Zavrieť

Porady

Záväznosť zahraničnej objednávky

Moja znama pracuje v jedne firme. Kedysi davno vlozili svoje udaje do jedneho internetovskeho katalogu firiem (svajciarska firma) akych je na Inete kopa. Vsetko bolo par rokov fajn. Asi pred mesiacom prisiel od tej firmy anglicky dotaznik v papierovej forme, kde ziadali aktualizaciu udajov. Moja znama ich vyplnila, v dobrej viere podpisala, dala peciatku a poslala spat. Priznavam, ze tu urobila chybu, ale uz sa stalo. Jej anglictina je velmi slaba az ziadna a tak nepostrehla dole malym pismom, ze zaradenie do katalogu zadarmo bude iba v pripade, ak sa neuvedie podpis alebo peciatka. V opacnom pripade, ze sa firma zavazuje na zaradenie do plateneho katalogu za 889 EUR rocne po dobu 3 rokov. To sa dozvedela, az ked jej asi po mesiaci prisla spatne papierova faktura s kopiou jej "objednavky". Okamzite sme odpisali, ze islo o nedorozumenie a chceme vsetko zrusit. Ich odpoved bola zamietava, ze je tam podpis s peciatkou a hotovo.

Chcem sa opytat na zavaznost takejto objednavky, ak bola v anglickom jazyku, neporozumena zamestnancom a podpisana omylom. Neide o malu sumu a znama bude mat vo firme velke problemy.


Vopred dakujem

Peter
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Mozno by sa dalo zazalovat o neplatnost objednavky (to skor nejaky advokat poradi), podla mna je ale sanca na uspech mala, lebo ked niecomu nerozumiem, tak to nepodpisem.
    Keby si mi predlozila nieco po hebrejsky a neviem co to je, tak to predsa nepodpisem.
    Treba mozno skusit tu zalobu.

    cimpo je offline (nepripojený) cimpo

    cimpo
    Toho som sa obaval. Ja sa do toho nerozumiem, iba som jej pomahal s anglictinou a sameho ma to zaujalo. Pretoze, ked mi ukazala kopiu toho podpisaneho formulara, hned sa mi zdala podobnost s kadejakymi podvodnymi listami, kde ten "hacik" je drobnym pismom niekde dole. Ja byt na mieste tej firmy, tak nestojim o nespokojneho zakaznika ziskaneho omylom a nemam problem zrusit objednavku. Hlavne, ked predmet objednavky este nebol vykonany.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Neviem ci nejaky takyto pripad nebol rieseny na markize. Tu vobec nejde o tie knizky, zoznamy alebo co to posielaju, ide o to, nachytat ludi. Inak ked je v tych vseobecnych podmienkach take nieco, ze sa zavazuju dorucit ten zoznam ci co, tak by sa mozno dalo odstupit jednostranne, ak ho nedodali. Kazdopadne odporucam sa obratit na advokata.

    cimpo je offline (nepripojený) cimpo

    cimpo
    Asi to poriesi cez advokata. Len pre info, neboli tam ziadne podmienky. Len jedna A4, ktorej 80% zaberal formular na udaje o firme, aj to velmi skromne. Zvysok bola jedna alebo 2 rozvite vety, ze podpisom sa vytvara objednavka na zaradenie do nejakeho ich katalogu. Bol som na ich web stranke. Ak som to spravne pochopil, tak sa jedna o katalog firiem vo svete. Zaradenie firmy do jeho internetovskej verzie je zadarmo a do (zrejme) tlacenej je prave za spominanu sumu. Neviem komu sa tie katalogy posielaju.
    Dobry den,
    zamyslela som sa nad Vasim problemom a postupovala by som asi takto: Advokat, ak nemate znameho, vas bude stat vela. V praxi sa bezne stava, ze spolocnosti cakaju velmi dlho na zaplatenie objednavky. Toto podla vas nebola ziadna, pretoze su tam neni obchodne podmienky, ktore vymedzuju pravne dosledky medzi dvoma stranami. Asi by som firme napisala, ze
    1. zamestnanec, ktory podpisal zmluvu nemohol zaviazat spolocnost
    2. nema znalosti v angliskom jazyku a nakolko na Slovensku je uradny jazyk slovencina, ziadate preklad do nasho jazyka, aby ste mohli objednavku posudit
    3. ziadate zmluvne a obchodne podmienky danej spolocnosti, lehoty dodania, moznost odstupenia od zmpluvy atd.
    Vazne by som sa postavila do pozicie sefa, ktoreho zamestnanec podpisal papier, na ktory nemal pravomoc. Skuste, ak nie, chodte za advokatom

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Tiež by som to riešila asi tak, že zamestnanec, ktorý to podpísal nemal na to oprávnenie a tým pádom je objednávka neplatná. Ale bude s tým asi dosť veľa naťahovačiek.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    cimpo Pozri príspevok
    Moja znama pracuje v jedne firme. Kedysi davno vlozili svoje udaje do jedneho internetovskeho katalogu firiem (svajciarska firma) akych je na Inete kopa. Vsetko bolo par rokov fajn. Asi pred mesiacom prisiel od tej firmy anglicky dotaznik v papierovej forme, kde ziadali aktualizaciu udajov. Moja znama ich vyplnila, v dobrej viere podpisala, dala peciatku a poslala spat. Priznavam, ze tu urobila chybu, ale uz sa stalo. Jej anglictina je velmi slaba az ziadna a tak nepostrehla dole malym pismom, ze zaradenie do katalogu zadarmo bude iba v pripade, ak sa neuvedie podpis alebo peciatka. V opacnom pripade, ze sa firma zavazuje na zaradenie do plateneho katalogu za 889 EUR rocne po dobu 3 rokov. To sa dozvedela, az ked jej asi po mesiaci prisla spatne papierova faktura s kopiou jej "objednavky". Okamzite sme odpisali, ze islo o nedorozumenie a chceme vsetko zrusit. Ich odpoved bola zamietava, ze je tam podpis s peciatkou a hotovo.

    Chcem sa opytat na zavaznost takejto objednavky, ak bola v anglickom jazyku, neporozumena zamestnancom a podpisana omylom. Neide o malu sumu a znama bude mat vo firme velke problemy.


    Vopred dakujem

    Peter
    Ahojte poraďáci,

    mojej klientke sa "podarilo" to isté. Včera jej prišla fa od švaj.firmy INTERCABLE VERLAG.
    Má niekto vlastnú skúsenosť ako sa z toho dostať ?
    Pred nedávnom prebiehala na PORADE diskusia aj v inej téme, neviem sa k nej dostať. Pomôžete mi ?

    Ďakujem
    Veronika

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    cimpo Pozri príspevok
    Asi to poriesi cez advokata. Len pre info, neboli tam ziadne podmienky. Len jedna A4, ktorej 80% zaberal formular na udaje o firme, aj to velmi skromne. Zvysok bola jedna alebo 2 rozvite vety, ze podpisom sa vytvara objednavka na zaradenie do nejakeho ich katalogu. Bol som na ich web stranke. Ak som to spravne pochopil, tak sa jedna o katalog firiem vo svete. Zaradenie firmy do jeho internetovskej verzie je zadarmo a do (zrejme) tlacenej je prave za spominanu sumu. Neviem komu sa tie katalogy posielaju.

    Podpisom ste súhlasili so zaradením aj do tlačeného katalógu a súhlasili ste so zmluvnými podmienkami,ktoré sú uvedené na web stránke. Klasický chyták - žiaľ. Neznalosť angličtiny a takisto zákonov neospravedlňuje.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Braňo Pozri príspevok
    Podpisom ste súhlasili so zaradením aj do tlačeného katalógu a súhlasili ste so zmluvnými podmienkami,ktoré sú uvedené na web stránke. Klasický chyták - žiaľ. Neznalosť angličtiny a takisto zákonov neospravedlňuje.
    Súhlasím, ale ja potrebujem radu, či je z toho možné nejakým spôsobom dostať sa von - ak sa to niekomu podarilo.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Nepoznám záväznosť objednávky a podmienky, ktoré boli podpísané. Uričte by som čo najskôr konzultoval s právnikom a napísal nejaký list, ktorým by som sa pokúsil stornovať túto objednávku.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    veronikasad Pozri príspevok
    Súhlasím, ale ja potrebujem radu, či je z toho možné nejakým spôsobom dostať sa von - ak sa to niekomu podarilo.
    Pokiaľ nechceta mať na krku žaloby za neplatné skončenie obchodnej zmluvy, tak treba dodržať tie dohodnuté pravidlá. Ignorovať ich faktúry po podpísaní sa neoplatí, na to čakajú ich právnici, aby mohli hneď vymáhať nedoplatky.

    Zvyčajne je takéto zaradenie do databázy na 3 roky a pred uplynutím tejto lehoty je treba požiadať o zrušenie. Treba si presne prečítať podmienky "zmluvy", ako majú upravené vypovedanie. Môže sa stať, že tam majú automatické predĺženie, takže nečinnosťou by ste zrušenie zmluvy nedosiahli.

    Holt, je to drahá skúsenosť...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Chobot Pozri príspevok
    Pokiaľ nechceta mať na krku žaloby za neplatné skončenie obchodnej zmluvy, tak treba dodržať tie dohodnuté pravidlá. Ignorovať ich faktúry po podpísaní sa neoplatí, na to čakajú ich právnici, aby mohli hneď vymáhať nedoplatky.

    Zvyčajne je takéto zaradenie do databázy na 3 roky a pred uplynutím tejto lehoty je treba požiadať o zrušenie. Treba si presne prečítať podmienky "zmluvy", ako majú upravené vypovedanie. Môže sa stať, že tam majú automatické predĺženie, takže nečinnosťou by ste zrušenie zmluvy nedosiahli.

    Holt, je to drahá skúsenosť...
    Naozaj drahá skúsenosť. V žiadnom prípade som jej nedoporučila faktúru ignorovať. Dnes ide za právnikom, chce skúsiť odvolanie , že objednávku nepodpísal konateľ,
    ale niekto, kto nemal na to oprávnenie.

    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 11.12.07 at 08:06

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    veronikasad Pozri príspevok
    Chobot, ďakujem za predchádazjúci link, práve ten som hľadala. Naozaj drahá skúsenosť. V žiadnom prípade som jej nedoporučila faktúru ignorovať. Dnes ide za právnikom, chce skúsiť odvolanie , že objednávku nepodpísal konateľ,
    ale niekto, kto nemal na to oprávnenie.

    Veronika
    § 16 obchodného zákonníka:
    podnikateľa zaväzuje aj konanie inej osoby v jeho prevádzkarni, ak nemohla tretia osoba vedieť, že konajúca osoba na to nie je oprávnená.

    Toto ustanovenie chráni dobromyseľnosť tretích osôb. Zákon vychádza zpredpokladu, že podnikateľ musí mať kontrolu nad tým, čo sa robí vjeho prevádzkarni.V praxi môžu vzniknúť pochybnosti otom, či tretia osoba mohla, alebo nemohla vedieť, či konajúci vprevádzkarni podnikateľa je na konanie oprávnený, alebo nie. Dôkazné bremeno je na strane podnikateľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.