Zavrieť

Porady

FAktura-Telekomunikacie za 12/2004

Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Faktura-Telekomunikacie za 12/2004


Urcite aj Vam prisla faktura za telelef.ucet telekom. za 12/04, je tam datum vystavenia 3.1, datum dodania 3.1.05 , splatnost 17.1.05 za obdobie december 04.
ako ste ju zauctovali v PU? nadvaznosti na zakono o DPH 222/2004 mam misung a hlavne pri novele ucinnej od 1.1.05 /telekom. mi oddvovodnil ze faktura je spravne vystavena na zaklade novely od DPH k 1.1.05 zrejme §19 odst. 3? / no nikde som to nenasla.

viete mi prosim poradit?
dakujem.
Usporiadat
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Katty
viktoria ale ked je na fakture dátum dodania služby 01/05 ??? tak aj tak dáš do 2004?
Ano, dátum dodania je dôležité len na určenie daňovej povinnosti na DPH.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : Katy

Treba čítať text na fa. Ak je to služba, dodávka tovaru za rok 2004 tak to patrí do r. 2004. Nezaujíma ťa dátum vystavenia alebo dátum dodania. Dôležité je, za ktoré obdobie je faktúra. Samozrejme v PU.
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

áno ja som to tiež dala do roku 2004 (5xx/321). Veď na faktúre mám napísané,že je to za obdobie 1.12-31.12.2004.Takže ja som to zaúčtovala do decembra 2004 a DPH si uplatním v januári 2005.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Aj ja to tak robím ako H.B.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

aj tak si myslím že je korektné účtovanie fa vystavených v 2005 za služby alebo tovar dodaný v 2004 spôsobom

r.2004 interný doklad NÁKLADY 501,518,... / 326
r.2005 faktúra 326+343/321

už aj kvôli evidencii DPH dokladov ... máte to založené v roku v ktorom si DPH uplatňujete, miesto toho aby ste chodili do archívu starého roka a vyhladavali faktúry napr. pre kontrolu..
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ok.. tak ste sa zhodli no otazne je ci prepocitavat alebo nie... myslim tym ci dat jednoznacne celu hodnotu faktury /bez dph/ do nakladov, ved je to za obdobie december 2004 alebo od tejto sumy odpocitat poplatok za linku? /ktory sa plati zrejme vopred/
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

pozor ja netvrdím že náklad patrí do 2005 to NIE, samozrejme náklad je zaúčtovaný do obdobia s ktorým vecne i časovo súvisí ale doklad by som zaradila do evidencie 2005
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ja si faktúry, ktoré sú vystavené do 31.12.2004 dávam do roka 2004.
Faktúry, ktoré sú už vystavené 1.1.2005 a neskôr dávam už do roka 2005.

Náklady a výnosy rozdeľujem do jednotlivých rokov cez interné doklady.

Podľa mňa je jedno do ktorého roka dáš faktúru, je dôležité, aby boli náklady v tom roku, do ktorého naozaj patria.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

andreaS
ok.. tak ste sa zhodli no otazne je ci prepocitavat alebo nie... myslim tym ci dat jednoznacne celu hodnotu faktury /bez dph/ do nakladov, ved je to za obdobie december 2004 alebo od tejto sumy odpocitat poplatok za linku? /ktory sa plati zrejme vopred/
Adi, ja sa verejne priznávam, že tento prípad časovo nerozlišujem a dávam to celé do nákladov 2004........Na faktúre nie je napísané, že platím poplatok za linku vopred, takže sa s tým nebabrem. No čo, keby náhodou, tak nech mi kontrola tých 600 Sk vyhodí, prežijeme to (dúfam )
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Katarína STR
Podľa mňa je jedno do ktorého roka dáš faktúru, je dôležité, aby boli náklady v tom roku, do ktorého naozaj patria.
k tejto vete ...
podľa mňa, to jedno nie je, musíš sa predsa riadiť internou smernicou o vedení účtovníctva, konkrétne dňom tam uvedeným - od ktorého budeš faktúry vystavené (došlé) v roku 2005 dávať do účtovníctva roka predošlého (s dátumom dodania v roku 2004)
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Keď som bola na seminári Ing.Turócziová - KE a keď som ju dobre pochopila, máme si my sami určiť dátum dokedy budú došlé fa patriť do účtovníctva r. 2004. Najlepšie si určiť ten dátum k podaniu DPH za 12/04, teda do 25.01.2005.

Až po dátume 25.01.2005 účtovať už ako rezervu.

Účet 326 sú nevyfakturované dodávky ... ak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho listu alebo iného dokladu pozná výšku záväzku.

Ale my máme faktúru, vieme presnú cenu. Podľa mňa je to účet 5XX/321
Naposledy upravil Yvvetta : 13.01.05 at 10:05
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Vlaďka, pekne, pekne, to mi pripomína, že by som fakt už mala vypracovať poriadne interné smernice....:p
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Vladan :

Nemyslela som to tak doslovne, že je to úplne jedno. Ale tak, že sa tu bavíte, či dať alebo nedať faktúru vystavenú v roku 2005 ešte do roka 2004, pokiaľ sa to týka roka 2004.

Chcela som tým povedať, že je podstatné či správne zaúčtuješ náklady do toho roka, do ktorého skutočne patria.

A ako som už hore písala, ja dávam automaticky faktúry, ktoré mi prišli s dátumom vystavenia do 31.12.2004 do roka 2004. Faktúry už s dátumom vystavenia pd 1.1.2005 a neskôr dávam už do nového.

Veď nie je taký problém faktúru zaúčtovať do roka 2005 a v roku 2004 vytvoriť interný doklad.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Katty, nedaj sa, robíš dobre, používaj 326 -nie je to do 31.12 vyfakturované, tak ti nemá čo vzniknúť záväzok na 321..
Naposledy upravil Sany : 13.01.05 at 10:08
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Katka, ja som taký malý detailista, takže preto
... a k tvojej poslednej vete príspevku 34: ty máš dve účtovné operácie, ja len jednu, takže "každý ako má rád"
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Sany
Katty, nedaj sa, robíš dobre, používaj 326 -nie je to do 31.12 vyfakturované.
Nedám sa nedám, ani za 5,- korún.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

máš jednu operáciu, ale evidenciu DPH zas zložitejšiu...
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

vladan
Katka, ja som taký malý detailista, takže preto
... a k tvojej poslednej vete príspevku 34: ty máš dve účtovné operácie, ja len jednu, takže "každý ako má rád"

No veď práve aj som taký detailista, ktorý sa rozčuluje na svoju matku /keď jej chodím pomáhať do firmy kontrolovať účtovníctvo/ že :

Prečo to nemá takto založené
prečo má toto hore nohami
preťo má toto preškrtnuté
prečo nemá tieto doklady založené
prečo má na stole neporiadok.

Už si na to zvykla, lebo vie že mám pravdu. Ale ja zase viem, že ona má tých dokladov o niekoľkotisíc viac ako ja /aj keď ja mám toto tiež poriadne niekoľko tisíc dokladov/ tak už aj ja som k nej tolerantnejšia, lebo viem, že sa za jeden deň nedá všetko stihnúť.

Ja mám rada vo veciach /účtovných/ poriadok a prehľad.

Preto ja radšej urobím 2 doklady. Vieš ? Ak si myslím, že to tak má byť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

no a co s tou sumou???? celu ci odpocitat sumu za linku?
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Tiež to robím ako Katarína, a keď na fa nie je vyslovene napísané, že sa nejaká časť týka r.2005, tak dávam všetko do roku 2004 a náklad nedelím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať