Zavrieť

Porady

výkon verejnej funkcie

Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či starosta vo výkone verejnej funkcie môže podnikať ako SZČO?
Ďakujem
Usporiadat
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Marianna01
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či starosta vo výkone verejnej funkcie môže podnikať ako SZČO?
Ďakujem
Ahoj,

imho starostka môže bez obáv podnikať, zákaz sa vzťahuje len na poslancov.

je to výslovne upravené v zákone č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov:


Čl. 5
Nezlučiteľnosť niektorých funkcií, zamestnaní a činností


(1) Verejný funkcionár nesmie vykonávať funkcie, zamestnania a činnosti, ktoré sú nezlučiteľné s funkciou verejného funkcionára podľa Ústavy Slovenskej republiky a zákonov.

(2) Verejný funkcionár nesmie byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu právnickej osoby, ktorá bola zriadená na výkon podnikateľskej činnosti, okrem valného zhromaždenia a členskej schôdze.
Verejný funkcionár nesmie podnikať; to sa nevzťahuje na výkon povolania, ktoré môže vykonávať len fyzická osoba za zákonom ustanovených podmienok.

(3) Zákaz podľa odseku 2 prvej vety sa nevzťahuje na členstvo verejného funkcionára v orgáne právnickej osoby, ktoré vyplýva zo zákona alebo z výkonu funkcie verejného funkcionára.

(4) Zákaz podľa odseku 2 prvej vety sa nevzťahuje ani na zastupovanie

a) štátu v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou štátu,
b) Fondu národného majetku Slovenskej republiky v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou Fondu národného majetku Slovenskej republiky alebo
c) obce, alebo vyššieho územného celku v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou obce alebo vyššieho územného celku.

(5) Zákaz podľa odseku 2 prvej vety sa nevzťahuje na činnosť podľa odseku 4, ak tam uvedené právne subjekty vykonávajú podnikateľskú činnosť a ak sa za členstvo v nich neposkytuje finančná odmena.

(6) Ustanovenie odseku 2 sa nevzťahuje na verejného funkcionára podľa čl. 2 ods. 1 písm. p) a r).
Zákaz podľa odseku 2 druhej vety sa nevzťahuje na starostov obcí.



dana
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Super, ďakujem pekne. Znamená to, že v obecnom zastupiteľstve nesmie sedieť žiadny podnikateľ - SZČO (SHR, ...)
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Marianna01
Super, ďakujem pekne. Znamená to, že v obecnom zastupiteľstve nesmie sedieť žiadny podnikateľ - SZČO (SHR, ...)
Nooo, teda, ten zákon je dosť komplikovaný , ale mne to tak vychádza, že poslanec nesmie podnikať, teda nesmie podnikať ako szčo. (to zakazuje druhá veta odseku 2)

Prvá veta odseku 2 rieši ostatné možnosti, tento zákaz sa však nevzťahuje na členstvo verejného funkcionára (teda v tomto prípade poslanca) v orgáne právnickej osoby, ktoré vyplýva zo zákona alebo z výkonu funkcie verejného funkcionára.

Zákaz podľa odseku 2 prvej vety sa nevzťahuje ani na zastupovanie:
a) štátu v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou štátu,
b) Fondu národného majetku Slovenskej republiky v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou Fondu národného majetku Slovenskej republiky alebo
c) obce alebo vyššieho územného celku v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou obce alebo vyššieho územného celku.

Rovnako zákaz podľa odseku 2 prvej vety sa nevzťahuje ani na činnosti uvedené v predchádzajúcom odseku, ak tam uvedené právne subjekty vykonávajú podnikateľskú činnosť a ak sa za členstvo v nich neposkytuje finančná odmena.

Ak verejný funkcionár vykonáva funkciu, zamestnanie alebo činnosť podľa odsekov 1 a 2 v čase ustanovenia do verejnej funkcie, je povinný do 30 dní odo dňa ustanovenia do verejnej funkcie takú funkciu, zamestnanie alebo činnosť skončiť alebo vykonať zákonom ustanovený právny úkon smerujúci k jej skončeniu.

Ten zákon je dosť neprehľadný, samé odkazy na iné ustanovenia, ale takto nejako by to malo byť,

dana
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Ešte som našla celkom dobre spracovanú ttúto problematiku na stránke http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=5706&LngID=0

skús pozrieť

d
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

A starosta nie je verejný funkcionár?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Beata
A starosta nie je verejný funkcionár?
Áno, je, ale zároveň je zo zákazu podnikania vyňatý na základe ustanovenia § 5 ?? odsek (vypadlo mi to ) je to uvedené v mojom prvom príspevku, zvýraznený text.

