Zavrieť

Porady

Odpočet daňovej straty - PO.

Prosím Vás, ak chceme za rok 2006 po prvý krát uplatniť umorovanie daňovej straty, ktorú najstaršiu stratu môžeme začať umorovať ak sme doteraz nikdy umorovanie neuplatňovali podľa doteraz platných zákonov o dani z príjmov.
Usporiadat
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

jaaaaj pomýlila som sa tam malo byť základ dane, prepáčte pišem rýchlo a neprečítam si po sebe často príspevok ... tak v tom prípade je to možné ???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dracica
Mám otázku k umorovaniu straty z roku 2005 v r. 2006

Príklad firma vykazuje v roku 2006 zisk 200.000 Sk,-
Strata z roku 2005 je 350.000 Sk,-
Dala by sa v roku 2006 umoriť pomerná časť napr. 100.000 Sk,- HV by vyšiel 100.000 Sk,- a daňovník by zaplatil 19% daň, alebo musí umoriť stratu 200.000 Sk,- aby sa dostal na nulu a potom v dalších rokoch si odpočíta zvyšok???
V zákone o dani z príjmov je uvedené, že stratu si môže daňovník odpočítať od základu dane do 5 rokov...
presne tak stratu môžeš umoriť najviac počas nasledujúcich 5 rokov.
a BODKA.
Zákon nič nehovorí o pomernom odpočítaní, ani o iných pravidlácjh pre umorovanie.
Takže si môžeš umoriť kolko chceš 50,100, 150, 200 tis.Sk, ako uznáš za vhodné. Sleduješ len základ dane pre DPPO. Ak chceš nejakú daň zaplatiť, tak si sám stanovíš, kolko umoríš.
==========
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ja som sa s tým nestretla ešte takto, nikdy som takto nerozmýšľala, ale prosím ťa dracica, vysvetli mi prečo idú tvoje myšlienkové pochody týmto smerom?? Prečo si nechceš uplatniť daňovú stratu do celej výšky základu dane, t.j. 200000,- a 150000,- ti ešte zostane?
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

[quote=KEJKA]presne tak stratu múťeš umoriť najviac počas nasledujúcich 5 rokov.
a BODKA.
Zákon nič nehovorí o pomernom odpočítaní, ani o iných pravidlácjh pre umorovanie.
Takže si môžeš umoriť kolko chceš 50,100, 150, 200 tis.Sk, ako uznáš za vhodné. Sleduješ len základ dane pre DPPO. Ak chceš nejakú daň zaplatiť, tak si sám stanovíš, kolko umoríš.

Myslela som si to, potrebovala som si to len potvrdit ci som dobre pochopila zákon...Ďakujem
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

ermon
Ja som sa s tým nestretla ešte takto, nikdy som takto nerozmýšľala, ale prosím ťa dracica, vysvetli mi prečo idú tvoje myšlienkové pochody týmto smerom?? Prečo si nechceš uplatniť daňovú stratu do celej výšky základu dane, t.j. 200000,- a 150000,- ti ešte zostane?
Nejde o mňa / napr. kvôli úveru /
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
[quote=dracica]
KEJKA
presne tak stratu múťeš umoriť najviac počas nasledujúcich 5 rokov.
a BODKA.
Zákon nič nehovorí o pomernom odpočítaní, ani o iných pravidlácjh pre umorovanie.
Takže si môžeš umoriť kolko chceš 50,100, 150, 200 tis.Sk, ako uznáš za vhodné. Sleduješ len základ dane pre DPPO. Ak chceš nejakú daň zaplatiť, tak si sám stanovíš, kolko umoríš.

Myslela som si to, potrebovala som si to len potvrdit ci som dobre pochopila zákon...Ďakujem
No v zákone je presne stanovené, že daňová strata sa musí odpočítať najneskôr do 5 rokov nasledujúcich po sebe. Odpočet daňovej straty v jednotĺivých rokoch môže byť:
- rovnomerný alebo nerovnomerný
- jednorázový alebo postupný v závislosti od výšky vykázaného základu dane.

Takže súhlasím s Kejkou.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

[quote=renča1]
dracica

No v zákone je presne stanovené, že daňová strata sa musí odpočítať najneskôr do 5 rokov nasledujúcich po sebe. Odpočet daňovej straty v jednotĺivých rokoch môže byť:
- rovnomerný alebo nerovnomerný
- jednorázový alebo postupný v závislosti od výšky vykázaného základu dane.

Takže súhlasím s Kejkou.
prečítala som o strate veľa v PORADCOVI sa tomu dosť podrobne venovali, ale takéto príklady tam neboli publikované /ja chápem najlepšie na príkladoch/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať