Zavrieť

Porady

Prenájom miesta na parkovanie a rekonštrukcia IM

Prosím o Vaše rady a názory, ako správne zaúčtovať v JÚ prenájom parkoviska pri budove, ktorú podnikateľ kúpil pre svoje budúce podnikateľské aktivity a ktorá je v súčasnosti v štádiu rekonštrukcie.
Vstupuje tento prenájom parkoviska do obstar. ceny IM a navyšuje jeho hodnotu, z ktorej sa bude budova po zaradení do užívania odpisovať, alebo je to výdavok, ktorý môžem mesačne účtovať do prev. réžie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    podľa mňa o prenájme parkoviska bude fakturované aj po uvedení budovy do užívania ja by som to účtoval ako klasickú službu prenájmu do nákladov na prevádzkovú réžiu

    skatja je offline (nepripojený) skatja

    skatja
    prenájom-prevádzková réžia
    rekonštrukcia-len so súhlasom majiteľa-podľa výšky investícií nad 30 000.-
    sa môže odpisovať. Investovaný náklad je nepeňažný príjem majiteľa/zhodnocuješ mu majetok/

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    skatja
    rekonštrukcia-len so súhlasom majiteľa-podľa výšky investícií nad 30 000.-sa môže odpisovať. Investovaný náklad je nepeňažný príjem majiteľa/zhodnocuješ mu majetok/
    Skatja, to by musel ten súhlas udeliť jedine sám sebe ; tú budovu rekonštruuje sám majiteľ vo vlastnej réžii (ako som už písala) a popri tom má prenajaté parkovisko (teraz aj napr. kvôli lepšiemu prístupu áut, čo odvážajú a dovážajú na stavbu materiál a pod.). Mňa zaujíma čisto len otázka toho prenájmu za parkovanie, či má vstupovať do OC rekonštr.budovy, alebo účtovať hneď do réžie, ostatné mi je jasné.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    petovsan
    Skatja, to by musel ten súhlas udeliť jedine sám sebe ; tú budovu rekonštruuje sám majiteľ vo vlastnej réžii (ako som už písala) a popri tom má prenajaté parkovisko (teraz aj napr. kvôli lepšiemu prístupu áut, čo odvážajú a dovážajú na stavbu materiál a pod.). Mňa zaujíma čisto len otázka toho prenájmu za parkovanie, či má vstupovať do OC rekonštr.budovy, alebo účtovať hneď do réžie, ostatné mi je jasné.
    Podľa mňa v tomto prípade vyplácané nájomné nemožno považovať za daňový výdavok v zmysle § 2 písm. i) ZoDP, keďže neslúži na zabezpečovanie príjmov. Najmä ak platí veta: "kvôli lepšiemu prístupu áut, čo odvážajú a dovážajú na stavbu materiál a pod", zahrnul by som to do vlastných nákladov súvisiacich s výstavbou - teda do OC rekonštrukcie.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    ďakujem všetkým; osobne sa tiež prikláňam k názoru andrej-a_rv, pretože ak vstupujú do OC rekonštruovanej budovy napr. aj energie, ktoré sa pri nej spotrebujú (samozrejme do času uvedenia do užívania), myslím, že by tam malo vstupovať aj prenajatie takéhoto parkoviska. No snáď s tým nič nepokazím, ak do ukončenia rekonštrukcie budem prenájom parkoviska účtovať ako výdavky na obstaranie IM a akonáhle sa budova prenajme tretím osobám, budem už účtovať priamo do prev. réžie.

    Prenájom miesta na parkovanie a rekonštrukcia IM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.