Aspoň podľa môjho názoru by to tak malo byť.

dana
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Kamarátku (SZČO) zvolili za starostku a práve riešime či môže ďalej podnikať alebo nie ...
Od dvoch staronových starostov sme dostali odpoveď, že nesmie podnikať . Myslela som, že keď už boli vo funkcii, niečo o tom vedia. Zrazu tu čítam iné .
Mohol by sa ešte niekto vyjadriť?
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

mame v meste primatora ktory mal svoju firmu a bol SZCO, akonahle sa stal primatorom, musel ukoncit svoju podnikatelsku cinnost, viem ze vsetko previedol na svoju manzelku, tak k tomuto su asi rozne nazory
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Kvet vie všetko, dúfam, že sa vyjadrí. Celkom som nervózna, že ako to vlastne je
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Johanka
Kamarátku (SZČO) zvolili za starostku a práve riešime či môže ďalej podnikať alebo nie ...
Od dvoch staronových starostov sme dostali odpoveď, že nesmie podnikať . Myslela som, že keď už boli vo funkcii, niečo o tom vedia. Zrazu tu čítam iné .
Mohol by sa ešte niekto vyjadriť?
nerada by som niekoho mýlila, mňa to tiež trochu prekvapilo, ale v zákone som to našla upravené takýmto spôsobom.

samozrejme, budem rada, ak ma niekto opraví...

dana
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte, prečítal som si k danej téme názory, niečo k tomu viem a určite sa vyjadrím, ale len zajtra, pretože práve odchádzam na odborovú schôdzu.

Páááá
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

V pohodičke, my si počkáme Len neviem, či sa mám tešiť na Tvoju odpoveď, alebo veľmi nie...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja som tiež mierne zmätená. Jedna bývalá starostka tvrdí, že ona mala živnosť počas starostovania, známa ekonómka vo verejnej správe tvrdí, že nie... Tak teraz som aj ja veľmi zvedavá.
Ináč, som milo prekvapená, koľko ľudí sa zapojilo do tejto témy, myslela som, že to bude taká "tichá" téma...
A keď sme pri tom - aké právomoci má obecné zastupiteľstvo? Môže napr. mesiac pred voľbami znížiť pracovný úväzok starostu na polovicu Berie sa výkon funkcie starostu ako pracovn-právny pomer, kde takéto veci môže zastupiteľstvo ovplyvňovať?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
nezlučiteľnosť niektorých funkcií, zamestnaní a činností verejných funkcionárov - starostov obci a poslancov mestských zastupiteľstiev upravuje Ústavný zákon č. 357/2004 Z.z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárova, ale aj zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v platnom znení.
K Ústavnému zákonu č. 357/2004 Z.z. treba na úvod poznamenať, že tento zákon sa vzťahuje na starostov obcí (ale aj na primátorov miest, aj keď to nie je v zákone priamo uvedené) a na poslancov mestských zastupiteľstiev (na poslancov obecným zastupiteľstiev sa nevzťahuje - i keď pripúšťam, že existujú aj iné názory).
Nezlučiteľnosť niektorých funkcií, zamestnaní a činností verejných funkcionárov je uvedená v čl. 5 ústavného zákona.
Ďalej sa budem vyjadrovať k jednotlivým funkcionárom v miestnej samospráve.

Poslanec mestského (obecného) zastupiteľstva - môže podnikať, môže byť aj štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho, riadiaceho, kontrolného a dozorného orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť (vyplýva to z čl. 5 ods. 6 prvej vety ústavného zákona).
Jeho funkcia je nezlučiteľná s funkciou starostu, zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený, štaturátneho orgánu RO alebo PO zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený a podľa osobitného predpisu (vyplýva to z § 11 ods. 2 zákona o obecnom zriadení).

Starosta obce (primátor mesta) - môže podnikať (vyplýva to z čl. 5 ods. 6 druhej vety), môže byť členom valného zhromaždenia alebo členskej schôdze právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť, môže byť štatutárnym orgánom, členom štatutárneho, riadiaceho, kontrolného, dozorného orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť, ktorú založila obec, alebo v ktorej má obec majetkovú účasť, avšak bez nároku na finančnú odmenu, môže byť štatutátnym orgánom .... v právnických osobách, ktoré neboli zriadená za účelom podnikania (napr. združenia obcí a pod.), v tomto prípade aj za finančnú odmenu.
Nemôže vykonávať funkciu štatutárneho orgánu, člena štatutárneho, riadiaceho, kontrolného a dozorného orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť a ktorá nie je založená obcou, alebo obec v nej nemá majetkovú účast. Ďalej jeho funkcia je nezlučiteľná s funkciou poslanca OZ, zamestnanca obce, v ktorej je zvolený, štatutárneho orgánu RO a PO zriadenej obcou, v ktorej je zvolený, predsedu samosprávneho kraja, vedúceho zamestnanca orgánu štátnej správy a podľa osobitného predpisu (§ 13 ods. 3 zákona o obecnom zriadení).

Pekný deň
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Marianna01
A keď sme pri tom - aké právomoci má obecné zastupiteľstvo? Môže napr. mesiac pred voľbami znížiť pracovný úväzok starostu na polovicu Berie sa výkon funkcie starostu ako pracovn-právny pomer, kde takéto veci môže zastupiteľstvo ovplyvňovať?
Ďakujem pekne, je to ozaj vyčerpávajúca odpoveď, oceňujem . Vieš mi ešte (alebo vie niekto iný) odpovedať aj na otázku v citácii?

Ešte raz vrelá vďaka
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vychádzajúc z ustanovenia § 2 ods. 1 zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v platnom znení, funkcia starostu je verejná funkcia, ktorá sa nevykonáva v pracovnom pomere.
Právomoci obecného zastupiteľstva sú demonštratívne uvedené v § 11 ods. 4 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v platnom znení. Zákon priamo neurčuje kompetenciu obecnému zastupiteľstvu určovať rozsah pracovného úväzku starostovi obce tak, ako je to napr. u hlavného kontrolóra. Ale, jednou z právomocí OZ je aj určovať plat starostu, samozrejme pri rešpektovaní zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest a tiež aj schvalovať rozpočet obce. Z tejto právomoci sa aj nepriamo odvíja kompetencia OZ na určovanie pracovného úväzku starostovi obce.
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

otázka trošku mimo, ale keď sa tu spomína kontrolor, mám takýto problém: obecný kontrolór bol zvolený starými obec. poslancami ( je to známy predchádzajúceho starostu) ako každý vieme na 6. ročné obdobie, chcem sa opýtať na akom základe by sa dal odvolať. Môže sa použiť na jeho odvolanie Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme č. 552/2003 - kde sa uvádzajú povinnosti zamestnancov a je tam napr. odkaz na to, že musí konať tak aby z jeho konania nevyplávala zaujatosť. Môže sa to kvalifikovať ako porušenie pracovných povinností. Je to kontrolor,ktorý viac nekontroloval ako kontroloval a pri nástupe nového starostu sa mu vyhrozil,že on ho nesie odvolať.( samozrejme odvolali by ho poslanci, ak by ho odvolali na podnet starostu)
Veľmi prosím poradte. Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Postavenie hlavného kontrolóra upravuje ustanovenie § 18 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov. Kedy zaniká výkon funkcie hlavného kontrolóra ex lege (zo zákona, tzn., že o tomto zániku nerozhoduje OZ) je taxatívne uvedené v ustanovení § 18a ods. 8 citovaného zákona. Ustanovenie § 18a ods. 9 citovaného zákona ustanovuje, kedy môže OZ hlavného kontrolóra z funkcie odvolať. Jedným z dôvodov je aj, ak hlavný kontrolór hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie, ale za podmienky, že bol aspoň 1 x písomne upozornený obecným zastupiteľstvom. Úlohy (t.j. povinnosti) hlavného kontrolóra sú taxatívne uvedené v § 18f citovaného zákona.
Ak si hlavný kontrólór neplnil základnú povinnosť a to vykonávanie kontrol podľa plánu kontrolnej činnosti, ktorý schvaľuje OZ, malo OZ hlavného kontrolóra písomne upozorniť na túto skutočnosť a v prípade opakovaného porušenia ho odvolať z funkcie.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
kvet
Vychádzajúc z ustanovenia § 2 ods. 1 zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v platnom znení, funkcia starostu je verejná funkcia, ktorá sa nevykonáva v pracovnom pomere.
Ako je to vlastne so sociálkou a platom starostu? - ak berie konateľ len odmenu za výkon funkcie, platí povinne len do ZP. A starosta?

Starostka
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podľa už spomínaného zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v platnom znení, sa starosta počas výkonu funkcie na účely zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia, podpory v nezamestnanosti a platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti posudzuje ako zamestnanec v pracovnom pomere. Bohužiaľ toto ustanovenie nebolo legislatívne zosúladené s platnými právnymi predpismi.
Ale, podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v platnom znení (§ 4 ods. 1 písm. f)) sa za zamestnanca na účely zákona o sociálnom poistení považuje aj starosta obce a tiež podľa zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení ... (§ 11 ods. 3 písm. e)) sa za zamestnanca na účely zdravotného poistenia považuje starosta obce.

Z uvedeného teda vyplýva, že z odmeny starostu obce (za predpokladu, že nie je poberateľom starobného, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, ktorého miera poklesu zárobkovej činnosti je viac ako 70 %) bez ohľadu na pracovný úväzok sa platia všetky poistné odvody do SP a ZP (okrem garančného poistenia).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať