Zavrieť

Porady

SZČO + vznik pracovného pomeru

Som SZČO a mám možnosť sa zamestnať v inej s.r.o.

Môžem sa zamestnať u inej právnickej osoby a podnikať ako keby popri zamestnaní, resp. aký pracovný vzťah môže vzniknúť medzi SZČO a právnickou osobou napr. s.r.o.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ... len ma napada, ze ak ako SZCO vyvijate cinnost v rovnakej oblasti, ako planujete byt zamestnany, moze vam s.r.o. branit v tejto cinnosti cez pracovnu zmluvu, ktora (zvykne) uplatnuje zakaz konkurencie. V takomto pripade je (myslim) najrozumnejsie im svoje sluzby fakturovat.
    Ak sa jedna o uplne inu cinnost, moze byt vyhodne sa zamestnat u inej spolocnosti zhladiska plateni odvodov vypl. zo zivnosti (hlavne v pripade, ze nemate zo zivnosti velke prijmy).

    Johanna je offline (nepripojený) Johanna

    Johanna
    Tiež som SZČO a mám možnosť sa zamestnať u právnickej osoby. Mám si živnosť zrušiť, aby som z nej neplatila odvody, keďže nebudem ďalej vyvíjať podnikateľskú činnosť? Alebo je lepšie živnosť prerušiť? Ako sa taká záležitosť vybavuje a na akých úradoch? Ďakujem.

    flash78 je offline (nepripojený) flash78

    flash78
    Johanna
    Tiež som SZČO a mám možnosť sa zamestnať u právnickej osoby. Mám si živnosť zrušiť, aby som z nej neplatila odvody, keďže nebudem ďalej vyvíjať podnikateľskú činnosť? Alebo je lepšie živnosť prerušiť? Ako sa taká záležitosť vybavuje a na akých úradoch? Ďakujem.
    Prerusenie 100,-Sk kolok, prist na zivnostensky, poziadat o pozastavenie, napr. do konca roku. Oni to potvrdia, potom sa s potvrdenim dostavit do soc.poist. a zdrav. poist. a zrusit platby za SZCO a upovedomit dan. urad -len oznam. Zakon hovori, kto ma pozastavene szco - nieje zsco. Nesmie sa vykonavat ziadna cinnost ako SZCO. Pred koncom roka, poziadat o predlzenie na dasie obdobie, najmenej 1/2rok. V opacnom pripade zacat podnika, upovedomit zdravotnu a dan. urad + po prvom danovom priznani sa dostavit na soc. (pre nich je to ako znovuzacatie podnikania)

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    ak si založím živnosť môžem mať popritom uzavretý aj pracovný pomer? a kto mi platí odvody? zametnavateľ? a musím aj ako szčo osobitne? neviem ako to je?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    timejka200 Pozri príspevok
    ak si založím živnosť môžem mať popritom uzavretý aj pracovný pomer? a kto mi platí odvody? zametnavateľ? a musím aj ako szčo osobitne? neviem ako to je?
    Popri živnosti môžeš pracovať na pracovnú zmluvu.
    Preddavky na zdr. poistenie v prvom roku podnikania pri subehu zamestnania a podnikania platiť nemusíš, ak si určíš vymeriavací základ 0 /nedá sa to urobiť nahlásením na živ.úrade pri vybavovaní živnosti, musíš ísť osobne do zdr.poistovne/. Príp. nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní zdr. poistenia. Ak ti vyjde z RZZP suma predavku z podnikania vyššia ako 100sk/prepoč.na €, platíš od 1.7. nasl. kal. roka preddavky do zdr.poisťovne v tejto výške.
    Odvody do soc. poisťovne platíš v prípade, ak tvoj príjem = tržby /nie zisk/ za predch. kal. rok presiahol 12-násobok min. mzdy, bez ohľadu na to že už za teba platí odvody zamestnávatel. /neplatí v prípade, ak máš u zamestnávatela vysoký príjem a platíš odvody z max. vymeriavacieho základu/.
    Naposledy upravil veronikasad : 01.04.09 at 17:47

    Janaex je offline (nepripojený) Janaex

    Janaex
    /neplatí v prípade, ak máš u zamestnávatela vysoký príjem a platíš odvody z max. vymeriavacieho základu/.[/quote]
    rezervný fond solidarity zaplatí tak či tak, lebo ako zamestannec ho neplatí. aby ako szčo neplatila nemocenské, v zamestnaní by musela mať príjem > 1,5 x priemerná mzda a v prípade dôchodkového poistenia by musela príjem > 4 x priemerná mzda

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    ak budem pracovať na prac. pomer a popri tom budem mať živnosť ale nebudem mať židne príjmy zo živnosti/albo len občasné/ tak potom odvody nemusím platiť?
    musím sa prihlásiť do soc. a zdravot. poisťovne ako na prac. pomer tak aj ako szčo?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Platenie poistného na SP záleží od príjmov vždy za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Povinným platiteľom odvodov do SP sa staneš až vtedy, ak tvoj príjem za predchádzajúci kalendárny rok presiahne 12-násobok min. mzdy. Na ZP si budeš robiť ročné zúčtovanie poistného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.