Zavrieť

Porady

Priemerny mzdový bod

Na DRAKU som našiel otázku ohľadom výpočtu dôchodku, kde sa uvádza priemerny mzdový bod /v tom prípade 1/ akým výpočtom sa k tomu bodu dostanem? Ďakujem ak ma usmernite.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Napríklad. ak priemerná mzda v roku 2004 bola 15 825 korún, všeobecný vymeriavací základ je 189 900 korún. Ak človek v danom roku dostával mzdu vo výške priemernej mzdy na Slovensku, jeho osobný vymeriavací základ je 189 900 korún, a teda osobný mzdový bod za uvedený rok bude jedna. V prípade, že poistenec v roku 2004 zarábal 12 660 korún, čo je 80 percent z priemernej mzdy, jeho osobný mzdový bod za uvedený rok bude 0,8.

    Zdroj: www.socpoist.sk
    http://www.socpoist.sk/index/index.p...754&prm2=1581&


    Polopate: Osobný mzdový bod sa odvíja od výšky priemernej mzdy na Slovensku v príslušnom roku. Čím viac sa vaša mzda približuje k priemernej mzde na Slovensku, príp. ju presiahne, tým vyšší osobný mzdový bod máte.
    Monika Kováčová
    Doplnenie:

    Aktuálna dôchodková hodnota

    Aktuálna dôchodková hodnota vyjadruje peňažnú hodnotu jedného osobného mzdového bodu - Na výpočet dôchodkovej dávky sa používa aktuálna dôchodková hodnota platná v kalendárnom roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu. Aktuálna dôchodková hodnota v roku 2004 bola 183,58 koruny. Aktuálna dôchodková hodnota v roku 2005 je 195,31 koruny. Počnúc rokom 2006 určuje aktuálnu dôchodkovú hodnotu Ministerstvo práce, sociálnych veci a rodiny Slovenskej republiky opatrením uverejneným v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Od 1. januára 2006 je aktuálna dôchodková hodnota 214,68 Sk.


    ten istý zdroj: http://www.socpoist.sk/index/index.p...754&prm2=1581&


    Treba aj polopate, alebo rozumiete vyššie uvedenému?

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    To mi je už uplne jasné, len ešte jednú otázku: Keď posledných 5 rokov mám fixný plat už uvedených 12.660 Sk, tak tohto roku je bod 0,8 a čo tie predchádzajúce 4 roky, ako by som si vypočítal dôchodok k 31.12.2006. keby som odpracoval napr. 40 rokov bez prerušenia, tie predchádzajúce roky by sa vôbec nebrali do úvahy?
    Monika Kováčová
    Suma starobného dôchodku

    * ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok sa určí ako

    POMB x ODP x ADH

    POMB = priemerný osobný mzdový bod
    ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok
    ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

    * poistenca, ktorý bol dôchodkovo poistený po vzniku nároku na starobný dôchodok (hoci aj len jeden deň) a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, sa určí tak, že

    1. najprv sa vypočíta základná suma starobného dôchodku ku dňu vzniku nároku (pozri bod vyššie),

    2. k základnej sume sa pripočíta suma dôchodku patriaca za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku (po odpočítaní dôb,
    ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia), ktorá sa vypočíta ako

    ∑ OMB x ADH

    ∑ OMB = súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku
    ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

    3. k takto určenej sume dôchodku sa ďalej pripočíta suma percentuálneho zvýšenia dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia
    získané po vzniku nároku na dôchodok (po odpočítaní dôb, ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového
    poistenia), ktoré predstavuje 0,5 % za každých celých 30 dní obdobia dôchodkového poistenia. Na zvyšky dní sa pri výpočte
    dní, za ktoré patrí toto zvýšenie, neprihliada. Ak je počet dní po vzniku nároku na dôchodok nižší ako 30, zvýšenie o 0,5 % sa
    neposkytne. Za 365 dní sa poskytne zvýšenie o 6 %.

    Na určenie osobného mzdového bodu za posledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok sa použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

    Ak bol poistenec po vzniku nároku na starobný dôchodok dôchodkovo poistený vo viacerých kalendárnych rokoch, od 1. augusta 2006 sa na určenie osobného mzdového bodu za predposledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

    Ten istý zdroj: http://www.socpoist.sk/index/index.p...o%20d%F4chodku
    Monika Kováčová
    Ešte doplním:
    Rozhodujúcim obdobím sú spravidla kalendárne roky od roku 1984 do kalendárneho roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom boli splneneé podmienky nároku na dôchodok. Ak poistenec v tomto období nezískal aspoň 22 kalendárnych rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body, rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného mzdového bodu sa postupne predlžuje aj pred rok 1984.

    Zdroj: Sociálna poisťovňa, ústredie
    z Informácie o stave individuálneho účtu poistenca zasielaného postupne poistencom v zmysle prísl. Zákona o soc. poistení

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Kolenčík
    To mi je už uplne jasné, len ešte jednú otázku: Keď posledných 5 rokov mám fixný plat už uvedených 12.660 Sk, tak tohto roku je bod 0,8 a čo tie predchádzajúce 4 roky, ako by som si vypočítal dôchodok k 31.12.2006. keby som odpracoval napr. 40 rokov bez prerušenia, tie predchádzajúce roky by sa vôbec nebrali do úvahy?

    Skús si vyrátať tu :
    http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1611

    bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

    bbbbb
    Dobrý deň! Chcem sa spýtať, čo je obdobie, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod. Je to obdobie, keď je osobný mzdový bod menší ako 0,3? Ďakujem

    bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

    bbbbb
    Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať, ako je to to, mám nízky zárobok. Aký musím mať priemerný mzdový bod, aby sa mi to počítalo na dôchodok. Ďakujem

    bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

    bbbbb
    Ďakujem za odpoveď. Niekde som sa čítala, že roky, kde je nízky mzdový bod sa vylučujú z rokov, ktoré sa počítajú na dôchodok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.