Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

Som zamestnaná a mám aj živnosť, chcela by som si uplatniť 40% nákladov - paušálne výdavky, je to možné, vypisujem danové tlačivo typu B a kde to tam poznačím že si uplatnujem paušálne výdavky
Usporiadat
Damián Damián

Damián je offline (nepripojený) Damián

och bože už mi asi šibe veď ja mam príjmi len z podnikania
0 0
Damián Damián

Damián je offline (nepripojený) Damián

ano už ho vyplňam ale neviem čo mám napísať do oddiel VI. riadok 2 keď si uplatnujem 40% paušál mám tam napísať príjem už vypočítaný?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ja by som len doplnila to, že ak v roku predchádzajúcom (za rok 2005) ste boli tiež SZČO a uplatňovali ste si výdavky "skutočné" a v daňovom priznaní za rok 2006 chcete tieto náklady uplatňovať "paušálne" - pozor na úpravu základu dane v zmysle zákona.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Do stĺpca 1 celý príjem.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Ja by som sa chcela opýtať k tej úprave základu dane. Ako sa to vlastne upravuje. Napr. Fo začne podnikať od 1.8.2006, do 31.7.2006 bol zamestnaný, vedie si JÚ, nie je platcom DPH, platí si len zdravotné poistenie z min.mzdy a na konci roka mu výjde, že keď si uplatní paušálne výdavky bude mať zhruba o 2000,- Sk nižšiu daň. Ale tento rok 2007 si bude možno uplatňovať skutočné výdavky, to teraz ešte nevie a ako si potom upraví základ dane ? To musí urobiť teraz, alebo až za rok 2007?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak nevie pri spracovaní DP za rok 2006 akým spôsobom bude uplatňovať výdavky za rok 2007, neupraví základ dane. Ak by za rok 2007 uplatňoval preukázateľné výdavky, musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2006. Ak sa mu v dodatočnom DP zvýši daňová povinnosť v porovnaní z riadnym DP, musí počítať aj so sankciami v zmysle Zákona o správe daní a poplatkov.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Tak to potom naozaj nechápem k čomu je to nakoniec dobré tie paušálne výdavky? Veď kto môže vedieť ako sa mu bude na druhý rok dariť a ako bude zdaňovať.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

A stále mi nie je jasné, že čo vlastne upraví? Prepočíta si aké mal mať skutočné výdavky a aké mu vyšli paušálne a rozdiel dodaní, alebo ako vlastne? Asi sa pýtam hlúpo, ale paušálne výdavky som nikdy nerobila iba skutočné a tak som z toho jeleň.
0 0
Damián Damián

Damián je offline (nepripojený) Damián

a kde to všetko ponížim keď do stĺpca 1 píšem skutočné príjmy?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Paušálne výdavky sú dobré napr. na to, že nemusíš viesť účtovníctvo.
Je kopec daňovníkov, ktorým povinnosť upraviť základ dane síce pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov vznikne, ale nemajú o čo upravovať , lebo nemajú žiadne pohľadávky, ....
Zo zákona o účtovníctve vyplýva, že účtovníctvo sa má viesť priebežne, takže z tohto pohľadu neobstojí výhovorka, že si urobím účto na konci roka, keď uvidím, čo je výhodnejšie.... Daňovník by podľa zákonodarcu mal byť na začiatku zdaňovacieho obdobia rozhodnutý, akým spôsobom bude výdavky uplatňovať.
Prax je však iná a rozhodovanie prichádza na rad s ročným oneskorením .... .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Damián
a kde to všetko ponížim keď do stĺpca 1 píšem skutočné príjmy?
V stĺpci 2 - pozri nadpis .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

arven
A stále mi nie je jasné, že čo vlastne upraví? Prepočíta si aké mal mať skutočné výdavky a aké mu vyšli paušálne a rozdiel dodaní, alebo ako vlastne? Asi sa pýtam hlúpo, ale paušálne výdavky som nikdy nerobila iba skutočné a tak som z toho jeleň.
§17 Zákona o dani z príjmov - trošku som zmenila poradie odstavcov:

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0
Damián Damián

Damián je offline (nepripojený) Damián

ahá tak dúfam že tomu teraz dobre rozumiem tam sa uvedú mnou vypočítané výdavky a tak mi vznikne tan základ dane?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Bingo !
Smelo ďalej ...
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Áno presne tak. Len mi čudné, si členom /členkou/ od 12/2005 a nevieš vyplniť DP?
Toľko tém a príspevkov za ten čas...
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Už mi svitlo, veľmi pekne ďakujem Johanka za vyčerpávajúcu odpoveď. Asi presvedčím svoju FO aby si neuplatňoval paušál, ale radšej skutočné výdavky, lebo keď mu napočítam neuhradené pohľadávky a záväzky, možno mu to nakoniec vyjde ešte viac ako skutočne. Musím to prepočítať. Ale účtovníctvo má vedené preukázatelne, podľa zákona o účtovníctve, to len kvôli tým 2000,-Sk chcel paušál. A s tým nemám skúsenosti, lebo tak som to ešte nerobila.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať