Zavrieť

Porady

LIZING po 1.1.2004

Prosím o radu.
Neplátca DPH kúpi osobný automobil 1.3.2004. Obstarávacia cena zistená u prenajímateľa je bez DPH 400.000,- Sk s DPH je 476.000,- Sk.
Akontácia bola s DPH 119000,- Sk
Odpisy bude počítať neplátca DPH zo sumy 400000 alebo zo 476000 ???
Ďakujem ...
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Mudroš, prosím kde sa hovorí o tom ,že odkúpna cena vstupuje do istiny. Ja by som skôr istinu zvýšila o poplatok za vypracovanie LZ podľa Postupov....

Prosím vyjadrite sa k tomu.
Ďakujem.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Katarina
Mudroš, prosím kde sa hovorí o tom ,že odkúpna cena vstupuje do istiny. Ja by som skôr istinu zvýšila o poplatok za vypracovanie LZ podľa Postupov....

Prosím vyjadrite sa k tomu.
Ďakujem.
Princíp má byť ten, že za čo ho kúpila leasingová spoločnosť, ktorá si uplatnila na vstupe DPH, tak v takej cene bez DPH si ho musí zaradiť aj nájomca a z tejto ceny počítať odpisy, aby to boli tieto ceny rovnaké. Preto istina musí byť aj s odkúpnou cenou. Poplatok za vypracovanie LZ nie je súčasťou istiny, nakoľko je to už vedľajší produkt LZ a ten sa musí časovo rozlíšovať.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Riesim jeden problemik: Sme v jednoduchom uctovnictve - leasing od 2/2004 osobne auto - neplatitel DPH.
1. Jedna sa mi o uplatnenie DPH z akontacie, resp. prvej navysenej splatky.
a/ ak je v leas.zmluve dohodnuta prva navysena splatka zauctujem DPH v tejto vyske do danovych vydavkov pri zaplateni.
b/ ak je v leas.zmluve dohodnuta akontacia s tym, ze sa zuctovava z kazdej mesacnej splatky musim DPH z tejto akontacie "casovo rozlist" § 17 ods. 12 b)?
2. Pozrel si niekto § 10a novych postupov uctovania pre jednoduche uctovnictvo?Vsetko by bolo OK, az na prechodnu polozku § 19b, ktora hovori, ze ustanovenie "§10a sa pouzije prvy krat pre uctovnu zavierku zostavenu k 31.12.2004" - ale nehovori ze sa to tyka len leas.zmluv uzatvorenych od 1.1.04.
3. Vobec sa mi nezda, ze by sa poplatok za leas.zmluvu mal davat do obstaravacej ceny auta. Ved ta OC ma byt zhodna s tou co ma prenajimatel a pochybujem ze prenajimatel ma poplatok za LZ v OC!
Budem rada za kazdy nazor)).
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

Som taký úpny začiatočník v JÚ, dva roky som si voľkala na paušálnej dani, a teraz sa snažím dobehnúť, čo sa dá. Takže už niekoľko dní čítam Poradu a snažím sa ch á p a ť. Poraďte mi, prosím, či som správne pochopila leasing.
JÚ, neplatca DPH, LZ uzatvorená 05/2004, akontácia 60%, doba trvania 36 mesiacov, štvrťročné splátky, kúpna cena u nájomcu 5.205,- bez DPH.
Pozorne som si prečítala príspevok NIKE, všetko som spravila presne podľa opísaných inštrukcií a na základe toho vyrátala mesačný daňový odpis.
(Aby mi vyšla správne podľa POSTUPOV výsledná magická suma, ako ju nazvala NIKE, musela som tam prirátať aj kúpnu cenu u nájomcu.)
1. V 05/2004 si dám do nákladov DPH z akontácie
2. V 06/2004 zaplatím 1. štvrťročnú splátku, ale do nákladov, ktoré ovplyvňujú výšku dane, si dám len DPH podľa splátkového kalendára
3. V 09/2004 zaplatím 2. štvrťročnú splátku a spravím to isté
4. V 12/04 zaplatím 3. štvrťročnú splátku a ...
5. Podľa toho návodu od NIKE by som podobne mala postupovať aj čo sa týka úroku a dávať si ho ako nájomné do nákladov štvrťročne podľa splátkového kalendára (??), ale tam ho nemám rozpísaný rovnomerne, ale s rastúcou istinou, úrok klesá, takže presne podľa splátkového kalendára???
6. Na konci roku 2004 znížim základ dane o 8 * mesačný daňový odpis.
Je to tak prosím dobre???
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Mne sa zda, ze dobre))
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

uka - este jeden dotaz. Ako mas zauctovany poplatok za leas.zmluvu?
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

TO SAMAN: Ja mam pred sebou lizingovu zmluvu (april 2004) a v splatkovom kalendari mam sumu za spracovatelsky poplatok uvedenu v stlpci "mesacna cast istiny". Myslim, ze aj prenajimatel tuto sumu povazuje za sucast obstaravacej ceny. Preto poplatok ratam do OC aj ja.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

suzuka
TO SAMAN: Ja mam pred sebou lizingovu zmluvu (april 2004) a v splatkovom kalendari mam sumu za spracovatelsky poplatok uvedenu v stlpci "mesacna cast istiny". Myslim, ze aj prenajimatel tuto sumu povazuje za sucast obstaravacej ceny. Preto poplatok ratam do OC aj ja.
Podľa všetkých posledných školení spracovateľský poplatok nevstupuje do obstarávacej ceny, nakoľko lízingová spoločnosť nakúpi dané auto v OC a spracovateľský poplatok si účtuje ako službu. Prenajímateľ ju na 100% nemá vo svojej OC na vstupe, aj keď ju v splátkovom kalendári uviedol v stĺpci istina.
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

accad
Podľa všetkých posledných školení spracovateľský poplatok nevstupuje do obstarávacej ceny, nakoľko lízingová spoločnosť nakúpi dané auto v OC a spracovateľský poplatok si účtuje ako službu. Prenajímateľ ju na 100% nemá vo svojej OC na vstupe, aj keď ju v splátkovom kalendári uviedol v stĺpci istina.
accad
Princíp má byť ten, že za čo ho kúpila leasingová spoločnosť, ktorá si uplatnila na vstupe DPH, tak v takej cene bez DPH si ho musí zaradiť aj nájomca a z tejto ceny počítať odpisy, aby to boli tieto ceny rovnaké. Preto istina musí byť aj s odkúpnou cenou. Poplatok za vypracovanie LZ nie je súčasťou istiny, nakoľko je to už vedľajší produkt LZ a ten sa musí časovo rozlíšovať.
Spracovatelsky poplatok teda nie je sucastou OC, ale musi sa casovo rozlisovat. Znamena to, ze ho do nakladov dam vtedy, ked ho zaplatim (tak ako uroky), alebo ho rozlisim na celu dobu lizingu? Ak na celu dobu lizingu, tak mi to danovo vychadza presne tak, ako keby bol sucastou OC.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Vo finančnom vyjadrení to vyjde rovnako, ale účtovne to treba rozlíšiť na účtovne odpisy z OC cez 551/082-1/36 mesačne podľa počtu mesiacov a spracovateľský poplatok 518/381=x/36-podľa počtu mesiacov
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

accad
Vo finančnom vyjadrení to vyjde rovnako, ale účtovne to treba rozlíšiť na účtovne odpisy z OC cez 551/082-1/36 mesačne podľa počtu mesiacov a spracovateľský poplatok 518/381=x/36-podľa počtu mesiacov
Dakujem. Ja mam JU, takze to uctujem vsetko do rezie.
0 0
o.peto o.peto

o.peto je offline (nepripojený) o.peto

muž
zo sumy 476 000 Sk
0 0
uka uka

uka je offline (nepripojený) uka

saman
uka - este jeden dotaz. Ako mas zauctovany poplatok za leas.zmluvu?
No práve, od tohto problému ma oslobodila akcia v CAC leasing, poplatok bol 0,- Sk, takýe s tým som sa nemusela trápiť.
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

určite zo sumy 476000,- Sk
0 0
Lienka Lienka

Lienka je offline (nepripojený) Lienka

Bola som na stránke www.ceniga.sk a tam je ten prepočet DPH z prvej zvýšenej splátky účtovaný nie naraz, ale tiež vydelený 36. Ja som ale bola presvedčená, že DPH z prvej zv.splátky by sa malo dať do nákladov hneď ako ju zaplatíme, tak už som opäť na rozpakoch.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Lienka
Bola som na stránke www.ceniga.sk a tam je ten prepočet DPH z prvej zvýšenej splátky účtovaný nie naraz, ale tiež vydelený 36. Ja som ale bola presvedčená, že DPH z prvej zv.splátky by sa malo dať do nákladov hneď ako ju zaplatíme, tak už som opäť na rozpakoch.
Ja som tiež na rozpakoch, lebo som našla zaúčtovanie leasingu dvoma spôsobmi. V prvom sa DPH zo zvýšenej splátky účtovalo na účet 381 a potom rozpúšťalo. V druhom prípade to bolo hneď na účet 548.
A myslím, že oba prípady boli od www.ceniga.sk
0 0
Lienka Lienka

Lienka je offline (nepripojený) Lienka

Ale myslím, že je to podstatný rozdiel dať si ju do nákladov celú alebo rozpúšťať postupne. Ak máte niekto, ale skutočne overenú informáciu čo je správne dúfam, že sa podelíte aj s ostatnými. Inak ma to pekne hnevá lebo už by som chcela uzatvárať rok a myslím, že nie som jediná.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

JUDr. Grozsová sa k tejto problematike vyjadrila celkom zrozumiteľne:
Pri leasingu je nutné účtovať mesačný odpis z obstarávacej ceny bez DPH.
Treba sa riadiť splátkovým kalendárom: Z mesačnej splátky časť určená na úhradu vozidla - odpisy, DPH - 548, finančný prenájom - 562, DPH - 568.
V JÚ - obstarávacia cena - odpisy, DPH+poplatky - prevádzková réžia.
Zdá sa mi to celkom prehľadné a zrozumiteľné. Záver - DPH deliť počtom mesiacov!
Naposledy upravil AdaG : 17.02.05 at 15:42
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

po rozhovore s jednou dámou, ktorá bola na školení minulý týžden som dnes volala do poradcu podnikateľa a tam mi povedali- poplatky za uzavretie zmluvy vstupujú do obstarávacej ceny-nie do prevádzkovej réžie naraz do nákladov
obstarávacia cena = 1. navýšená splátka + splátky podľa splátkového kalendára /bez úrokov a poistného / +kúpna cena + poplatok za uzatvorenie leasingovej zmluvy , toto tvorí obstarávaciu cenu, ktorú podelím 36 a mám mesačný odpis
leasing som dnes kvôli tomuto prerábala 3x... dúfam, že už posledný krát
0 0
smatanova smatanova

smatanova je offline (nepripojený) smatanova

tato odpoved je spravna, DPH sa nezaratava do OC vozidla ani u platnu ani u neplatcu DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať