Zavrieť

Porady

DP, autorská zmluva

Dobrý deň,
prosím vás o radu... Kamarát ma poprosil, aby som mu vypočítala, koľko bude platiť daň, ale kedže tu na porade ste samí odborníci, tak sa radšej obraciam na vás..
Kamarát je študent VŠ, nie je prihlásený ako SZČO a pracuje pre agentúru (vyrába projekt reklamnej kampane), ktorá mu každý mesiac vypláca honorár na základe autorskej zmluvy. Za rok 2006 dosiahol príjmy 113,857,- Sk. Boli mu strhávané 2% do lit.fondu. Mám tieto otázky:
Aký typ DP má podať?
Môže si uplatniť 40% paušálne výdavky?
Musí urobiť ročné zúčtovenie poistného? Vychádza mi to 15.940,- Sk, je to dobre?
Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Slongo Pozri príspevok
Môžete mi prosím poradiť, do ktorej kolonky v DP mám vpísať príjmy na základe autorskej zmluvy. Príjmy sú sporadické, ani nejde o vysoké sumy. Daňovník si na ne ani nechce uplatniť 40% paušálnych výdavkov. no, neviem...zbytočne na seba upozorní, je to neštandartné

Mám to dať do oddielu VI. na riadok 5 - z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva áno, prípadne na riadok 6 - z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Alebo to mám dať do oddielu VIII. na riadok 11 - iné? Alebo niekam úplne inam?

Ďakujem za odpovede.
odpoveď v texte
0 0
Slongo Slongo

Slongo je offline (nepripojený) Slongo

mzdarka renca Pozri príspevok
odpoveď v texte
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dám si poradiť a tých 40% mu tam uplatním.
0 0
deyna deyna

deyna je offline (nepripojený) deyna

Prosím Vás, aj ja sa pridám k tejto téme. Živnostník má príjmy z podnikania a okrem toho príjmy na základe aut. zmluvy za reklamu. Už viem, že v DP dám ten honorár do do oddielu VI. na riadok 5 - z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva. Ale chcem sa spýtať, tento honorár nebudem v JÚ účtovať v peňažnom denníku, to nie je príjem z podnikania, dobre hovorím?
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Mám klienta SZČO, ktorý má okrem toho aj príjem z autorských zmlúv.Zo zmluvného honoráru mu zrážajú 2% /?/, zbytok je uhradený.
Na zrážku 2% nemá žiadny doklad. V zmluve nie je uvedená zrážka, len odmena podľa sadz 2022.Je nejaký spôsob ako sa k tomuto podkladu dostať alebo si to mám zaúčtovať len tak bez dokladu a odvolať sa na zmluvu. Poradí mi niekto? Ďakujem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

kikoza Pozri príspevok
Mám klienta SZČO, ktorý má okrem toho aj príjem z autorských zmlúv.Zo zmluvného honoráru mu zrážajú 2% /?/, zbytok je uhradený.
Na zrážku 2% nemá žiadny doklad. V zmluve nie je uvedená zrážka, len odmena podľa sadz 2022.Je nejaký spôsob ako sa k tomuto podkladu dostať alebo si to mám zaúčtovať len tak bez dokladu a odvolať sa na zmluvu. Poradí mi niekto? Ďakujem.
Zaúčtuješ vyplatenú sumu a tá je už o 2% nižšia.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

deyna Pozri príspevok
Prosím Vás, aj ja sa pridám k tejto téme. Živnostník má príjmy z podnikania a okrem toho príjmy na základe aut. zmluvy za reklamu. Už viem, že v DP dám ten honorár do do oddielu VI. na riadok 5 - z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva. Ale chcem sa spýtať, tento honorár nebudem v JÚ účtovať v peňažnom denníku, to nie je príjem z podnikania, dobre hovorím?
V každom prípade je dobré viesť evidenciu oddelene, pretože ich zaraďuješ do DP osobitne.
Záleží na tom ako uplatňuješ výdavky. Tie musia byť z oboch činností v zhode.
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov je potrebné viesť v peňažnom denníku aj tieto príjmy a výdavky. Samozrejme ak to nebolo zdaňované už pri zdroji zrážkovou daňou podľa §43 ods 3.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Evanka Pozri príspevok
Zaúčtuješ vyplatenú sumu a tá je už o 2% nižšia.
to áno, ale v pohľadávkach mi zostane rozdiel a ten potrebujem vyrovnať
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Pôvodca textu príspevku: Evanka
Zaúčtuješ vyplatenú sumu a tá je už o 2% nižšia.

kikoza Pozri príspevok
to áno, ale v pohľadávkach mi zostane rozdiel a ten potrebujem vyrovnať
posúvam...
0 0
Tóthová Csilla Tóthová Csilla

Tóthová Csilla je offline (nepripojený) Tóthová Csilla

Dobrý deň. Potrebovala by som pomoc. Manžel je živnostník. Účtuje v jednoduchom účtovníctve. Mali sme faktúru vystavenú na základe zmluvy o vytvorení diela. Faktúra bola vystavená na 300,- EUR. Odberateľ vyplatil len 294,- EUR a na zmluve bolo, že tých zvyšných 6,- EUR ide do nejakého príslušného fondu. V záväzkoch mi figuruje, že faktúra nie je vyplatená, a tých zvyšných 6 EUR neviem kde dať ani v peňažnom denníku, je to výdaj? Čo s tým? ďakujem za odpoveď, veľmi by ste mi pomohli
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Dobrý deň, neviem sa rozhodnúť čo je pre mňa lepšie, vzhľadom na výpočet odvodov v roku 2011 z DP za rok 2010.
Pracujem na autorskú zmluvu v súlade s ustnanoveniami §71 v spojení s §39 a 40 od januára 2010. Mám pridelené DIĆ a evidovaná so zmluvou v ZP. Nemám na faktúrach príjem zdanení daňou, ale len príspevok vo výške 2 % spol. LITA.
Chcem si otvoriť od 1.9.2010 živnosť. Mám ale obavy čo sa napíše do riadku 11 vo výpise do SP a neskôr aj do ZP.
Podnikanie 4 mesiace??
Alebo 12 mesiacov??
Neviem akosi rozlíšiť tieto dva rozmery podnikania? . Rada si dám od vás skúseních poradiť.
Nechcem aby sa mi robil výpočet odvodov do SP alebo ZP z príjeu deleno 4. Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ofélia Pozri príspevok
Dobrý deň, neviem sa rozhodnúť čo je pre mňa lepšie, vzhľadom na výpočet odvodov v roku 2011 z DP za rok 2010.
Pracujem na autorskú zmluvu v súlade s ustnanoveniami §71 v spojení s §39 a 40 od januára 2010. Mám pridelené DIĆ a evidovaná so zmluvou v ZP. Nemám na faktúrach príjem zdanení daňou, ale len príspevok vo výške 2 % spol. LITA.
Chcem si otvoriť od 1.9.2010 živnosť. Mám ale obavy čo sa napíše do riadku 11 vo výpise do SP a neskôr aj do ZP.
Podnikanie 4 mesiace??
Alebo 12 mesiacov??
Neviem akosi rozlíšiť tieto dva rozmery podnikania? . Rada si dám od vás skúseních poradiť.
Nechcem aby sa mi robil výpočet odvodov do SP alebo ZP z príjeu deleno 4. Ďakujem

Podľa doterajších predpisov by sa to rátalo iba z príjmu zo živnosti za štyri mesiace a teda aj prepočítalo na celý rok. Teda príjem/4*12. A z toho sa rátali odvody.
No neviem, či to teraz niekto bude vedieť. Vláda o tom bude rokovať na budúci týždeň a riadne sa to prekope. A možno ani nie.
Podľa posledných úprav výpis do sociálnej poisťovne sa podával tento rok poslednýkrát. Od budúceho roku to už nemalo byť povinné. Údaje za rok 2010 mal sociálnej poisťovni poskytovať príslušný daňový úrad.
Takže si počkaj, čo vymyslia a čo im prejde v parlamente a odkedy.
Naposledy upravil marjankaj : 28.08.10 at 11:08
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

ďakujem, len bez živnosti, zrejme to čo ja chcem nemôžem praktizovať a nemam rada nelegalne veci. Preto počkám do druhého týždňa či sa niečo vlastne zmení. Ale ako to bolo doteraz, moje autorske príjmy sa berú ako príjmy zaratane do riadku 6 takže deleno 12 a keby som popri tom mala živnosť teraz od napr. juna? ako to fungovalo doteraz?


Teda príjem/4*12. A z toho sa rátali odvody. TO znamená že príjem z autorskej zmluvy sa nikde nerátal a ráta sa príjem až od založenia živnosti??
Naposledy upravil Ofélia : 28.08.10 at 11:18
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať