Zavrieť

Porady

odvody / školstvo vs. kondičný tréner

Chcem Vás poprosiť o radu, možno sa Vám bude zdať moja prosba primitívna, som však "iz ného fachu", neviem si teda dať rady.

Manžel je asistentom na vysokej škole. Popri tom vykonáva prácu ako kondičný tréner v troch kluboch, pracuje na dohodu. Dostal ponuku na vyššie platové ocenenie, avšak za podmienky, že si otvorí živnosť. Bojíme sa toho, nakoľko sa v tom absolútne nevyznáme. Postup podania žiadosti a pod. mi je jasný. Potrebujem však poradiť, akým spôsobom by boli odvádzané dane, sociál. a zdravotná poisťovňa, nakoľko manžel odvádza na fakulte a neviem, ako by to bolo s odvodmi za podnikanie. Viete mi, prosím, poradiť, ako to prepočítať, aby nám bolo jasné, či sa to vôbec oplatí?

Dakujem, prajem krásny večer
L
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    lucilali
    Chcem Vás poprosiť o radu, možno sa Vám bude zdať moja prosba primitívna, som však "iz ného fachu", neviem si teda dať rady.

    Manžel je asistentom na vysokej škole. Popri tom vykonáva prácu ako kondičný tréner v troch kluboch, pracuje na dohodu. Dostal ponuku na vyššie platové ocenenie, avšak za podmienky, že si otvorí živnosť. Bojíme sa toho, nakoľko sa v tom absolútne nevyznáme. Postup podania žiadosti a pod. mi je jasný. Potrebujem však poradiť, akým spôsobom by boli odvádzané dane, sociál. a zdravotná poisťovňa, nakoľko manžel odvádza na fakulte a neviem, ako by to bolo s odvodmi za podnikanie. Viete mi, prosím, poradiť, ako to prepočítať, aby nám bolo jasné, či sa to vôbec oplatí?

    Dakujem, prajem krásny večer
    L
    Pekný večer prajem. Pokúsim sa Ti poradiť. To, že manželova mzda podlieha povinným odvodom, nespájaj to so živnosťou. Zo živnosti sú povinné odvody, zo zákonom stanovených podmienok. Začnem po poriadku. 1. Založenie /otvorenie/ živnosti
    2. Povinnosť sa prihlásiť v zdrav. poisťovni - neplatia sa odvody, až po roku, t.j. po podaní prvého daňového priznania, v ktorom bude vyčíslený základ dane pre prepočet výšky odvodov do ZP
    3. Do sociálnej povinnosti je dobrovoľnosť prihlásenia sa.
    A či a ako sa to oplatí? Dá sa to stopercentne vopred povedať? Myslím si, že nie...

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    lucilali,tá živnosť môže mať aj pozitíva. Manžel si môže uplatniť zákonom stanovené výdavky,ktoré si doteraz ako dohodár uplatniť nemohol. A môže to byť veľmi zaujímavé. Netreba sa báť živnosti. My sme tu po ruke stále,keby bol problém. Len sa pozri aké máš číslo pri registrácii za člena,tak toľko rád môžeš dostať na jednu otázku. Ešte stále máš obavy?

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    Mam to chapat, ze v prvom roku nebudu ziadne odvody, odvody z minimalnej mzdy, staci sa len po otvoreni zivnosti prihlasit v zdravotnej poistovni?
    Aka dobrovolnost prihlasenia? Ospravedlnujem sa, tomuto nerozumiem.

    Vopred vdaka za ochotu. L

    odvody / školstvo vs. kondičný tréner

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.