Zavrieť

Porady

Opravné položky §20 odst.14

Budete tvoriť opravné položky podľa § 20 odst.14 zákona o daniach z príjmov, ak napríklad Vám odberateľ nauhradí faktúru a už bude po splatnosti povedzme 6 mesiacov, ale viete že odberateľ má snahu Vám zaplatiť takže v podstate by tu nemalo vznikať riziko z nezaplatenia?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ESTER
Budete tvoriť opravné položky podľa § 20 odst.14 zákona o daniach z príjmov, ak napríklad Vám odberateľ nauhradí faktúru a už bude po splatnosti povedzme 6 mesiacov, ale viete že odberateľ má snahu Vám zaplatiť takže v podstate by tu nemalo vznikať riziko z nezaplatenia?
Pri účtovaní OP k pohľadávkam je nutné postupovať podľa toho, kedy nastala splatnosť.
Platí aj zákon 366/1999, aj 595/2003.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Tiež by som chcela diskutovať aj o § 20 ods.10.
Tam sa píše že opravná položka k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní je daňovým výdavkom a že sú daňovým výdavkom počnúc zdaňovacím obdobím , v ktorom boli pohľadávky prihlásené. Dá sa tomu rozumieť aj tak , že ak si ich nedáme do nákladov v roku v ktorom boli prihlásené do konkurzu , môžme ich dať do uznaných nákladov v ktoromkoľvek z nasledujúcich období?
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Prosím poradiť, či je možné zaúčtovať k 31.12.2005 a
daňovo uznať do nákladov opravné položky k tým
pohľadávkam vzniknutým v roku 2005, ktoré boli
k 31.12.2005 po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace,
ale vo februári 2006 už boli uhradené.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
ESTER
Mňa by však zaujímala, či by to bolo trebars porušenie zákona o účtovníctve ak by som ju nevytvorila, lebo viem že odberateľ má snahu zaplatiť, t.j. neexistuje riziko nezaplatenia. Alebo lepšie povedaná čo je vlastne to riziko z nezaplatenie v praxi?
Myslím si, opravné položky tvoríme na pohľadávky, u ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí. Čiže z účtovného hľadiska nemáš dôvod tvoriť opravnú položku, ak vieš, že ti ju dlžník v ďalšom období zaplatí. Z daňového hladiska si myslím, že to nie je povinnosť, je to iba možnosť uplatniť si túto pohľadávku do daňových výdavkov v určitej zákonom stanovenej hodnote. Ak ju účtovne nemáš dôvod tvoriť, tak ju nemôžeš mať ani v daňových výdavkoch v tomto prípade. Rozhodnutie je na účtovnej jednotke. Tak to zváž.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Slovenka
Prosím poradiť, či je možné zaúčtovať k 31.12.2005 a
daňovo uznať do nákladov opravné položky k tým
pohľadávkam vzniknutým v roku 2005, ktoré boli
k 31.12.2005 po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace,
ale vo februári 2006 už boli uhradené.
Nemáš dôvod ich tvoriť. Povedala by som, ak ich vytvoríš v r. 06 ich rozpustíš do výnosov. Ak to má pre teba význam, tak ich vytvor a myslím si, že by ti ich mali aj daňovo uznať, ak dobre obhájiš možnosť nezaplatenia, ale v r.06 ich prakticky zdaníš.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

kalkulka
Nemáš dôvod ich tvoriť. Povedala by som, ak ich vytvoríš v r. 06 ich rozpustíš do výnosov. Ak to má pre teba význam, tak ich vytvor a myslím si, že by ti ich mali aj daňovo uznať, ak dobre obhájiš možnosť nezaplatenia, ale v r.06 ich prakticky zdaníš.
Vďaka za odpoveď. Mám dôvod tvoriť OP k 31. 12. 2005, keďže
sú to daňovo uznateľné náklady /aj keď ich v roku 2006 zdaním/,
t. j. posuniem daňovú povinnosť. Ide o dosť vysokú čiastku, takže
sa mi to oplatí.
Dúfam, že rizikovosť k 31.12.2005 nemusím nijako obhajovať,
veď sú to pohľadávky po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Slovenka
Vďaka za odpoveď. Mám dôvod tvoriť OP k 31. 12. 2005, keďže
sú to daňovo uznateľné náklady /aj keď ich v roku 2006 zdaním/,
t. j. posuniem daňovú povinnosť. Ide o dosť vysokú čiastku, takže
sa mi to oplatí.
Dúfam, že rizikovosť k 31.12.2005 nemusím nijako obhajovať,
veď sú to pohľadávky po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace.
Zákon Ti to dovoľuje.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

ĎAKUJEM za odpovede.
Myslela som na to, či sa na tento prípad nevzťahuje povinnosť
účtovania uzávierkových účtovných prípadov k 31.12.2005,
t. j. či netreba znížiť výšku vytvorených opravných položiek,
ak do dňa zostavenia účtovnej závierky sú už pohľadávky
uhradené /§ 2a ods. 1b a § 18 ods. 9 Postupov účtovania
v PÚ/.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Slovenka
Vďaka za odpoveď. Mám dôvod tvoriť OP k 31. 12. 2005, keďže
sú to daňovo uznateľné náklady /aj keď ich v roku 2006 zdaním/,
t. j. posuniem daňovú povinnosť. Ide o dosť vysokú čiastku, takže
sa mi to oplatí.
Dúfam, že rizikovosť k 31.12.2005 nemusím nijako obhajovať,
veď sú to pohľadávky po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace.

Ja si dovolím súhlasiť s takýmto riešením LEN za predpokladu, že ste do dňa úhrady vo februári 2006 aj podali Daňové priznanie za PO.

V opačnom prípade, totiž ak ste ho ešte nepodali, v 03/2006 predsa o tom viete a teda nie je dôvod ich tvoriť, lebo riziko pominulo na 100%, o čom ste do dňa podania DP v prípade 03/2006 vedeli.
0 0
Torhorc Torhorc

Torhorc je offline (nepripojený) Torhorc

atka4
Ja si dovolím súhlasiť s takýmto riešením LEN za predpokladu, že ste do dňa úhrady vo februári 2006 aj podali Daňové priznanie za PO.

V opačnom prípade, totiž ak ste ho ešte nepodali, v 03/2006 predsa o tom viete a teda nie je dôvod ich tvoriť, lebo riziko pominulo na 100%, o čom ste do dňa podania DP v prípade 03/2006 vedeli.
Súhlasím, len by som to neviazal na deň podania daňového priznania ale na deň zostavenia účtovnej závierky. Čiže, ak sa účtovná závierka zostaví ku dňu predchádzajúcemu dňu zaplatenia pohľadávky, opravnú položku by som tvoril.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať