Zavrieť

Porady

rocne zuctovanie dane

Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

chcela by som vas poprosit o ujasnenie situacie:manzel pracoval cely rok, bude mu robit jeho rocne zuctovanie dane z prijmov zamestnavatel. Jeho manzelka pracovala dva mesiace, potom nastupila na matersku dovolenku, neskor bola na rodicovskom prispevku....Moze si uplatnit manzel nezdanitelnu ciastku z mesiacov, kedy bola manzelka doma, alebo si ona musi urobit danove priznanie, resp. zuctovanie u zamestnavatela a uplatnit tam ciastku za cely rok....alebo ako je treba postupovat?
dakujem
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Aisha
Ahojte poraďáci,
ja sa chcem tiež opýtať k ročnému zúčtovaniu, že keď mám zam-ca ktorý pred nastúpením do PP u nás bol na Úrade práce - poberal dávky v nezamestnanosti či tieto dávky v nezamestnanosti sa zahŕňajú do príjmov v RZ?
Dávky v nezamestnanosti sa nezahrňajú do príjmu
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ďakujem..Prosím Vás kde je to napísané?aby som sa aj v budúcnosti vedela orientovať a nie tu vypisovat?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Aisha
Ďakujem..Prosím Vás kde je to napísané?aby som sa aj v budúcnosti vedela orientovať a nie tu vypisovat?
O ročnom zúčtovaní dane nájdeš všetko v paragrafe 38 zákona o dani z príjmov, prípadne skús cez vyhľadávanie tu na porade

Napr. [SEARCH]ročné zúčtovanie dane[/SEARCH], [SEARCH]zúčtovanie dane[/SEARCH]
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Vďaka Katka a ešte jedna malá otázočka, len sa chcem uistiť: keď zam-nec mal príjmy z prenájmu svojho bytu tak si podáva sám DP a zam-teľ mu dá iba Potvrdenie o príjmoch, tak je?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Aisha
Vďaka Katka a ešte jedna malá otázočka, len sa chcem uistiť: keď zam-nec mal príjmy z prenájmu svojho bytu tak si podáva sám DP a zam-teľ mu dá iba Potvrdenie o príjmoch, tak je?
Pokiaľ tie príjmy z prenájmu presahujú 5 násobok životného minima musí podať daňové priznanie. Ak nepresahuje tak je to príjem oslobodený od dane a môžete vykonať ročné zúčtovanie ak zamestnanec oň požiada
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

UF ďakujem pekne Katka...
bože obdivujem ľudí ktorí to všetko vedia povedať tak z fleku, ja sa mám ešte veľa učiť a nechce sa mi veriť že sa mi to niekedy podarí tak vedieť ...ale aspoň sa pokúsim...už som si otvorila aj zákon
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Aisha
UF ďakujem pekne Katka...
bože obdivujem ľudí ktorí to všetko vedia povedať tak z fleku, ja sa mám ešte veľa učiť a nechce sa mi veriť že sa mi to niekedy podarí tak vedieť ...ale aspoň sa pokúsim...už som si otvorila aj zákon
Neboj, stačí len vedieť kde čo máš hľadať ,praxou sa toho tiež veľa človek naučí a máme Poradu tak budeme vedieť všetko
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Si zlatá ďakujem...keď niektoré zákony sú tak otrasne popísané a skompllikované, že dosť trvá kým to pochopím, niekedy ani nepochopím
Naposledy upravil Aisha : 17.01.07 at 19:38
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

Zamestnankyňa bola počas roka 2006 na rodičovskom príspevku. V októbri jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ? Je potrebné podpísať "vyhlásenie " ?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

jež
Zamestnankyňa bola počas roka 2006 na rodičovskom príspevku. V októbri jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ? Je potrebné podpísať "vyhlásenie " ?
Môže si urobiť daňové priznanie sama. Prečo jej dal výpoveď? bolo to počas RD? Alebo mala nastúpiť? Od zamestnávateľa nech si vypýta potvrdenie o príjme za rok 2006 /v tomto prípade to bolo odstupné, prípadne aj preplatená nevyčepaná dovolenka/, a jej manžel si môže na ňu uplatniť rozdiel nezdaniteľnej čiastky 90816 - príjem manželky.
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

nie nebolo to počas RD, RD jej skončila a nastupila do práce. Po vzájomnej dohode jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Jej manžel pracuje v zahraničí tak neviem ako je to v takom prípade. A neviem či si ona bude robiť daňové piznanie. Mám jej to potvrdenie dať aj bez toho, že by o to požiadala ?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

jež
nie nebolo to počas RD, RD jej skončila a nastupila do práce. Po vzájomnej dohode jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Jej manžel pracuje v zahraničí tak neviem ako je to v takom prípade. A neviem či si ona bude robiť daňové piznanie. Mám jej to potvrdenie dať aj bez toho, že by o to požiadala ?
Áno. Ja dávam automaticky potvrdenia zamestancom potvrdenie, ak ich príjem za celý rok nepresiahne súhrn nezdaniteľných čiastok. Ale v tomto prípade je ešte otázne, kde si bude podávať jej manžel DP, prípadne kto mu robí ročné zúčtovanie, ak to robia v zahraničí, vtedy nebude môcť uplatňovať na manželku nezdan.minimum podľa nášho zákona. Ale je aj možné, že ho platí slovenská firma, a príjmy sa napokon budú zdaňovať tu. Ročné zúčtovanie jej samozrejme môže urobiť aj zamestnávateľ - a môže jej uplatniť celú nezdanit.časť, treba k tomu doložiť potvrdenie od Úradu práce, rodiny a soc.v. o poberaní rodičovského príspevku.
0 0
barborka7 barborka7

barborka7 je offline (nepripojený) barborka7

Potrebujem poradiť, mzdy robím iba krátku dobu a teraz sa neviem vymotať z ročného zúčtovanie dane, neviem, či som všetky veci v zákone dobre pochopila. Ak si zamestnanec zrušil zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení, alebo životnú poistku, a v ročnom zúčtovaní dane za minulý rok si o nasporenú čiastku znížil daň, môžem mu tento rok urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si ho musí urobiť sám?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

barborka7
Potrebujem poradiť, mzdy robím iba krátku dobu a teraz sa neviem vymotať z ročného zúčtovanie dane, neviem, či som všetky veci v zákone dobre pochopila. Ak si zamestnanec zrušil zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení, alebo životnú poistku, a v ročnom zúčtovaní dane za minulý rok si o nasporenú čiastku znížil daň, môžem mu tento rok urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si ho musí urobiť sám?
Ďakujem.
Ak požiada o RZD, tak mu ho môžeš urobiť. Podľa § 11 odst.8, ak nedodržal podmienky, je povinný do troch rokov tú daň vyrovnať.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Presne tak, tú daň ktorú získal pri odpočítaní životného poistenia - musí vrátiť.
0 0