnala zamestnankynu na plny pracovny uvazok.Otvorili sme malu predajnu ale chcem tovar predavat len do konca roka.Mozem potom ukoncit v skusobnej dobe so zamestnancom pomer a zaroven ju prijat naspat ale na polovicny uvazok a na inu poziciu?Ako v tomto je potrebne spravne postupovat?Skor sa venujeme vyrobe a maloobchod je len skuska do Vianoc.Dakujem za odpovede.
    § 72
    Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

    Na začiatok

    (1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

    (2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť

    Pracovny pomer - ako zmenit ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.