Zavrieť

Porady

Výkaz SÚVAHA

Prvýkrát chcem vyplniť výkaz súvaha. Prvý rok podnikám. Vediem podv.učto a vyšiel mi hosp.zisk. Ak si vykonám účt.uzávierku a vytlačím si zo účt.SWeru Tlačivo súvahy, aktíva mi sedia a v pasívach mám môj zisk v kolonke "bezprostredné účtovné obdobie", ale v kolonke bežné účtovné obd. ho nemám. Má to tak byť? A ak nie, čo som spravila zlé?
A druhá otázka. Čo znamená vlastne "bezprostr.predch.obd.? Veď ja som začala podnikať v 2006. Mám vyplniť pre daň. úrad obidve obdobia? Ale ja mám ten zisk len v kolonke Bezprost.predch.obd.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zaclony
    Prvýkrát chcem vyplniť výkaz súvaha. Prvý rok podnikám. Vediem podv.učto a vyšiel mi hosp.zisk. Ak si vykonám účt.uzávierku a vytlačím si zo účt.SWeru Tlačivo súvahy, aktíva mi sedia a v pasívach mám môj zisk v kolonke "bezprostredné účtovné obdobie", ale v kolonke bežné účtovné obd. ho nemám. Má to tak byť? A ak nie, čo som spravila zlé?
    A druhá otázka. Čo znamená vlastne "bezprostr.predch.obd.? Veď ja som začala podnikať v 2006. Mám vyplniť pre daň. úrad obidve obdobia? Ale ja mám ten zisk len v kolonke Bezprost.predch.obd.
    1. Otázka č. 1 Zaúčtovala si daň z príjmov /typická chyba pri prvej súvahe-urobila som ju kedysi aj ja/
    Ak nie, tak si vytlač najprv súvahu i výsledovku - budú to výkazy pred zdanením,
    zaúčtuj daň - získaš výkazy po zdanení aj s čistým HV.
    Za predchádzajúce obdobie uvedieš stavy z počiatočnej súvahy, sú tu na Porade o tom dobré príspevky, skúsim Ti nájsť.....

    zaclony je offline (nepripojený) zaclony

    zaclony
    Ja mám daň nulovú a tak o nej neučtujem.
    A druhý problém je ten, že ja nemám žiadnu počiatočnú súvahu.Začala som s úplnou nulou.Žiadny majetok. Môj prvý účtovný prípad je vklad do banky 500 Sk. Ale ten som zaučtovala ako prvý príjm.doklad.

    zaclony je offline (nepripojený) zaclony

    zaclony
    Prečítala som si ten príspevok a pochopila som, že do riadku 5a 6 sa zapisuje počiatočná súvaha. Ale ja ako živnostník som začala naozaj s počiat.súvahou nulovou. Všetko k čomu som došlaúmajetok,peniazeúprišli až po vzniku firmy. Čiže ku dňu vzniku som mala nulu.Preto mi nedá, prečo mi hosp. zisk napísal swer do predchádz.obdobia a v bežnom mi chýba.
    Myslím ešte na jednu vec, ale možno to nemá logiku. V účt.osnove nemám zadefinované pre účet 702,710 číslo riadku v súvahe. Mám tam nulu. Môže to s tým súvisieť?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zaclony
    Myslím ešte na jednu vec, ale možno to nemá logiku. V účt.osnove nemám zadefinované pre účet 702,710 číslo riadku v súvahe. Mám tam nulu. Môže to s tým súvisieť?
    Skôr by to malo súvisieť so zadefinovaním stĺpca v súvahe. Ja mám iný soft, ale v riadku mám nulu a v stl´pci je 1, to pozri...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Používaš pojem "hospodársky zisK"....neviem, čo presne myslíš a ak Ti vyšiel zisk prečo Ti nevychádza žiadna daň...súvisí to s odpočitateľnou položkou?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zaclony
    ano.Dúfam, že to je tak.Zisk mám 3 000 Sk a odpo. je vyššia
    No neviem, či to je problém v softe...alebo?
    Tá suma HV, ktorú Ti vyhodilo do predchádzajúceho obdobia je v ktorom riadku súvahy a je to totžná suma s HV vo výkaze ZaS:?

    zaclony je offline (nepripojený) zaclony

    zaclony
    Napísala som do podpory k môjmu Sweru. Tá pani chcela ,aby som jej poslala náhľad výkazu ziskov a strát. Tam bolo všetko v poriadku, až na skutočnosť, že všetko bolo v stlpci"minulé obdobie".
    A tým došla k záveru, že som jednoducho do dátumu tlače mala zapísať nielen, že to je zostava za minulý rok, čo je každému jasné , ale aj dátum tlače musí byť v roku 2006. A tým, že som to tlačila dnes, všetko sa zapísalo do predošlého obdobia. Ja nenávidím POČÍTAČE.Ale veľká vďaka EVI za ochotu.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zaclony
    Napísala som do podpory k môjmu Sweru. Tá pani chcela ,aby som jej poslala náhľad výkazu ziskov a strát. Tam bolo všetko v poriadku, až na skutočnosť, že všetko bolo v stlpci"minulé obdobie".
    A tým došla k záveru, že som jednoducho do dátumu tlače mala zapísať nielen, že to je zostava za minulý rok, čo je každému jasné , ale aj dátum tlače musí byť v roku 2006. A tým, že som to tlačila dnes, všetko sa zapísalo do predošlého obdobia. Ja nenávidím POČÍTAČE.Ale veľká vďaka EVI za ochotu.
    Som rada, že si to našla. Priznám sa Ti, že jedna z myšlienok ma napadla, či si niekde neuviedla, ale myslela som dátum roka 2005
    Náviď počítače, veď on Ťa nenápadne upozornil na chybu Vieš si predstaviť robiť niečo takéto ručne a na konci karty zistiť, že si to písala do zlého stĺpca napr.

    zaclony je offline (nepripojený) zaclony

    zaclony
    No mne je jasné, že bez počítača je to nanič. Veď deti nás vedia väčšmi vytočiť a predsa ich máme nadovšetko radi. Ale ja som ten tip viac do umenia a kultúry. Všetko technické dokážem ak chcem, ale pred tým mám žalúdočné vredy. Aj tak vrelá vďaka. Idem si spraviť dátovu uzávierku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.