Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Úplné znenie zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. platnom od 1.januára 2005
Naposledy upravil Jozef Mihál : 29.12.04 at 11:29
Usporiadat
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Pan Mihal,prosim vas dobre tomu rozumiem, podla noveho zakona student VS nad 25 rokov /prva VS 2. stupna / nebude musiet platit odvody ZP?
S uctou olga
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
olga88
...podla noveho zakona student VS nad 25 rokov /prva VS 2. stupna / nebude musiet platit odvody ZP?
Nebude musieť platiť poistné na zdravotné poistenie. Platiť zaňho bude štát.
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

<TABLE class=tborder cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD class=alt1>Vazeny pan Mihal,

Kedze mi uz viacero ludi z porady nevedelo pomoct s mojim problemom, obraciam sa s doverou na Vas, lebo ste znamym odbornikom v tejto oblasti a prosim o radu:

Moj znamy -podnikatel- uzavrel so studentom pred dvoma mesiacmi kupnu zmluvu - student mu predal svoj software fungujuci v exceli, ktory sice nema licencovany, ale podnikatel ho vie vyuzit pri projektovej cinnosti, ktoru vykonava. Studentovi zaplatil 65tisic a to je jeho jediny prijem v roku 2004.

Ako sa ma prijem zdanovat a musi student odviest aj zdravotne a urazove poistenie? Moze vobec takyto vztah na zaklade kupnej zmluvy nastat, alebo by malo ist o zmluvu o dielo, resp, kedze student mal program hotovy uz pred podpisanim dohody, islo by teda o autorsku zmluvu alebo prikaznu zmluvu?

Dakujem vopred za Vasu odbornu radu a ostavam s pozdravom.

ZuzuBalu
<!-- / message --></TD></TR><TR><TD class=alt2> </TD><TD class=alt1 align=right><!-- controls --></TD></TR></TBODY></TABLE>
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ZuzuBalu:
Za prvé, v témach "Zákony" sa neriešia konkrétne problémy. Na to máme na Porade "obyčajné" témy.
Za druhé, ja nerád výzvy k odpovedi smerujúce na moju osobu, sú tu aj šikovnejší.

Za tretie:

Ide o vec, na ktorú sa vzťahuje Autorský zákon. Študent je autor, ide o príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Študent musí podať za rok 2004 daňové priznanie v ktorom uvedie tento príjem, môže si uplatniť buď skutočné náklady, alebo náklady 25% paušál + povinné odvody. Pri príjme 65000 je to jedno, aj tak je to menej, ako nezdaniteľné minimum, takže daň bude 0 Sk.
Z týchto príjmov sa neplatí sociálne poistenie.
Študent má povinnosť v mesiaci, v ktorom má nejaký zdaniteľný príjem vyšší, ako 3000 Sk, zaplatiť ako samoplatca zdravotné poistenie. Vymeriavací základ je v takomto prípade suma príjmu, maximálne však 32000 Sk. Takže mal by zaplatiť zdravotné poistenie 14% zo základu 32000.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Jozef Mihál
Úplné znenie zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. platnom od 1.januára 2005
Iba dnes som sa dostala k tomu aby som otvorila Novy zakon o ZP, moja otazka znie preco je vsetko preciarknute?
Dakujem, idem sa venovat tomuto zakonu.
Prajem STASTNY NOVY ROK 2005
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Daska
Iba dnes som sa dostala k tomu aby som otvorila Novy zakon o ZP, moja otazka znie preco je vsetko preciarknute?
...prečiarknuté je to, čo bolo uvedené v zákone 580/2004 ale novela 718/2004 to zrušila.

Pre úplnosť: červeným písmom sú označené všetky zmeny zákona 580/2004 vykonané novelou 718/2004. Čiže - ak je červeným škrtom prečiarknutý nejaký text, znamená to, že ide o text, ktorý bol novelou zrušený. Ak je niečo napísané červeným písmom, ide o text, novelou zmenený alebo doplnený.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Jozef Mihál
...prečiarknuté je to, čo bolo uvedené v zákone 580/2004 ale novela 718/2004 to zrušila...
Dakujem p. Mihal, uz som zistila, kde je chyba, ja som totiz mala preciarknuty cely zakon a cely bol cierny. Stiahla som to druhy raz a uz je to v poriadku.
0 0
Viera J Viera J

Viera J je offline (nepripojený) Viera J

Chcem sa len opýtať, že prečo je konateľ s.r.o. považovaný za SZČO, pričom odvolávka na par.150 až 153 OBZ je úplne o niečom inom a čo sa považuje za spoločníka spoločnosti s r.o., ak je odmeňovaný za prácu v spoločnosti, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odvolávka na § 150 až 153 je samozrejme úplne od veci. Správne mala byť odvolávka na § 133.
Žeby sme sa toho chytili a začali tvrdiť, že konateľ podľa § 133 ObchZ vlastne vôbec nie je SZČO ?
Spoločník atď. je ten, kto dostáva odmenu, ktorú mu spoločnosť zdaňuje ako príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov. Toto funguje v roku 2005 úplne rovnako, ako po starom.
0 0
qwerty qwerty

qwerty je offline (nepripojený) qwerty

ten zakon, co tam mate nie je taky aky bol schvaleny 21.oktobra 2004 c. 580, napr. konatel § 11 bod 4. pism. e/ v zakone vobec nie je!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
qwerty
ten zakon, co tam mate nie je taky aky bol schvaleny 21.oktobra 2004 c. 580, napr. konatel § 11 bod 4. pism. e/ v zakone vobec nie je!!
Mám "rád" nových členov, čo nevedia čítať a podaktorí ani rozmýšľať.
Samozrejme tým nemyslím nášho nového člena s nickom qwerty.

Prvá veta príspevku č.1. znie:

Úplné znenie zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. platnom od 1.januára 2005
0 0
zuzana502 zuzana502

zuzana502 je offline (nepripojený) zuzana502

Dobrý deň,
ja by som sa chcela poradiť, momentálne som od 14.01.2005 nezamestnaná a zvažujem, či sa mám alebo nemám prihlásiť na ÚP. Prácu si hľadám, ale pokiaľ ju nebudem mať, niekto poistenie platiť musí. Ako je to podľa zákona, v akom prípade bude poistenie uhrádzať za mňa štát a kedy si ho mám platiť sama. Ten nový zákon to nie celkom jasne definuje. ďalujem za odpoveď, ZUzana
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Zuzka mne nie je úplne jasné, či sa chcete prihlásiť na ÚP (úrad práce) alebo do ZP (zdravotná poisťovňa)?
... ak ste mali na mysli ZP, tak ako za dobrovoľne nezamestnaných (neevidovaní na úrade práce), tak aj za nezamestnaných (evidovaní na úrade práce) platí verejné zdravotné poistenie štát.

... Zuzka, dúfam, že nie ste živnostníčka alebo konateľka v nejakej obchodnej spoločnosti, resp. nemáte žiadny iný príjem, ktorý by zakladal povinnosť platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie, lebo potom by moje tvrdenie nebolo celkom 100% pravdivé
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Som študentka externého štúdia na vysokej škole. Mám 19 rokov, nie som zamestnaná a nemám žiadne príjmy, ale som prihlásená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Chcela by som pracovať ako osobná asistentka a uzavrela by som dohodu o vykonaní práce – osobného asistenta. Bude od januára 2005 platiť za mňa zdravotné poistné štát ak sa odhlásim z úradu práce? Doteraz platil úrad práce za mňa zdravotné poistné. Počula som, že od 1.januára 2005 platí nový zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. Vzťahuje sa na mňa tento zákon ak môj príjem z dohody o vykonaní práce neprevýši sumu 78 000 Sk? Aký je postup? Ak sa odhlásim z úradu práce musím sa prihlásiť vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni aj s Dohodou o vykonaní práce – osobného asistenta? Značka: Študentka 19
Naposledy upravil SELEN1 : 20.01.05 at 15:12
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Od 1.1.2005 platí štát zdravotné poistenie za všetkých, kto nie sú zamestnancami ani SZČO. Takže štát bude platiť i za Vás, či už budete prihlásená na Úrade práce alebo nie. Štát za Vás bude platiť aj keď budete zamestnaná na dohodu. V takom prípade si ale musíte dať pozor, aby Váš hrubý príjem z dohody neprevýšil sumu cca 79500-80000 Sk za celý rok 2005. Ak by sa tak stalo, budete musieť po skončení roka 2005 zaplatiť sama zdravotné poistenie vo výške 14% zo zarobenej sumy. Existuje možnosť, ako sa tomu vyhnúť - ak by Váš príjem z dohody bol vyšší, ako 80000 Sk, stačí sa na jeden deň niekde zamestnať a nebudete spadať do kategórie poistencov, ktorých sa týka povinnosť platiť poistenie z dohôd pri vyššom príjme.

Takže pokojne sa odhláste z Úradu práce, uzavrite tú dohodu. Vo VšZP sa ohlasovať v zmysle zákona netreba, ale napriek tomu doporučujem ozvať sa im s tým, že poistné má za Vás od 1.1.2005 platiť štát, pretože nie ste ani zamestnaná, ani SZČO.
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Ďakujem...
0 0
zuzana502 zuzana502

zuzana502 je offline (nepripojený) zuzana502

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
SELEN1 SELEN1

SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

Chcela by som sa spýtať či dohoda o pracovnej činnosti bola zrušená alebo sa to už uzatvara dohoda o výkone práce?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

dohoda o pracovnej činnosti neplatila uz ani v roku 2004, v platnosti bola s výnimkami do konca roka 2003
0 0
Viera J Viera J

Viera J je offline (nepripojený) Viera J

Dohoda o pracovnej činnosti bola zrušená a existuje len dohoda o vykonaní prác §226 Zákonník práce.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať