Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti

Pracoval som 7 rokov na Slovenku, moja mzda bola mimoriadne nadštandardná, potom som odišiel pracovať na 7 mesiacov do zahraničia, kde moja mzda bola tiež nadštandardná... Avšak momentálne chcem poberať podporu v nezamestnanosti na Slovensku, kedže moja práca je sezónna, ale moju podporu v nezamestnanosti nepočítajú z odvodov čo som odvádzal, ale z priemernej mzdy rovnakej pracovnej pozície v nitrianskom kraji... Bol by som rád keby mi niekto poradil ako dostať primeranú dávku nezamestnastnanosti svojím dlhoročným odvodom a nie dávku prepočítanú na priemernú mzdu v mojom obore v nitrinskom kraji...
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

UBIKA25 Pozri príspevok
Jaj za každy rok 2 % zo zakladu zisteneho podľa § 60 t.j.priem zarobok...a je mi velmi divne že sa vysluhovy prispevok zdanuje je tak? alebo už sa mi mari tak je to ako podpora ale sa to zdanuje hm zaujimave....
Tak to už ja neviem .
Ibaže podporu dostáva nezamestnaný pol roka a ak si nájde zamestnanie, tak tú podporu nevyčerpá.
No a výsluhový príspevok poberá nezamestnaný minimálne rok a aj ked si nájde prácu, tak mu ho pošlú počas celého obdobia. To je další rozdiel.
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

Dobry den,

zamestnankyna u nas pracuje od juna 2003
Od maja do oktobra 2009 je na dlhodobom neplatenom volne. V novembri sa vrati do zamest. a k 30.11. konci pracovny pomer.
Moze potom poberat podporu v nezamest. ked bola na neplat. volne. Mohla by si pripadne fond nezamestnanosti doplatit.... za to obdobie neplat. volna. oplati sa jej to, alebo je to zbytocne? Pripadne kolko by musela doplacat.
Vopred dakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Santal11 Pozri príspevok
Dobry den,

zamestnankyna u nas pracuje od juna 2003
Od maja do oktobra 2009 je na dlhodobom neplatenom volne. V novembri sa vrati do zamest. a k 30.11. konci pracovny pomer.
Moze potom poberat podporu v nezamest. ked bola na neplat. volne. Mohla by si pripadne fond nezamestnanosti doplatit.... za to obdobie neplat. volna. oplati sa jej to, alebo je to zbytocne? Pripadne kolko by musela doplacat.
Vopred dakujem
Poistenie v nezamestnanosti sa neda doplatit spätne.
Ale u nej bude splnena napriek NV podmienka 3 roky platenia z poslednych 4 rokov, takze na UP sa moze registrovat a bude mat narok na podporu.
0 0
ninka.b1 ninka.b1

ninka.b1 je offline (nepripojený) ninka.b1

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ak je samoplatca a platí si poistenie v nezamestnanosti z minima. Na budúci rok bude mať nárok na podporu. Dalo by sa priplatiť aby bola podpora vyššia?
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Samozrejme, nemusí platiť z minima, môže platiť z akejkoľvek sumy medzi minimom a maximom. Ale spätne doplatiť sa nedá.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Ahojte,som zamestnana viac ako 3 roky. Keby som sla na UP, podpora v nezamestnanosti by mi vysla. Ale keby som sa chcela dobrovolne pripoistit v nezamestnanosti, musim tam platit dalsie tri roky, aby som mala narok na podporu aj z tohto poistenia?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
martina100 Pozri príspevok
Ahojte,som zamestnana viac ako 3 roky. Keby som sla na UP, podpora v nezamestnanosti by mi vysla. Ale keby som sa chcela dobrovolne pripoistit v nezamestnanosti, musim tam platit dalsie tri roky, aby som mala narok na podporu aj z tohto poistenia?
Nie, stačí keď budeš platiť vyššiu sumu ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti. Podpora potom bude daná súčtom tvojej mzdy (správne vymeriavacieho základu) zo zamestnania a vymeriavacím základom z DPvN prepočítaná na príslušný počet kalendárnych dní v rozhodujúcom období.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

To znamena, ze si mam vymeriavaci zaklad pre dobrovolne poistenie urcit vyssi ako vym. zaklad zo zamestnania? Staci aj ked budem dobrovolne poistena napr. len jeden mesiac a uz by sa mi to pripocitalo v pripade, ze by som bola nezamestnana?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

martina100 Pozri príspevok
To znamena, ze si mam vymeriavaci zaklad pre dobrovolne poistenie urcit vyssi ako vym. zaklad zo zamestnania? Staci aj ked budem dobrovolne poistena napr. len jeden mesiac a uz by sa mi to pripocitalo v pripade, ze by som bola nezamestnana?
Podpora v nezamestnanosti sa vypocita ako 50% priemeru toho, co si odviedla za posledne 3 roky - teda ja zo zamesatnania aj z doborvolneho poistenia.
Priplatit jeden mesiac ju mozno o par EUR zdvihne, ale zazaraky necakaj, ak tvoje odovody zo zamestnania boli napr. z minimalnej mzdy, tak jeden mesiac max. odvodov to nespasi.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Dakujem pekne, islo mi len o to, ci dobrovolne nemusim platit az tie 3 roky.
0 0
darca88 darca88

darca88 je offline (nepripojený) darca88

Dobry den chcem sa spytat ci ma priatel narok na podporu v nezamestnanosti. V juni 2006 sme odisli do zahranicia kde od konca oktobra pracoval az do 7 augusta 2009. V roku 2005 az do maja 2006 pracoval na Slovensku. Pred odchodom do Irska poziadal o podporu ktoru mu vyplacali necele tri mesiace. Teraz po navrate na Slovensko poziadal opat o podporu v nezamestnanosti a po 5 mesiacoch mu poslali papier ze nema narok na podporu lebo nesplna 3 roky poistenia za posledne 4roky kedze rok 2005 a 2006 sa mu uz nemoze zapocitat pretoze za to obdobie uz podporu dostal. Viete mi niekto poradit ako mam dalej postupovat. Dakujem Darina
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ak je ZC na PN rok, ale je v pracovnom pomere, počíta sa mu toto obdobie poberania PN do obdobia, ktoré potrebuje k podpore v nezamestnanosti?
Konkrétny prípad:
zamestnanec v terajšom zamestnaní od 8.8.2006, dovtedy stále v PP, PP šli hneď za sebou bez prerušenia.
PN od 26.1.2009 - PN trvá naďalej. Bude mať nárok na podporu pri ukončení PP v máji 2010?
Naposledy upravil janaGT : 11.01.10 at 15:39
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti, v posledných 4rokoch 3 roky bol poistený v nezamestnanosti. (aj keď bude mať prerušenené poistenie po 52 týždňoch PN,v máji potrebných 1095dní bude mať)
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Andyke Pozri príspevok
Áno bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti, v posledných 4rokoch 3 roky bol poistený v nezamestnanosti. (aj keď bude mať prerušenené poistenie po 52 týždňoch PN,v máji potrebných 1095dní bude mať)
ďakujem, takže to obdobie počas PN sa počíta?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

janaGT Pozri príspevok
ďakujem, takže to obdobie počas PN sa počíta?
Ano, pretoze to obdobie je pocas zamestnania a poistenie sa prerusuje az po 52 tyzdnoch.
Akurat ta doba sa vylucuje pri vypocte vysky podpory, nakolko tam nie je prijem.
Ale to na naroku nic nemeni.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ivka70 Pozri príspevok
Ano, pretoze to obdobie je pocas zamestnania a poistenie sa prerusuje az po 52 tyzdnoch.
Akurat ta doba sa vylucuje pri vypocte vysky podpory, nakolko tam nie je prijem.
Ale to na naroku nic nemeni.
a vieš mi prosím ťa dať aj odovlávku na nejaký paragraf?
V prípade, že má ZC prerušené poistenie v nezam. po 52. týždni, bude lepšie, ak sa dobrovoľne poistí ?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

janaGT Pozri príspevok
a vieš mi prosím ťa dať aj odovlávku na nejaký paragraf?
V prípade, že má ZC prerušené poistenie v nezam. po 52. týždni, bude lepšie, ak sa dobrovoľne poistí ?
Pozri si stranku socialnej poistenie, zamestnanec, narok na davky -podpora v nezamestnanosti, je to tam rozpisane
www.socpoist.sk
A to dobrovolne poistenie - ak je to obdobie preruseneho poistenia kratsie ako rok, tak stale bude splnat podmienku 3 rokov z poslednych 4, tak ze 4-5 mesiacov platit je asi zbytocne.
Naposledy upravil ivka70 : 11.01.10 at 17:52
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§ 104 Zák. o soc.poistení
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 108
Výška dávky v nezamestnanosti
2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu poistenca uvedeného v § 104 ods. 1 a 3 je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, a poistenca uvedeného v § 104 ods. 2 je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
---
Ako vidíš počas PN je poistený v nezamestnanosti, len z dôvodu PN ( tých 52 týždňov)nie je povinný platiť poistné v nezamestnanosti a pri samotnom výpočte dávky túto dobu vylúčia , aby nebol poškodený na dávkach.


A keby ste sa rozhodli na to dobrovoľné poistenie počas prerušenia :
§104
(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.
0 0
darca88 darca88

darca88 je offline (nepripojený) darca88

Dobry den chcem sa spytat ci ma priatel narok na podporu v nezamestnanosti. V juni 2006 sme odisli do zahranicia kde od konca oktobra pracoval az do 7 augusta 2009. V roku 2005 az do maja 2006 pracoval na Slovensku. Pred odchodom do Irska poziadal o podporu ktoru mu vyplacali necele tri mesiace. Teraz po navrate na Slovensko poziadal opat o podporu v nezamestnanosti a po 5 mesiacoch mu poslali papier ze nema narok na podporu lebo nesplna 3 roky poistenia za posledne 4roky kedze rok 2005 a 2006 sa mu uz nemoze zapocitat pretoze za to obdobie uz podporu dostal. Viete mi niekto poradit ako mam dalej postupovat. Dakujem Darina
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nech požiada o sociálne dávky , lebo nárok na podporu nevznikol. A rýchlo nájsť nové zamestnanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať