Zavrieť

Porady

SYR

Neviete niekto ako sa z domáceho kravského mlieka robí syr?
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Čo je dobré a pekné, to sa má pochváliť. A že vyrábate skvelé syry, tak o tom nepochybujem. Práve si pozerám fotografie. Je u vás nádherne. Ďakujem za ochotu ohľadok syridla. Skúsim ešte tu niekde zohnať, alebo mi syn donesie z Prahy. Ak by mi to nevyšlo, ozvem sa a ak by to nebol veľký problém, využijem Tvoju ochotu. Ďakujem.
Naposledy upravil Marína : 04.12.06 at 18:40 Dôvod: ešte poďakovanie
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Ďakujem, že ste sa tak zapojili do tejto témy. Chcem sa opýtať či som to pochopila správne. 1 deň nechám mlieko odstáť, zohrejem pridám syridlo, za 2 hodiny sa vytvorí syr a dám ho do handry odkvapkať. Je nutné z neho robiť korbáčiky, alebo niečo iné? Nemôže sa pokrájať a zjesť? A ešte by som poprosila ten pomer soli a vody a ako dlho v ňom treba syr nechať.
Majte so mnou trpezlivosť.
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Pri kupovaní syridla si dajte pozor. Nám predavačka naposledy chcela predať síridlo, na sírenie vínnych sudov.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Veru, veru. Nie je syridlo(sýr) ako siridlo(síra).
Naposledy upravil Marína : 16.12.06 at 18:02 Dôvod: úprava textu
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Kolenčík
Teraz som to ale vymyslel. Ťukni na www.novot.sk a na 7 strane nájdeš "hrudku" a sú tam aj fotografie, a na niektorej som aj ja /chválim sa čo?/
Kolenčík a to Ty robíš také pekné jelene aj so sliepočkami a ružičkami? Joj, ale mi slinky tečú.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Áno. je treba kúpiť PEPSINOVÉ SYRIDLO, zistil som, že ho vyrába fy. MILCON Praha 6 a.s. závod Soběslavsky 841 390 01 Tábor a dodáva ho F RJ - GLOBÁL, Do Dielca 16 034 01 Ružomberok. Pozor za tie roky som zistil, že keď ide cez viac rúk je riedše, to orginálne je oveľa tmavšie, ale aj drahšie. Práve pripravujem presný postup výroby, keď bude hotový na požiadanie zašlem. Ahojte a skúšajte.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Pre Beatu. To u nás robia täkmer v každej rodine a my sme sa tohto roku rozhodli urobiť v obci prehliadku týchto výrobkov a najlepších aj oceniť. V obci robíme viac takýchto podujatí - pozrí galériu na stranke www.novot.sk, samozrejme v čom začneme, v tom chceme pokračovať a o rok budeme organizovať II. ročník, ak bude záujem rád pozvem, veď nakoniec sa to aj tak všetko na podujatí okoštuje a zje no a život pokračuje ďalej.
0 0
pavel9 pavel9

pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

Pekný deň.
Zaujímava diskusia. Neviem či na výrobu syra nie je potrebné tvz. "surové ", čiže neodstredené kravské mlieko.To kúpené, aj keď s najväčšou tučnotou, myslím že je to 3,5% sa dá vyrobiť?
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Syry sú mliekárenské výrobky, v ktorých sa koncentrujú mliečne bielkoviny. Ich podstatou je vyzrážaná mliečna bielkovina, ktorá je ďalej rôznym postupom spracovaná..
Podľa spôsobu zrážania ich delíme na syry:
sladké – ktoré sú vyzrážané syridlom
kyslé – vyzrážané kyselinou mliečnou

Syry sa získajú odstredení časti srvátky
zo zrazeného mlieka, ktoré môže byť neodstredené, sčasti alebo úplne odstredené, zo smotany, podmaslia alebo ich zmesí vhodným spracovaním zrazeniny
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Super téma o syre

Vaša stránka o Novoťskej hrudke je fajn - super že robíte také akcie. Všimol som si na niektorých fotkách chlieb veľkosti XXL, ako sa dá taký veľký chlieb upiecť? Tipujem, že v rúre asi nie

Mám jednu otázku na majstrov - syrárov: čo potom robíte so srvátkou?
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Zistila som, že syridlo dostať kúpiť v lekárni a postupne sa mi niektorý známi priznávajú, že tiež vyrábajú syr doma z kravského mlieka.
0 0
Oklap Oklap

Oklap je offline (nepripojený) Oklap

Pozdravujem vsetkych. Syridla sa delia na zivocisne, mikrobialne a chymozinove. Predavaju sa tekute alebo v prasku. Na vyrobu hrudky je uplne postacujuce mikrobialne syridlo (je najlacnejsie a najdostupnejsie), pretoze sa jedna o cerstvy syr, ktory nezreje. Pri vsetkych druhoch syridla si treba dat pozor kto ho predava, lebo sa velmi casto riedi. Najslabsie originalne tekute syridlo ma davkovanie iba 15-30ml na 100L mlieka. Nutnost zvysit davkovanie svedci o pravdepodobnom riedeni pochybnym "vyrobcom". Pre davkovanie je vhodne si zaobstarat injekcnu striekacku. Praskove syridla pre maloodberatelov maju dlhsiu trvanlivost ako tekute. Pouzitie obidvoch je podobne. Pred pridanim do mlieka sa syridlo rozmiesa vo vode v pomere 1:10 a potom poriadne rozmiesa v predhriatom mlieku. Dalsi postup uz popisali predo mnou takze nebudem opakovat.
Viem, ze syridlo sa da kupit v obchode potravin vo Zvolenskej Slatine (pri Bryndziarni), su aj firmy ktore to posielaju postou. Ked zadate do vyhladavaca syridlo tak v prvych 10-tich odkazoch urcite na ne pridete. Vela zdaru pri tejto zaujimavej praci.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Syridlo kúpite, alebo poproste nech vám ho objednajú v predajniach JEDNOTY. Pre Petra z NT: Keďže som spomínal, že syr sa cedí cez ceditko či textiliu tak tá servatka je bezvýznamná /riedka/, na dedine sa využíva ako nápoj pre ošípané.
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

A čo tvrdý syr, alebo ho neodporúčate robiť doma?
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Veď ten syr, keď sa oddelí od neho servátka a dá sa do rôsolu je predsa tvrdy, dá sa používať na chlebíky, dá sa vyprážať a pod. mäkne len v teplej vode.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Kolenčík
Veď ten syr, keď sa oddelí od neho servátka a dá sa do rôsolu je predsa tvrdy, dá sa používať na chlebíky, dá sa vyprážať a pod. mäkne len v teplej vode.
A dá sa robiť aj z pasterizovaného mlieka?
0 0
annac annac

annac je offline (nepripojený) annac

robila som to asi pred 15 rokmi,presný postup si presne nepemetám.
mlieko sa zohreje asi na 40 stupňov pridá sa sýridlo,premieša sa,keď sa začne tvoriť syr pomaly to spájame do hrudky,precedíme cez pachtičku a necháme stiecť
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

O výrobe sa už toho napísalo v tejto téme dosť, Anetka sa pýta či sa to dá robiť z pasterizovaného mlieka. Neviem opýtam sa.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Dá sa, ale sa musí pridať tzv. smotanová kultúra /dostať ju v mliekarni/, alebo sa dá nahradiť kyslým mliekom, mohla by to byť aj zakysanka
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Kolenčík
Dá sa, ale sa musí pridať tzv. smotanová kultúra /dostať ju v mliekarni/, alebo sa dá nahradiť kyslým mliekom, mohla by to byť aj zakysanka
Ďakujem, urobím si doma zázrivské korbáčiky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať