Zavrieť

Porady

SYR

Neviete niekto ako sa z domáceho kravského mlieka robí syr?
Usporiadat
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Držím palce, ale aj zázrivské korbáčiky sú už nie tie pravé, lebo sa ťahajú z rôznych druhov syra bežne predavaných v obchodnej sieti.
0 0
8369 8369

8369 je offline (nepripojený) 8369

Kolenčík
V žiadnom prípade nepoužívať soľ, súhlasím s výrobou uvedenou predo mnou, len pozor na to syridlo, treba ho v malom množstve mlieka doslovne kvapkať a kvapky rátať. Syr odkvapkaný v plienke je tzv. sladký syr, ak chceš napr. z neho ťahať korbáčiky, musí trocha „zakysnúť“ a z toho sa dá ťahať, presný postup Ti môžem zaslať. Syr solíme po jeho nakrájaní, resp. pri iných výrobkov zo syra, až tieto výrobky ponoríme do slaného roztoku.
Prihlásil som sa až teraz do Porady.

Mohol by som dostať recept na výrobu syrových nití.Mám veľký záujem o ich výrobu. Stavil som sa totiž s mojimi kamarátmi z Prahy,že ich dokážem urobiť.Šlo o stávku. Skúšal som to podľa "zaručených " rád z Eidamu.
Dopadlo to tak,že sme jedli syrové - vyprážané "placky".
Ďakujem Vopred.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

V tejto téme je už toho napísane pomerne dosť, len si ju treba celú prečítať, ak ešte bude treba niečo doplniť - napíš
0 0
8369 8369

8369 je offline (nepripojený) 8369

Oceňujem príspevok Gottesgab-a. ďakujem.Najviac mi to objasnilo spracovanie syra.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

8369 Pozri príspevok
Prihlásil som sa až teraz do Porady.

Mohol by som dostať recept na výrobu syrových nití.Mám veľký záujem o ich výrobu. Stavil som sa totiž s mojimi kamarátmi z Prahy,že ich dokážem urobiť.Šlo o stávku. Skúšal som to podľa "zaručených " rád z Eidamu.
Dopadlo to tak,že sme jedli syrové - vyprážané "placky".
Ďakujem Vopred.
Protestujem proti názvu, to nie sú nite, ale korbáče po zázrivsky, v mieste kde vznikli, no je rozšírený tiež zdrobnelý názov korbáčiky.
0 0
veraa veraa

veraa je offline (nepripojený) veraa

ahoj,
ja používam na výrobu syra syridlo FROMASE 220TL - distribútor SKAR s.r.o. ul. Kubínska 70, 85101 Bratislava. na 10 L mlieka /priamo od kravy, ovce, kozy/ nie kupované ide 5 ml syridla. Mlieko sa zahreje na 32 st. C a pridá sa syrydlo. nechám postáť 15 minút, drevenou vareškou "pokrájam" v hrnci, precedím do plachtičky a nechám odkvapkať. robím večer, ráno je super. takto vyrobený syr je fantastický. niekedy robím bez príchute - po odkvapkaní nakrájam na malé kocôčky a nakladám do skleného pohára s olejom, soľou - hrubozrnnou morskou, bylinkami, cesnakom, čili papričkami... podľa chuti. niekedy už pri zahrievaní pridám bylinky - sušené alebo čerstvé, a takýto syr už nenakladám, používam priamo na plátky nakrájaný na čerstvý maslový chlieb. ak budeš chcieť viac, ozvi sa na súkr.poštu
0 0
veraa veraa

veraa je offline (nepripojený) veraa

ešte som zabudla, toto syridlo sa predáva v malom balení 0.30 kg t.j. asi 2 dcl. pôvod má francúzsky.
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Dá sa hotový bochník zaúdiť, alebo ten syr sa robí inou technológiou?
0 0
Dadulaa Dadulaa

Dadulaa je offline (nepripojený) Dadulaa

tuctová žienka
Velmi ocenujem tuto temu a dakujem vsetkym za rady....urcite sa aj ja pokusim vyrobit vlastny syr, pripadne aj korbaciky.
0 0
jofre199 jofre199

jofre199 je offline (nepripojený) jofre199

môzem poprosit pana Kolencika keby bol taky dobry a poslal mi recept na výrobu syrových korbácikov? vopred dakujem
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Už som ti to poslal, ak máš problémy s výrobou ozví sa
0 0
Phill Phill

Phill je offline (nepripojený) Phill

Zdravím Vás.

Vie mi niekto poradiť, ako sa dá vyrobiť syridlo doma ? Možno je to čudná otázka, ale zaujímam sa o starodávne spôsoby výroby syra a rozmýšľal som, že pred nejakými sto rokmi, keď sa syr asi už vyrábal, tak si ľudia asi nechodili kupovať syridlo do obchodov.

Ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Syridlo - kľag je namočená ryncka t. j. žalúdok z mladýeh ešte ssajúcich teliec vybraný a vo rôsoli (v slanej vode) na teplom močený. Kvas či kyslina z toho povstalá zkľagá (usyrení) mlieko.
http://www.inzine.sk/article.asp?art=8266
http://209.85.135.104/search?q=cache...ient=firefox-a
0 0
Phill Phill

Phill je offline (nepripojený) Phill

Ďakujem za odpoveď ohľadne syridla.
0 0
Dadulaa Dadulaa

Dadulaa je offline (nepripojený) Dadulaa

tuctová žienka
Dnes sa väcsinou vyraba syridlo z NaCl, nie? Aspon na tom, ktore mam ja, je take zlozenie.O zaludkoch tam nic nepisu.....tusim vsetko nahradila chemia
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Túto problematiku podrobne sleduje Tvoja krajanka Marína, linkuj.........
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

V poslednom čase sme pozabudli na túto tému. Ak sa budete pohybovať na Orave, príďte sa pozrieť na "Novoťskú hrudku" - výstava výrobkov s ochutnávkou, pozrí www.novot.sk
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Aj by sme prišli, len keby ste neboli tak ďaleko-preďaleko. Čestne priznávam, syr som ešte nevyrobila, lebo taký, aký vyrába od našej chalupy vzdialený bača 1/2 km, tak tomu sa určite nevyrovnám. Bryndzu si však vyrábam sama a mám byť samochválka? Takú nekúpim. Rada by som sa však dozvedela od znalých, ako dlho mám nechať syr zrieť(ja ho nechávam v chladničke pár dní a otáčam ho, aby plieseň bola "suchá" a následne kôrku(plieseň) orežem. Syr postrúham na čo najjemnejšom strúhadle a postupne utláčam(zovretou päsťou) s miernym osolením v keramickej nádobe. Nechám v chladničke dozrieť cca 3-4 dni. Robím to len odhadom. Predpokladám, že je na to určený presný postup - koľko dní nechať zrieť syr, následne bryndzu a v akých teplotných podmienkach. Pravdepodobne to však bude dedičné tajomstvo, však?
Inak, tú kôrku(plieseň) zo syra po dozretí, ktorú orezávam pred prípravou bryndze, môj manžel nechá roztiecť na masle, pridá vajíčka a je z toho výborná praženica. Doma to voľakedy takto robili z odležaného domáceho tvarohu.
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

Súhlasím vo všetkom s Kolenčíkom aj s Marínou, som z Oravy, a doma si vyrábam aj korbáčiky, aj malé údené,bylinkové, paprikové pareničky a taktiež syrové torty. Syrové torty z mojich začiatkov prikladám (našla som v PC fotku, neviem,či sa mi to podarí). Ak budete mať nejaký konkrétny problém s výrobou korbáčikov, poradím.
Chcela som Maríne k výrobe bryndze povedať, že ja si urobím bryndzu len tak, že si nechám prekysnúť syr v teple,(urobím ho redší), pomeliem ho na mäsovom mlynčeku, zmiešam so soľou a môžem použiť na halušky alebo na niečo iné. Možno nie je taká dobrá ako Marínina, ale svojmu účelu poslúži a dá sa jesť.
Naposledy upravil malalulu : 09.07.07 at 12:04
P4140601.jpg  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať