Zavrieť

Porady

Príjem z príležitostných činností

Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

FO - zamestnanec robil v mesiacoch júl - september 2006 popri zamestnaní prihlášky pre zdravotnú poisťovňu. Jeho príjem bol 8.700.- Sk. Nemal zmluvu o obchodnom zastúpení. Považuje sa to za príjem z príležitostných činností podľa § 8 ods. 1 písm.a? Nemusí ho uvádzať v daňovom priznaní, keď bol menší ako 23.650.- Sk?????????
vopred ďakujem.
Usporiadat
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

vikinka Pozri príspevok
alex1, záleží aká zmluva je podpísaná,podľa toho sa posúdi na zákl.akého § sa bude zdaňovať.
Takže, zistila som, že ide o zmluvu o vykonávaní odbornej činnosti §51 40/1964 Občianskeho zákonníka. Môžete mi teraz poradiť podľa akého § zdaniť tento príjem?
ďakujem
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
Ahojte poradaci...poradite mi prosim Vas ako zdanit prijem z prilezitostnych cinnosti (Zmluva o dielo - umelecka cinnost) a minuly rok mi vyplatili 49.000 za autorske prava. Mozem si uplatnit nejake pausalne vydavky? Mam narok na odpocitatelnu polozku. Prijmy so zavislej cinnosti zdanujem v zahranici kde mam prechodny pobyt. Dakujem!!!
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

alex1 Pozri príspevok
Takže, zistila som, že ide o zmluvu o vykonávaní odbornej činnosti §51 40/1964 Občianskeho zákonníka. Môžete mi teraz poradiť podľa akého § zdaniť tento príjem?
ďakujem

Skúste niekto reagovať, prosím.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Hľadám...
Dala by som sem:
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
Dakujem a mozem si teda uplatnit nejake pausalne vydavky? 40%? Mam narok na odpocitatelnu polozku (asi nie).
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Paušálne výdavky si nemôžete uplatniť, ide o príjem podľa par.8 odsek 1. V par. 8 sa píše aké výdavky si môžete uplatniť.
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
Betka, dakujem. A myslite, ze by som si nemohla uplatnit ani 25%ne pausalne vydavky na zaklade par.8 odsek 8. Je v zakone trochu nezrozumitelne uvedene ake vydavky si mozem uplatnit ked zdanujem podla
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Petronella Pozri príspevok
Betka, dakujem. A myslite, ze by som si nemohla uplatnit ani 25%ne pausalne vydavky na zaklade par.8 odsek 8. Je v zakone trochu nezrozumitelne uvedene ake vydavky si mozem uplatnit ked zdanujem podla
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí
Výdavky vo výke 25% si môže uplatniť len daňovník, kt. má príjmy len z príležitostnej polnoh. výroby, lesného a vodného hospodárstva a neuplatnuje si výdavky preukázateľne vynaložené.

podľa par. 8-Ostatné príjmy si nemôžeme uplatňovať paušálne výdavky vo výške 40,60%.
Podľa par. 8 odsek 1, ak nejde o príjmy, kt sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v ZO 5.nas. ŽM sa považuje za príjem oslobodený od dane. Ak tento príjem presiahne 23650, Sk (5.nasŽM) do ZD sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu, pričom j potrebné rovnakým pomerom upraviť aj výdavky.
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
OK, cize zaplatim 19% z 49,000Sk a hotovo.
Dakujem za trpezlivost!
Pekny den.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Petronella Pozri príspevok
Ahojte poradaci...poradite mi prosim Vas ako zdanit prijem z prilezitostnych cinnosti (Zmluva o dielo - umelecka cinnost) a minuly rok mi vyplatili 49.000 za autorske prava. Mozem si uplatnit nejake pausalne vydavky? Mam narok na odpocitatelnu polozku. Prijmy so zavislej cinnosti zdanujem v zahranici kde mam prechodny pobyt. Dakujem!!!
Podľa môjho názoru nepôjde o príjem podľa § 8 ale podľa § 6 ods.2 písm.a). Bolo by dobre upresniť o aký presne príjem išlo.
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
renča1 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru nepôjde o príjem podľa § 8 ale podľa § 6 ods.2 písm.a). Bolo by dobre upresniť o aký presne príjem išlo.
V roku 2004 som ucinkovala v reklame prostrednictvom Castingovej agentury, na Zmluvu o vytvoreni, pouziti a sireni umeleckeho vykonu.
V roku 2005 (november) prostrednictvom Dodatku odkupili prava na dalsi rok a mne bola vyplatena odmena 50,000 Sk az v januari 2006. Do literarneho fondu bolo zaplatene 2% uz agenturou. Cize ja teraz musim zdanovat 49,000 Sk a neviem ako. A co par. 8, ods.12 ako "Ine"?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Petronella Pozri príspevok
V roku 2004 som ucinkovala v reklame prostrednictvom Castingovej agentury, na Zmluvu o vytvoreni, pouziti a sireni umeleckeho vykonu.
V roku 2005 (november) prostrednictvom Dodatku odkupili prava na dalsi rok a mne bola vyplatena odmena 50,000 Sk az v januari 2006. Do literarneho fondu bolo zaplatene 2% uz agenturou. Cize ja teraz musim zdanovat 49,000 Sk a neviem ako. A co par. 8, ods.12 ako "Ine"?
Tento príjem bude spadať do § 6 ods.2 písm.a).
Mala si okrem týchto príjmov aj iné? Bola ti zrazená aj zrážková daň podľa § 43? alebo ti bolo zrazných len 2%..?

Podľa toho čo si uviedla, tak zdaňovať budeš nasledovne:

50 000 x 40% (paušál.výdavky) = 20 000.-
K paušál.výdavkom si môžeš pripočítať aj zaplatené odvody do SP, ZP.
Pokiaľ nemáš zaplatené odvody, tak budem pokračovať vo výpočte nasledovne:
Základ dane bude: 50 000 - 20 000 = 30 000.-
Nezd.čiastka na tebe 90 816,-
Daň na úhradu 0.-
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
Ako som uviedla v prvom prispevku, mam prijem zo zavislej cinnosti zo zahranicia, ktory je tam aj zdanovany, cize toto je prilezitostny prijem. Medzicasom som zistila, ze ked to zdanim podla § 6 ods.2 písm.a) ako SZCO, tak by som mala byt zaregistrovana do 30 dni od podpisu zmluvy na DU a to nie som. Cize by mi hrozila pokuta. Takze asi mi nezostava mic ine len zdanit podla § 8 ods.1 ako "Ine" a zaplatit 19%. A kedze som si neodkladala ziadne faktury a bloky, asi nemam narok na ziadne "Vydavky" :-((( No nevadi, ved to nie je taka katastrofa..... Dakujem za rady a pomoc!!! Pekny den.
0 0
anka p. anka p.

anka p. je offline (nepripojený) anka p.

fipina Pozri príspevok
Mám zamestnanca, ktorý má popri zamestnaní uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní (nie živnosť). Budem mu robiť DP "B". Chcela by som sa opýtať, ktoré príjmu mu mám započítať - skutočne vyplatené v roku 2006 (čiže došlé na účet do 31.12.) alebo tam môžem pripočítať aj príjem za december, zúčtovaný v 01/06?
Mám podobný prípad. Zaujíma ma, do ktorého § si tieto príjmy zaradila a či je možné uplatniť paušálne výdavky?
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
Pre fipinu: Iba prijmy z Dec 2006. Ak je zmluva podpisana v 2006 a prijmy nabehnu na ucet v 2007, tak zdanujes az za 2007.
Pre Anka p.; Zalezi ci je zivnostnik. Ak ano tak par. 6 a ano pausalne vydavky. Ak nie je zivnstnik a ma okrem toho aj zavislu cinnost, tak par. 8.
0 0
anka p. anka p.

anka p. je offline (nepripojený) anka p.

Pre Anka p.; Zalezi ci je zivnostnik. Ak ano tak par. 6 a ano pausalne vydavky. Ak nie je zivnstnik a ma okrem toho aj zavislu cinnost, tak par. 8.[/quote]

nie je živnostník, a robí pre komerčnú poisťovňu. Práve som dostala info z DÚ, vraj to zarátať k príjmom z §5, mne sa to ale nezdá. A provízie dostával pravidelne každý mesiac. Čo s tým?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
anka p. Pozri príspevok
Pre Anka p.; Zalezi ci je zivnostnik. Ak ano tak par. 6 a ano pausalne vydavky. Ak nie je zivnstnik a ma okrem toho aj zavislu cinnost, tak par. 8.
nie je živnostník, a robí pre komerčnú poisťovňu. Práve som dostala info z DÚ, vraj to zarátať k príjmom z §5, mne sa to ale nezdá. A provízie dostával pravidelne každý mesiac. Čo s tým?[/quote]

Keď nie je živnostník, tak na základe čoho podniká? vykonáva na základe dohody o vyk.práce,? alebo je hlásený na DÚ len na DIČ??
0 0
anka p. anka p.

anka p. je offline (nepripojený) anka p.

renča1 Pozri príspevok
nie je živnostník, a robí pre komerčnú poisťovňu. Práve som dostala info z DÚ, vraj to zarátať k príjmom z §5, mne sa to ale nezdá. A provízie dostával pravidelne každý mesiac. Čo s tým?
Keď nie je živnostník, tak na základe čoho podniká? vykonáva na základe dohody o vyk.práce,? alebo je hlásený na DÚ len na DIČ??[/quote]

má zmluvu o sprostredkovaní poistenia
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
a akú presnú zmluvu o sprostredkovaní má, podľa ktorého §? Nie je hlasený ani na DÚ?
0 0
anka p. anka p.

anka p. je offline (nepripojený) anka p.

má zmluvu podľa zákona 340/2005 s sprostredkovaní poistenia a podľa §566 obchodného zákonníka. tak sa uvádza v hlavičke
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať