Zavrieť

Porady

výdavky FO a prenájom

AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Usporiadat
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

pekne sa nám to zamotalo - a to som pôvodne chcela len vedieť, či môžem kombinovať skutočné výdavky a paušál v rôznych riadkoch DP FO B. Preto Poradu milujem!!!
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
AdaG Pozri príspevok
áno, machinák, na toto som dostala odpoveď na DU myslím minulý rok. Zamestnanec - len príjem zo záv. činnosti musel podať DP typu B, pretože prenajímal byt a bol taký "slušný", že ten príjem priznal- uviedla som ho do §6
No vidíš...vieš a pýtaš sa...

Ten bodík ti patrí... Ď za info.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

machinak Pozri príspevok
No vidíš...vieš a pýtaš sa...

Ten bodík ti patrí... Ď za info.
Oceňujem tvoj zmysle pre humor, čo som chcela, som vysvetlila ešte raz v príspevku č. 22.
Á propos : dôveruj, ale preveruj
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Paula Pozri príspevok
Pridám skúsenosť z kontroly (síce na DPH)....kedy bolo podnikateľovi kontrolórmi povedané, že aj keď prenajíma budovu, nezaradenú do majetku SZČO, má príjmy z prenájmu (ide o pravidelný príjem) zahrnúť do príjmov zo živnosti - a zároveň si uplatniť výdavky s tým spojené (vrátane dane z nehnuteľnosti).
Som rada tejto téme, aspoň sa i ja poučím o správnosti.

Príjmy zo živnosti? Paulínka, ale veď príjmy z prenájmu neboli dosiahnuté na základe ŽL....
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
renča1 Pozri príspevok
Príjmy zo živnosti? Paulínka, ale veď príjmy z prenájmu neboli dosiahnuté na základe ŽL....

Práve z tohoto som vychádzal pri svojich úvahách. Ale musím uznať, že do §8 spadá naozaj iba jednorazový príjem. Pokiaľ prenajímam nehnuteľnosť 2-3 roky - nemalo by ísť o §8 - v tom majú daňováci určite pravdu.
A vždy som predpokladal, že §6 je výsostne vyhradení iba pre živnostníkov a normálny smrtelník sa riadi iba §§ 5, 7, 8. Pokiaľ pôjdeme do detailov - tak som si práve prezrel priznanie pre DP typ B. A v kolonke DIČ je možné uviesť i rodné číslo, pokiaľ nevlastním DIČ.

Takže musím uznať, že som bol presvedčený a nepríležitostný prenájom = §6
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
machinak Pozri príspevok
Práve z tohoto som vychádzal pri svojich úvahách. Ale musím uznať, že do §8 spadá naozaj iba jednorazový príjem. Pokiaľ prenajímam nehnuteľnosť 2-3 roky - nemalo by ísť o §8 - v tom majú daňováci určite pravdu.
A vždy som predpokladal, že §6 je výsostne vyhradení iba pre živnostníkov a normálny smrtelník sa riadi iba §§ 5, 7, 8. Pokiaľ pôjdeme do detailov - tak som si práve prezrel priznanie pre DP typ B. A v kolonke DIČ je možné uviesť i rodné číslo, pokiaľ nevlastním DIČ.

Takže musím uznať, že som bol presvedčený a nepríležitostný prenájom = §6
Treba si uvedomiť, že smrteľník sa riadi tým istým ustanovením zákona o dani z príjmu FO , ako živnostník. Akurát príjmy sú členené podľa ŽL, DIČ ...u smrtelníka napr:príjem z prenájmu na základe rodného čísla. Hlavné a dôležité je že ide stále o fyzickú osobu.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

renča1 Pozri príspevok
Príjmy zo živnosti? Paulínka, ale veď príjmy z prenájmu neboli dosiahnuté na základe ŽL....

Veď preto som rada, že tu zistím "pravdu".......zabudla som poznamenať, že on za prenájom inkasoval mimo živnosti, ale elektrinu v rámci živnosti ... takže asi preto povedali, aby všetko zahrnul do príjmov zo živnosti (napokon aj v DP DPH mu musí všetko figurovať)....dobre som tú vašu debatu teraz skomplikovala, prepáčte
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Paula Pozri príspevok
Veď preto som rada, že tu zistím "pravdu".......zabudla som poznamenať, že on za prenájom inkasoval mimo živnosti, ale elektrinu v rámci živnosti ... takže asi preto povedali, aby všetko zahrnul do príjmov zo živnosti (napokon aj v DP DPH mu musí všetko figurovať)....dobre som tú vašu debatu teraz skomplikovala, prepáčte
Tak toto bol hlavný dôvod...prečo DÚ poznamenal, že malo ísť o príjmy zo živnosti . Dôvod , ktorý sa týkal spomenutého príspevku č. 16.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

renča1 Pozri príspevok
Tak toto bol hlavný dôvod...prečo DÚ poznamenal, že malo ísť o príjmy zo živnosti . Dôvod , ktorý sa týkal spomenutého príspevku č. 16.
uhm......... dám to teda všetko do živnosti
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ostatné príjmy . par. 8, nemôžeme uplatniť paušálne výdavky 40, 60%. Tu mi vstupujú do ZD zdaniteľné príjmy znížené o výdavky preukazateľne vynaložené (napr. pri predaji nehnuteľ..) Kedysi patril prenájom k ostatným príjmom.
Teraz sa par. 6 volá Príjmy z ...... a z prenájmu, t.j. nie je prenájom súčasťou par.8.

Podľa par. 6-odst.1, je môj prenájom príjem z podnikania, čiže musí byť predmetom živnosti.

Vy však máte obyčajnú FO nepodnikateľa, občana. Príjmy z prenájmu sú zahrnuté v par. 6 odst. 3: Tu si zaradíte všetky príjmy z prenájmu, pričom sa môžete rozhodnúť, čo je pre Vás prijateľnejšie:
1. Buď si uplatním paušálne výdavky vo výške 40% z prenájmu, i keĎ ako FO podnikateľ vediete účtovníctvo. Je tu možná kombinácia paušálnych výdavkov a skutočných výdavkov. Ale pozor, pokiaľ nie ste plátcom DPH.
2. Ak máte budovu, ktorá má napr. vysokú hodnotu, môžete sa rozhodnúť, že pri prenájme nehnut. uplatníte podľa par.6 odst.11 preukázateľne vynaložené výdavky, pričom si vediete evidenciu podľa tohto odst.

Pri výpočte Vašej daňovej povinnosti v DP postupujete:
par.6 odst. 3: VI.oddiel: riadok 1O, stl. 1 uvediete tu svoje príjmy z prenájmu, od ktorých odpočítate sumu 23650, Sk a do stl.2 uvediete paušálne výdavky vo výške 40%, ak ste sa pre ne rozhodli, pričom musíte: výdavky priraďované k oslobodeným príjmom, určiť v rovnakom pomere, ako sú oslobodené príjmy k celkovým príjmom.
Príjmy zo živnosti, ako podnikateľ UJ, , tohto odd.uvádzate do riadkov 2
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Betka, ďakujem za konečné zhrnutie našich vyššie uvedených príspevkov
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ada G., to len preto, aby malo hlavu a patu, ani neviem, čo ste tam písali, a vyjadrila som sa práve k Vašej otázke.
0 0
Džek Džek

Džek je offline (nepripojený) Džek

A keď mám príjmy z prenájmu nehnuteľností 24000,- Sk ročne, akého typu daňové priznanie podávam. Okrem toho mám príjmy zo závislej činnosti.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
daňové priznanie typ FO B
0 0
Džek Džek

Džek je offline (nepripojený) Džek

Len tak pre informáciu a keby to bolo 23000 čo je menej ako 23650 tak potom ako to je - uvádza sa to niekde?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Pokiaľ by suma nepresiahla 5 násobok život.minima t.j. 23 650,- , tak sa nepodáva daň.priznanie v ktorom nepriznávaš príjem 23 000.-, ale požiadaš u zamestnávateľa len o ročné zúčtovanie ..
0 0
Džek Džek

Džek je offline (nepripojený) Džek

to ako myslíš, že z toho musím zaplatiť zdravotné poistenie?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ak ide o prenájom podľa § 6 ods.3 tak sa z toho neplatia odvody, a tým som myslela , že ak príjem by bol 23000, tak daňové priznanie nepodávaš a neplatíš z toho nič....
Naposledy upravil renča1 : 08.03.07 at 17:13
0 0
Džek Džek

Džek je offline (nepripojený) Džek

Trošku ma to pomýlilo to ...požiadaš u zamestnávateľa len o ročné zúčtovanie .., tak som si to dala dokopy zo zdravotným a než som zareagovala tak si mi odpísala.
Ale fajn, ďakujem, je mi to jasné, príjem z prenájmu do 23650 nikde nemusím uvádzať, neplatím žiadne odvody.
Ešteže je porada a je nablízku niekto kto mi poradí.
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

V § 8 odst. 1 písm. a) za zdaňuje len príležitostný prenájom.
Prenájom nehnuteľností sa zdaňuje podľa § 6 odst. 3 aj keď je majetok súkromný čiže nie zaradený do podnikania, máme takýto prenájom a takto ho zdaňujeme už " roky rokúce " , za rok 2006 buď skutočné výdavky alebo paušálne vo výške 40%, z podnikania môžu byť skutočné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať