Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a pracovný pomer

Chcela by som uzavrieť pracovný pomer s pracovníčkou, ktorá je v súčastnosti na ďalšej materskej dovolenke. Je nejaká možnosť ju zamestnať, aby neprišla o materský príspevok? Ide o matku, ktorá sama vychováva dvojročné dieťa. Poznáte nejaký spôsob? Ak áno, prosím, dajte mi vedieť. Ďakujem každému, kto mi poradí.
Naposledy upravil evuša : 21.12.04 at 17:04
Usporiadat
andreaH andreaH

andreaH je offline (nepripojený) andreaH

Ak je žena - slobodná (osamelá) matka na materskej dovolenke, môže zarábať koľkokoľvek a má nárok aj na materskú.
0 0
zuzana11 zuzana11

zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

Ja si myslím, že ak sa zamestná tak rodičovský prispevok sa jej skráti na 1300,- Sk ( aspoň tak to bolo)
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ano rodicovsky prispevok sa jej krati na 1300.- a kolko moze mat max.mesacny prijem? je tam hranica kolko moze zarobit trebars na dohodu o vyk.prace?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim poradite mi niekto?dakujem
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Neexistuje hranica zarobku na DoVP, avsak aby matka na rodič. dovolenke neprisla o plny rodicovský prispevok, je dobre dohodnut so zamestnavatelom obdobie vykonu prace napr. vzdy od 2. dna v mesiaci, cim matka nestraca narok na plny rodic.prispevok. Totizto staci, ze jeden jediny den splna podmienku celodennej starostlivosti o dieta. Mam to preverene, pretoze takto pracuje moja svagrina uz 4. mesiac na DoVP. Vzdy nova dohoda, kazdy mesiac az od 2. dna
Majka
ano rodicovsky prispevok sa jej krati na 1300.- a kolko moze mat max.mesacny prijem? je tam hranica kolko moze zarobit trebars na dohodu o vyk.prace?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

no tak z tohto mam misung. cize bude poberat cely rodic. prispevok ak dohoda o vyk. prace bude napriklad od 10. 2. do 28.2. aj suma 10 000?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ano, presne tak. Ma narok na riadny rodicovsky prispevok, hovorim, mam to overene, tak pracuje moja svagrina. Tiez sme nad tym dlho uvazovali, dokonca som si pýtala písom. stanovisko z ÚSVPaR v Ziline, kt. to potvrdili
Majka
no tak z tohto mam misung. cize bude poberat cely rodic. prispevok ak dohoda o vyk. prace bude napriklad od 10. 2. do 28.2. aj suma 10 000?
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Viete mi poradiť aj s týmto: Ak máme zamestnankyňu na materskej dovolenka, ale potrebujem, aby nám prišla urobiť nejaké účtovnícke veci, môžeme ju súčasne zamestnať na DoVP? Je to možné?Ďakujem.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

no fakt neviem, je naozaj pravda ze co mi v ZA povedali na zivnostenskom urade alebo na danovom urade v BA nad tym krutili hlavou odkial mam taku informaciu ze to nie je platne takze nejak sa mi ani toto moc nezda.

Pretoze kedysi platil zakon ze mohla zarobit polovicu zivotneho minima mesacne a nekratil sa jej rodic.prispevok.

Teraz je to ka ze ked to oznami na urad ze bude zamestnana, zmensi sa je jej prispevok na 1300.-mes. a moze mesacne zarabat aj 100tis. je to ok.
Pretoze kazda spolocnost ma povinnost posielat hlasenie na DU o odvedenej dani z prijmu a ked by som tam evidovala mamicku na materskej tak hned zistia ze neopravnene pobrala rodic.prispevok a nenahlasila ze ma prijem.

Dnes som si to overovala u viacerych mzdovych uctovnicok a dan.poradcu.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
rozlišujte maderskú dovolenku a poberanie rodičáku...jedno je nemocenská dávka a druhé je štátna dávka...a koľko okresov, toľko výkladov zákona...takže doporučujem pýtať si PÍSOMNE stanovisko príslušného úradu...zaprú potom aj nos medzi očami
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Neviem co ma spolocne danovy urad s uradom soc. veci, prace a rodiny a hlavne s rodicov.prispevkom. Ved tieto veci su socialneho charakteru, ved pre dan. urad to neznamena ziadny unik, ten rodic. prispevok nevyplaca. Koho by to malo zaujimat a dat k tomu stanovisko, je predsa urad, kt. to vyplaca. Danovaci maju problem riesit danovu problematiku a este sa miesaju aj do social. davok? To sa mi nezda. Ved predsa sa musite informovat na ÚSVPaR, kt. ma tieto veci na starosti. Ja som dostala zo zilinskeho ÚSVPaR písomné stanovisko, ze staci, aby zena v mesiaci splnala jediny den celodennej starostlivosti a ma narok na rodic. prispevok. A hovorim, ze takto pobera rodic. prispevok moja svagrina a zatial s tym nemala problem, takze neviem...
Majka
no fakt neviem, je naozaj pravda ze co mi v ZA povedali na zivnostenskom urade alebo na danovom urade v BA nad tym krutili hlavou odkial mam taku informaciu ze to nie je platne takze nejak sa mi ani toto moc nezda.

Pretoze kedysi platil zakon ze mohla zarobit polovicu zivotneho minima mesacne a nekratil sa jej rodic.prispevok.

Teraz je to ka ze ked to oznami na urad ze bude zamestnana, zmensi sa je jej prispevok na 1300.-mes. a moze mesacne zarabat aj 100tis. je to ok.
Pretoze kazda spolocnost ma povinnost posielat hlasenie na DU o odvedenej dani z prijmu a ked by som tam evidovala mamicku na materskej tak hned zistia ze neopravnene pobrala rodic.prispevok a nenahlasila ze ma prijem.

Dnes som si to overovala u viacerych mzdovych uctovnicok a dan.poradcu.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

no neviem, danovaci s tym nic nemaju spolocne s soc.urad. ale je to vraj na triko tej zeny na materskej. je to jej zodpovednost nahlasit zo zakona ze ma prijem ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!!

to je moj nazor a budem sa riadit zakonom ktory na SR a pokial mas pisomne vyjadrenie mas sa cim branit ked ti pridu na kontrolu len ci ti to uznaju,pretoze ako som spominala na danovom urade v ZA mi dali aj pisomne vyjadrenie a kotrola na dan z prijmu mi to vsetko zmiatla zo stola a ohradila sa ze budu to riesit s dotycnou osobou na DU v ZA a ja mam proste smolu.zamestnanec na DU dostal mozno postih a ja pokutu niekolko desiatok tisic.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

.... ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!! myslela som tym rodic. prispevok 3700 /neviem presne/
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

A ty by si mala preco ako zamestnavatel dostat pokutu? Ved predsa ty si nic neurobila, teba sa to netyka. Je to predsa zalezitostou zeny, kt. je poberatelkou rodic. prispevku. Moja svagrina kazdu jednu dohodu na USVPaR donesie a ako je potom mozne, ze aj na zaklade tychto podkladov jej urad vyplaca rodic. prispevok. Myslim, ze dan. urad nema dovod do toho kecat. Ked by tak uz o to islo, tak zena okrada USVPaR a nie dan. urad. Ten s tym nema nic spolocne. Nemyslis?
Majka
no neviem, danovaci s tym nic nemaju spolocne s soc.urad. ale je to vraj na triko tej zeny na materskej. je to jej zodpovednost nahlasit zo zakona ze ma prijem ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!!

to je moj nazor a budem sa riadit zakonom ktory na SR a pokial mas pisomne vyjadrenie mas sa cim branit ked ti pridu na kontrolu len ci ti to uznaju,pretoze ako som spominala na danovom urade v ZA mi dali aj pisomne vyjadrenie a kotrola na dan z prijmu mi to vsetko zmiatla zo stola a ohradila sa ze budu to riesit s dotycnou osobou na DU v ZA a ja mam proste smolu.zamestnanec na DU dostal mozno postih a ja pokutu niekolko desiatok tisic.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

musurka citaj poriadne......

....ale je to vraj na triko tej zeny na materskej. je to jej zodpovednost nahlasit zo zakona ze ma prijem ktory by zo zakona nemala poberat v celkovej ciastke !!!!
samozrejme ze som tym myslela ze ona moze dostat pokutu,resp.vratit neopravnene poberany rodic. prispevok.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

misurka,

vidim ze mas na to svoj jednoznacny nazor,jati ho neberiem, v poriadku ked to tak robi,ty uctujes,zrejme je to podla vasej dohody ok. ale pisat to takto na verejnost.... ono je to tak ze sem na poradu chodia az z roznych uradov a nie je lahke si dat preverit zilinu :-0 ke robi taketo protizak.vynimky NEMYSLIS? :-0
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

A čo v prípade, ak žena ktorá poberá rodičovský príspevok si založí živnosť ? Príde oň?
0 0
metracik2 metracik2

metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac
prijem moze maz akykolvek, nie je rozhodujuce, ze pracuje na dohodu?
0 0
majam majam

majam je offline (nepripojený) majam

Neviem ako je to ,ked poberá materské , ale keď poberá rodičovský príspevok tak sa jej kráti na 1200 Sk a môže zarobiť kolko chce akurát da na UPSVaR žiadosť a uvedie ,že dieťa nie je umiestnené v predškolskom zariadení , ale starostlivosť je zabezpečená inou osobou.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Prečítala som si celú tému, ale veru nemám v tom úplne jasno. Vedeli by ste niekto napísať postup tak, aby bolo jasné ako má postupovať žena na materskej, ak poberá rodičovský príspevok (napr. matka dvojročného dieťaťa) a zamestná sa na DoVP?

Mám totiž taký prípad, že mamička bola zamestnaná na DoVP od 15.12.2004 do 15.01.2005. Nikde to nenahlasovala a minulý týždeň dostala zo zdravotnej poisťovne predvolanie, že od 16.01.2005 neevidujú žiadne odvody, nech oznámi, kto odvádza poistné na túto osobu. Tzn. tým že sa zamestnala na DoVP, štát prestal platiť za túto mamičku odvody. Lenže mamička t. č. nepracuje, naďalej je na materskej dovolenke, no teraz nevie čo má urobiť, aby naďalej štát prispieval na ZP. Pravdepodobne to bude tak aj so soc. poisťovňou, ale to zatiaľ nepreverovala.
Čo sa týka rodičovského príspevku, hovoríte, že ak pracuje na DoVP, kráti sa jej tento na 1300,- Sk mesačne. A čo ak už nepracuje?! Má nárok opäť na plnú sumu rodičovského príspevku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať