Zavrieť

Porady

Registracia za platcu DHP-odpocet dane z majetku

chcem sa opytat ako je to s odpoctom dph pri registrácií za platiteľa, na sklade mám nejaký tovar, ktorý bol obstaraný v r. 1999-2000, odpočitam si sadzbu dane platnú podľa vtedajšej legislatívy alebo 19 %?
Usporiadat
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Nevie nikto reagovať na moju otázku?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
máš tu x-príspevkov na túto tému, preto nereagujeme. Ale kedže urguješ, odpovedám krátko.....
áno zápis je správny, aj ked sa ti zdá divný. Podstatné je , že má firma nárok na odpočítanie DPH. Ako to zaúčtuješ - závisí čiatočne aj od programu - čo dovolí.
Naposledy upravil KEJKA : 08.11.07 at 17:34
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

KEJKA Pozri príspevok
máš tu x-príspevkov na túto tému, preto nereagujeme. Ale kedže urguješ, odpovedám krátko.....
áno zápis je správny, aj ked sa ti zdá divný. Podstatné je , že má firma nárok na odpočítanei DPH. Ako to zaúčtuješ - závisí čiatočne ja od programu - čo dovolí.
Moc ďakujem. Ja som si tych x-prispevkov počítala, hrabala som sa v tom toľko, až som v tom mala chaos. Pointu toho celého som pochopila, iba som si nebola istá tým zápisom ako tú dph konkrétne zaúčtovať. O tom tu moc toho nebolo. Ďakujem. Pekný večer.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Zdravím poraďákov, mám tu ďaľší problém pri odpočítaní DPH pri registrácií. Firma vznikla 1.11.2008 ako neplatca dph, prenajala si priestory v ktorých chcela otvoriť videopožičovňu. V roku 2008, nakupovala od platcov DPH - materiál k prerábke týchto priestorov (okná, dvere, wc, podlahy, obklady..), regále, stoly (do 30.000,-Sk), služby (murárske, maliarske asi za 300tis.Sk s DPH) a od 1.1.2009 sa spoločnosť stala platcom DPH. V januári všetky práce dokončili a od 1.2.2009 už začali v prerobených priestoroch predávať. Je nejaká možnosť z týchto nákupov (r.2008) odpočítať DPH v roku 2009?? Je tam dosť veľa stavebných materiálov a drobného majetku, kde by sme si chceli odrátať dph. Je tam nejaká možnosť, keď dokončené a pripravené k podnikaniu to bolo až 1.2.09 (za platcovstava)? Ďakujem za každú radu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

eop Pozri príspevok
Zdravím poraďákov, mám tu ďaľší problém pri odpočítaní DPH pri registrácií. Firma vznikla 1.11.2008 ako neplatca dph, prenajala si priestory v ktorých chcela otvoriť videopožičovňu. V roku 2008, nakupovala od platcov DPH - materiál k prerábke týchto priestorov (okná, dvere, wc, podlahy, obklady..), regále, stoly (do 30.000,-Sk), služby (murárske, maliarske asi za 300tis.Sk s DPH) a od 1.1.2009 sa spoločnosť stala platcom DPH. V januári všetky práce dokončili a od 1.2.2009 už začali v prerobených priestoroch predávať. Je nejaká možnosť z týchto nákupov (r.2008) odpočítať DPH v roku 2009?? Je tam dosť veľa stavebných materiálov a drobného majetku, kde by sme si chceli odrátať dph. Je tam nejaká možnosť, keď dokončené a pripravené k podnikaniu to bolo až 1.2.09 (za platcovstava)? Ďakujem za každú radu.
Mna by len zaujimalo, ako im ide videopozicovna, v dobe ked sa zatvaraju videopozicovne, ktore fungovali viac ako 10 rokov? Ked mozete dajte mi vediet prosim.
Co sa tyka tej vasej otazky je uz asi neskoro, presla uz dlha doba, ale pravdepodobne si mohli odpocitat DPH len zo sluzieb a materialu zakupenych v r. 2009.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

nika.sum Pozri príspevok
Mna by len zaujimalo, ako im ide videopozicovna, v dobe ked sa zatvaraju videopozicovne, ktore fungovali viac ako 10 rokov? Ked mozete dajte mi vediet prosim.
Co sa tyka tej vasej otazky je uz asi neskoro, presla uz dlha doba, ale pravdepodobne si mohli odpocitat DPH len zo sluzieb a materialu zakupenych v r. 2009.
Ano, je tak, DPH si mohli odpocitat zo sluzieb a materialu nakupenych v roku 2009. Z roku 2008 sa mi dalo odpocitat dph len z dlhodobeho majetku.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

A ako im ide videopozicovna, ja som totiz jednu zavrela k 31.12.2008.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dobry den, chcela by som si overit ak PO kupila podnik, kde mu bol predany aj majetok moze si z toho majetku uplatnit DPH aj ked jeho OC je v sume nizsiej ako 996 EUR? Podnik kupil 09/2009 a platca je od 10/2009.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dobrý deň.

Prosím poradiť. Slovenský podnikateľ má novú registráciu na DPH v mesiaci Júl 2010. Tento podnikateľ má na zásobách tovar nadobudnutý z Českej republiky s českou DPH, lebo nebol platiteľom dane na Slovensku.

Otázka:
Pri registrácii na DPH je nárok na odpočet dane zo zásob, ktoré majú v obstarávacej cene českú DPH?

Ďakujem.

apo
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

apo Pozri príspevok
Dobrý deň.

Prosím poradiť. Slovenský podnikateľ má novú registráciu na DPH v mesiaci Júl 2010. Tento podnikateľ má na zásobách tovar nadobudnutý z Českej republiky s českou DPH, lebo nebol platiteľom dane na Slovensku.

