Zavrieť

Porady

Uvidíme ešte svoje peniaze?

Sme SVB od r.1997, správu domu si vykonávame samostatne. Po 8 rokoch nečinnosti vedenia a nezáujmu nás všetkých o dianie v dome (32 bytov) sme sa konečne prebrali a začali sa zaujímať o hospodárení so spoločnými prostriedkami. Prvotné zistenie: na účte zopár Sk, dlh voči dodávateľom tepla cca 300.000.- Ďalšie kroky: zhromaždenie vlastníkov, voľba dozornej rady, vykonanie vnútornej kontroly hospodárenia. Zistený stav: predseda sa vzdal v r. 1999 na schodzi, legislativna zmena sa ale nevykonala, pani podpredsednicka gazdovala samostatne, neviedla 8 rokov účtovníctvo, manko cca 700.000.- sk, a to len na výberoch v hotovosti, ktoré nevedela vydokladovať. Pred dozornou radou si pripustila, že peniaze vzala, a preto je ochotná ich vrátiť a pred notárom podpísať zápisnicu o uznaní dlhu.
K notárovi samozrejme neprišla, preto zhromazdenie poverilo noveho predsedu spolocenstva (mňa ..) o podanie trestného oznámenia.
Moja otázka:
Keďže milá pani, ktorá si nevie vydokladovať vyše pol miliona korun, a správa sa, ako keby sa ju to ani netykalo, dokonca oznamila ze je velmi vazne chorá, preto nastupuje do nemocnice, - aké sú teda naše moznosti zabranit jej v tom, aby svoj byt nepreviedla resp. nedarovala tretej osobe. Ak sa elegantne zbaví svojho bytu, bude bezmajetná, a bude sa s nami sudit a sudit a usmievat sa nam do oci.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Tomuto sa hovorí gazdovanie a´la Slovensko. Mať tie nervy Vašej podpredsedníčky.... Ale k veci. Ber to ako môj osobný názor, určite sa pridajú aj ďalší, ktorí Ti pomôžu možno aj odbornejšie. Takže, v prvom rade vyčísli výšku dlhu, ktorú Vám podpredsedníčka spôsobila a to tak aby to malo relevantnú úroveň, t.z. aby všetko bolo ľahko vydokladovateľné. Kde niet dokladov tam je pozícia vymáhania podstatne sťažená, nakoľko sa opiera o tvrdenia voči tvrdeniam. Keď to budeš mať vyčíslené a zdokladované, napíš normálne na papier "Uznanie dlhu" so všetkými náležitosťami (adresy atď.) a s uvedením výšky dlhu a z čoho sa dlh skladá teda podrobnejšie členenie, aby podpredsedníčka nemala možnosť sa neskôr vykrúcať. Nezabudnúť na miesto a dátum uznania dlhu. Uznanie nemusí byť vo forme notárskej zápisnice, stačí len takýto dokument, ktorý má svoju právnu silu. Keď vám to podpíše máš relevantný podklad na vymáhanie. Zároveň hneď pri podpise uznania dlhu dojednaj splátkový kalendár, tak aby vyhovoval najmä vášmu spoločenstvu (môžete si uviesť aj svoje podmienky plnenia napr. v prípade omeškania jednej splátky sa stáva splatným celý dlh naraz atď.) a v prípade nesplácania včas, utekaj na dražobnú spoločnosť. Samozrejme popritom všetkom netreba otáľať s podaním trestného oznámenia. Toľko môj názor. Držím veľmi veľmi palce pri riešení tejto neveľmi príjemnej záležitosti. Pekný deň.

    PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

    PeterNR
    HelenaN
    Sme SVB od r.1997, správu domu si vykonávame samostatne. Po 8 rokoch nečinnosti vedenia a nezáujmu nás všetkých o dianie v dome (32 bytov) sme sa konečne prebrali a začali sa zaujímať o hospodárení so spoločnými prostriedkami. Prvotné zistenie: na účte zopár Sk, dlh voči dodávateľom tepla cca 300.000.- Ďalšie kroky: zhromaždenie vlastníkov, voľba dozornej rady, vykonanie vnútornej kontroly hospodárenia. Zistený stav: predseda sa vzdal v r. 1999 na schodzi, legislativna zmena sa ale nevykonala, pani podpredsednicka gazdovala samostatne, neviedla 8 rokov účtovníctvo, manko cca 700.000.- sk, a to len na výberoch v hotovosti, ktoré nevedela vydokladovať. Pred dozornou radou si pripustila, že peniaze vzala, a preto je ochotná ich vrátiť a pred notárom podpísať zápisnicu o uznaní dlhu.
    K notárovi samozrejme neprišla, preto zhromazdenie poverilo noveho predsedu spolocenstva (mňa ..) o podanie trestného oznámenia.
    Moja otázka:
    Keďže milá pani, ktorá si nevie vydokladovať vyše pol miliona korun, a správa sa, ako keby sa ju to ani netykalo, dokonca oznamila ze je velmi vazne chorá, preto nastupuje do nemocnice, - aké sú teda naše moznosti zabranit jej v tom, aby svoj byt nepreviedla resp. nedarovala tretej osobe. Ak sa elegantne zbaví svojho bytu, bude bezmajetná, a bude sa s nami sudit a sudit a usmievat sa nam do oci.
    Hm, ste v neľahkej situácii... Aj keď som takýto problém (chvalabohu) nikdy neriešil, skúsim Ti poradiť. Možno (dúfam) že Ti dakto poradí lepšie ako ja.

    Oslov čo najskôr právnika. Najlepšie takého, ktorý sa vyzná v oblasti SVB (odporučiť Ti ho môže napr. ZSVB). Tomu treba predostrieť problém, nech navrhne riešenie, ako získať späť dlh dotyčnej pani.

    Neviem na akom základe dotyčná hospodárila s vašimi peniazmi, ale ak bola oficiálne poverená na zastupovanie predsedu, automaticky by mala mať jeho povinnosti, o.i. zodpovednosť za škodu spôsobenú počas výkonu svojej funkcie.

    Bude potrebné zaistiť všetky dokumenty, a vyčísliť škodu. Asi by bolo dobré požiadať súd o predbežné opatrenie, aby nemohla nakladať so svojim majetkom.

    Uznanie dlhu nemusí byť podpísané pred notárom, stačí štatutár SVB, prípadne (pre silnejší tlak na ňu) svedkovia alebo váš právnik. Môžem Ti poslať text, ktorý používam voči "mojim" neplatičom, myslím že sa ako kostra dá použiť, aj keď je to trochu iná situácia.

    Keď píšeš, že neviedla účtovníctvo, skús sa poradiť aj na daňovom úrade, čo s tým. Aby sa nestalo, že prípadné pokuty budeš platiť Ty, ako nová predsedníčka SVB.

    Prajem Ti veľa šťastia, a držím palce, aby ste tento problém čo najskôr vyriešili!
    Naposledy upravil PeterNR : 20.12.06 at 05:58
    Elena Navrátilová
    Pokiaľ chceš zabezpečiť, aby byt neprepísala, resp. nepredala, čím by došlo na katastri k zmene vlastníka bytu, radšej by som si zašla za p. prednostkou, aby ste si zabezpečili aspoň byt, v prípade, že by došlo k predaju bytu za účelom úhrady vzniknutej škody. Mal by kataster žiadať potvrdenie od správcu, že predmetný valstník bytu nemá podlžnosti voči SVB, ale už som zachytila aj takú info, že túto povinnosť kataster opomenul. Takže toto ako prvé je potrebné overiť. Nakoľko peniaze potrebujete, ja by som oslovila aj dražobnú spoločnosť, ktorá je oveľa promptnejšia ako súdy. Získaš prehľad ako najrýchlejšie môžete k peniazom prísť a na dozornej rade, resp. zhromaždení si odsúhlasíte postup, ktorý zvolíte. Isto daj vedieť, ako ďalej postupujete. Držím palce.

    HelenaN je offline (nepripojený) HelenaN

    HelenaN
    Ďakujem za skorú odpoveď, dnes navštívim kataster. Trestné oznámenie ak už je podané, súbežne môžeme uvažovať aj o dražbe?

    HelenaN je offline (nepripojený) HelenaN

    HelenaN
    Ejha, teraz len vidím odpoved od PetraNR. Daňový úrad! Na to sme ani nepomysleli! Tak sme v riadnej kaši!
    Elena Navrátilová
    Na Daňový úrad nikdy nie je neskoro v tomto prípade. Dostanete pokutu za nepodanie daňových priznaní. Minimálna 2000,-. Takže keby to dopadlo aspoň takto, tak ste v pohode. Aj správca keď nepodá za SVB daňové aj keď nulové hrozí SVB 2000,- pokuta. Zodpovednosť za účtovníctvo totižto vždy nesie účtovná jednotka v zmysle Zákona o účto. Najprv si poštuduj aspoň zákony, platíte niekoho na dohodu? Potom treba aj zdravotnú poisťovňu, sociálnu poisťovňu. Ak pozrieš je to tu riešené ohľadom neplatičov, vraj áno. Na dražobnej Ti dajú potrebné info promptnejšie ako na súde. Tam... veď vieš úradníci. Aspoň moje skúsenosti. Ale ak chceš všetko vyskúšať, samozrejme je to na Tebe.

    PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

    PeterNR
    HelenaN
    Ďakujem za skorú odpoveď, dnes navštívim kataster. Trestné oznámenie ak už je podané, súbežne môžeme uvažovať aj o dražbe?
    Neviem presne, či je možné v tomto prípade použiť dobrovoľnú dražbu. Tá sa používa vtedy, ak je v dome neplatič - rieši sa vzťah SVB - vlastník bytu. Ale v Tvojom prípade ide o škodu spôsobenú výkonom funkcie - t.j. ide o vzťah SVB - štatutár SVB (resp. poverený výkonom funkcie). V Tvojom prípade bude najskôr potrebné určiť, či dotyčná vôbec mala nejaké poverenie na zastupovanie vášho SVB. Asi áno, ak mala oprávnenie nakladať s fin. prostriedkami.

    Čo sa týka daňového úradu, ak dostanete pokutu za neodovzdanie daňového priznania, hoci aj spätne za niekoľko rokov, skúste ju zosobniť tej pani, ktorá túto povinnosť zanedbala, a pripočítajte ju k škode, ktorú vám spôsobila.

    Keď tak nad tým dlhšie rozmýšľam, povedal by som, že (veľkú) časť viny nesie dozorná rada, ktorá si očividne neplnila svoje kontrolné povinnosti ktoré jej ukladá zákon, a svoj diel viny nesie aj každý vlastník bytu vo vašom dome, lebo svojim nezáujmom o fungovanie spoločenstva umožnil, aby vznikol takýto stav.

    Využite ponaučenie z tejto situácie, vysvetlite to všetkým vlastníkom bytov, a dajte si do budúcnosti veľmi dobrý pozor na fungovanie SVB a hospodárenie s vašimi financiami a majetkom (myslím tým najmä odbornú a zodpovednú starostlivosť o dom).

    Pripájam spomínaný text dohody o uznaní dlhu.
    Naposledy upravil PeterNR : 20.12.06 at 08:51 Dôvod: Pripájam prílohu

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Vidím to v takomto poradí:
    1. kataster
    2. dražobná
    3. daňový úrad + dodatok na dražobnú
    všetko zosobniť

    HelenaN je offline (nepripojený) HelenaN

    HelenaN
    Ďakujem všetkým za cenné informácie. Stav u nás je zatiaľ nasledovný: pani si to rozmyslela a neuznala si svoj dlh. Podali sme teda trestné oznámenie, požiadali okresný súd o vydanie predbežného opatrenia voči dotyčnej osobe, aby nemohla voľne disponovať so svojim majetkom, dohodli slpátkový kalendár s dodávateľom tepla na vzniknutý dlh, legislativne dávame do poriadku našu zmluvu o SVB, a s veľkým elánom a odhodlaním (zatiaľ) sa spúšťam spoločne s novým podpredsedom do novej a ťažkej etapy riešenia ďalšej existencie 32 rodín v dome.
    Prajem Vám úšpešný rok 2007 a teplo vo vašich domovoch. My sme to naše teplo zatiaľ zabezpečili vďaka slušnej dohode so slušným dodávateľom tepla

    Uvidíme ešte svoje peniaze?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.