Zavrieť

Porady

zákon o DPH § 13 ods.1b

Dodali sme tovar do štátu EU aj s montážou na mieste dodania tovaru. Sme oslobodení od DPH podľa tohto paragrafu, lebo nikde som sa s tým nestretla??? Súrne to potrebujeme vedieť. Má s tým niekto skúsenosti??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Podľa § 13, ods. 1/b je v prípade, že dodávka tovaru je spojená s monážou v inom štáte EÚ, je miestom dodania tovaru štát, kde bol tovar inštalovaný. Z toho vyplýva, že príjemcom dane je tento štát EÚ. Po uskutočnení montáže slovenský dodávateľ vyfakturuje dodanie tovaru a montáže bez dane, pretože mu v SR nevznikla daňová povinnosť. Keďže príjemcom dane je štát EÚ, kde bol tovar inštalovaný, slovenskému platiteľovi vznikne daňová povinnosť v danom inom štáte EÚ, teda aj povinnosť registrovať sa pre DPH v tomto štáte.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    DušanČ
    Podľa § 13, ods. 1/b je v prípade, že dodávka tovaru je spojená s monážou v inom štáte EÚ, je miestom dodania tovaru štát, kde bol tovar inštalovaný. Z toho vyplýva, že príjemcom dane je tento štát EÚ. Po uskutočnení montáže slovenský dodávateľ vyfakturuje dodanie tovaru a montáže bez dane, pretože mu v SR nevznikla daňová povinnosť. Keďže príjemcom dane je štát EÚ, kde bol tovar inštalovaný, slovenskému platiteľovi vznikne daňová povinnosť v danom inom štáte EÚ, teda aj povinnosť registrovať sa pre DPH v tomto štáte.
    Ale to iba v prípade, že príjemca služby (dodania tovaru s montážou) nie je osobou povinnou platiť daň v danom štáte.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    benka
    Ale to iba v prípade, že príjemca služby (dodania tovaru s montážou) nie je osobou povinnou platiť daň v danom štáte.
    Ale dodanie tovaru s montážou je osobitná kategória, ktorá nie je uvedená v § 43 zákona o DPH (intrakomunitárne obchody).

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    DušanČ
    Ale dodanie tovaru s montážou je osobitná kategória, ktorá nie je uvedená v § 43 zákona o DPH (intrakomunitárne obchody).
    Zákony o DPH sú v rámci EU veľmi podobné, zosúladené podľa smerníc EU.
    Takže všade by mala do určitej miery platiť obdoba nášho §

    § 69
    Osoby povinné platiť daň
    správcovi dane

    (1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

    (2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    benka
    Zákony o DPH sú v rámci EU veľmi podobné, zosúladené podľa smerníc EU.
    Takže všade by mala do určitej miery platiť obdoba nášho §

    § 69
    Osoby povinné platiť daň
    správcovi dane

    (1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.


    (2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
    Benka, nič v zlom, sme tu diskusné fórum, ja som sa v mojej bohatej praxi s takýmto prípadom nestretol. Ale práve posledná veta za bodkočiarkou z tvojej citácie § 69, ods. 2 mi podľa môjho názoru dáva za pravdu. Náš dodávateľ zo zadania je v pozícii zahraničnej osoby a odberateľ v pozícii zdaniteľnej osoby. Ak je zákon o DPH v danom nemenovanom štáte EÚ v tomto smere obdobný, ako náš, čo je viac než pravdepodobné, náš odberateľ nie je povinný platiť daň, ale ju musí v danom štáte zaplatiť náš dodávateľ, teda sa mu vzniká povinnosť sa v danom štáte registrovať za plátcu DPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    DušanČ
    Benka, nič v zlom, sme tu diskusné fórum, ja som sa v mojej bohatej praxi s takýmto prípadom nestretol. Ale práve posledná veta za bodkočiarkou z tvojej citácie § 69, ods. 2 mi podľa môjho názoru dáva za pravdu. Náš dodávateľ zo zadania je v pozícii zahraničnej osoby a odberateľ v pozícii zdaniteľnej osoby. Ak je zákon o DPH v danom nemenovanom štáte EÚ v tomto smere obdobný, ako náš, čo je viac než pravdepodobné, náš odberateľ nie je povinný platiť daň, ale ju musí v danom štáte zaplatiť náš dodávateľ, teda sa mu vzniká povinnosť sa v danom štáte registrovať za plátcu DPH.
    §69/2 ............... ;zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

    Mám za to, že ak dodám tovar z montážou do inej čl. krajiny EU a odberateľ bude zdaniteľnou osobou, príp. platiteľom DPH ( v závislosti od presnej dikcie miestneho zákona o DPH), nevznikne mi povinnosť registrácie pre DPH v danej inej čl. krajine EU. V prípade dodania tovaru s montážou nezdaniteľnej osobe, jednoznačne tam vzniká povinnosť registrácie.

    zákon o DPH § 13 ods.1b

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.