Otázka:
Pri registrácii na DPH je nárok na odpočet dane zo zásob, ktoré majú v obstarávacej cene českú DPH?

Ďakujem.

apo
Nemá.
Táto daň je v štátnom rozpočte ČR.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem.

Predpokladal som, že to bude takto, ale je to nespravodlivé, že v rámci EÚ je táto daň nedobytná.

Čisto teoreticky.
Ak by bol tovar nadobudnutý z 3. štátu, DPH by bola vymeraná colnicou SR a daň by sme mohli zo zásob pýtať pri registrácii?

Ďakujem.

apo
0 0
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

Dobrý večer, fy vznikla v r. 2009. V tomto roku kúpila automobil N1 ako neplatca DPH.
1. Automobil zaradím 022/042 - dňom prihlásenia na polícií alebo dňom prihlásenia na DzMV (kedy sa začalo používať na podnikanie)?

V r. 2010 sa stala platcom DPH. Má nárok na pomernú časť DPH? Alebo iba z majetku, ktorý kúpila v r. 2010?

ďakujem
0 0
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

posúvam....
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Odvolavka na § 55 zakona o DPH, tam je to jasne.
0 0
Danovnik Danovnik

Danovnik je offline (nepripojený) Danovnik

Maya1 Pozri príspevok
Dobrý deň, lúskam a nič podobné som zatiaľ nenašla, tak teda - prosím o radu: Podnikateľ začal podnikať 14.3.2006. Dňa 15.5.2006 sa zaregistroval ako platiteľ DPH. Mesiac (17.2.2006) pred začatím podnikania si obstaral majetok určený na toto podnikanie. Môže si odčítať DPH z tohto majetku pri registrácii? Ide mi o to, že vlastne keď majetok kupoval, nebol ešte SZČO. Vďaka.

Jana Acsová Pozri príspevok
Teoretické východiská:
http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...i-poda-55.html
A čo sa týka uplatnenia práva na odpočítanie dane, tak podmienkou je:

1) možno odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý bol nadobudnutý pred dňom, kedy sa osoba stala platiteľom. Z pojmu osoba vychádzam, že sa jedná o majetok nadobudnutý osobou, teda bez ďalších obmedzení.

2) podmienkou je, že majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov v predchádzajúcich kalendárnych rokoch. Aj túto podmienku spĺňate.

3) v prípade odpisovaného majetku sa daň pomerne zníži o pomernú časť zodpovedajúcu odpisom. Vy ste zatiaľ majetok neodpisovali.

4) majetok musí slúžiť na zdaňované dodávky tovarov a služieb.

5) na majetok, ktorý má byť predmetom odpočítania musí mať platiteľ faktúru (tu by mohol byť problém, ak bol tovar nadobudnutý občanom, kedy ostatní platitelia nemajú povinnosť vystaviť faktúru). Overte si náležitosti dokladov, ktoré máte k dispozícii, aby plnili primerane ustanovenia § 71 v prípade, že sa jedná o majetok nadobudnutý v tuzemsku. Na faktúre nemusia byť uvedené iba identifikačné údaje kupujúceho, ktorý v čase nákupu ešte nebol platiteľom dane. V prípade dokladov z ERP by to malo byť v poriadku, v prípade faktúr podľa § 71 ods. 2 môže byť problém napr. s obchodným menom.

Nakoľko neuvádzate presne, aké doklady máte, v podstate je potrebné skontrolovať náležitosti dokladov z ERP a z faktúr vystavených podľa § 71 ods. 2.
Zatiaľ neodpovedám na prípadné nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ a dovozom. Tomu by sme sa venovali v prípade, že by ste také nadobudnutie mali.
Prosím, poradíte? Platí vyššie uvedené stále?

Ďakujem pekne!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
platí. nadobudnutie od platiteľa DPH musíš vedieť preukázať.
0 0
Danovnik Danovnik

Danovnik je offline (nepripojený) Danovnik

KEJKA Pozri príspevok
platí. nadobudnutie od platiteľa DPH musíš vedieť preukázať.
ďakujem pekne!

A ak som kúpil auto v roku 2010, t.j. v čase, kedy som ešte nemal živnostenský list (a teda oprávnenie na podnikanie), ale auto bolo úžitkové a výlučne kúpené so zámerom podnikania. A v roku 2012 som si založil živnosť a teraz som sa stal platiteľom DPH. A môžem si odpočítať DPH napr. za 4Q 2012, ak ho vložím do podnikania napr. 30.09.2012?

Ďakujem pekne!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa áno za predpokladu, že to auto bolo vložené do podnikaniu aj pred registráciou za platiteľa DPH.
0 0
costym1 costym1

costym1 je offline (nepripojený) costym1

ja som ja
Pekný deň,
poprosím o radu : S.r.o nie je platcom DPH, zaobstará si mot.voz. formou splátok /štvrtinky/, prvá faktúra príde ešte pred tým, než sa stane platiteľom DPH. Je možné
pri registrácii na platcu DPH odpočítať z tejto faktúry DPH, ak v podstate vlastníkom
auta je ešte leasingovka ? Nie som si istá.
Vďaka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

costym1 Pozri príspevok
Pekný deň,
poprosím o radu : S.r.o nie je platcom DPH, zaobstará si mot.voz. formou splátok /štvrtinky/, prvá faktúra príde ešte pred tým, než sa stane platiteľom DPH. Je možné
pri registrácii na platcu DPH odpočítať z tejto faktúry DPH, ak v podstate vlastníkom
auta je ešte leasingovka ? Nie som si istá.
Vďaka.
Áno, je možné si uplatniť nárok na odpočet .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať