Zavrieť

Porady

výdavky FO a prenájom

AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Usporiadat
straposko straposko

straposko je offline (nepripojený) straposko

Som obyčajné dievča, ktoré ma rado pohyb a život okolo seba. Rada sa stretávam s novými ľuďmi, od ktorých je čo "pochytať" ...viac
Ahojte =) ak je este niekto na porade, mohol by mi poradiť? Prečitala som si tieto príspevky a chcem sa uistiť,či som to dobre pochopila - mam zamestnanca, ktoreho otec mal príjem z prenájmu a ten rozdelil na dve casti. Jednu dostal tento moj zamestnanec cca 60 000,-sk. Mam mu robit danove priznanie...je to jednorazovy prijem,cize paragraf c.8 a neuplatnuje si ziadne vydavky?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Otec a syn sú vlastníci podieloví vlastníci toho prenajímaného majetku?
Príjem môžu len podľa toho, aký vlastnícky podiel každý vlastní.
Ľubovoľne možno rozdeliť príjmi len u bezpodieloveho vlastníctva, čiže u maželov.

Je to príjem par. 6., výdavky 40% z príjmu alebo skutočné.
Môže si odpočítať príjem oslobodený ale potom upraviť aj výdavky.
Naposledy upravil Zlata : 15.03.07 at 17:16
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Príjem bude 60000-23650 = 36350, výdavok 14540 /40%/ a dáš to do par.6 ods. 3 t.j.riadok 10 tabulky č.1 daňového priznania typu B.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Monikov Pozri príspevok
Príjem bude 60000-23650 = 36350, výdavok 14540 /40%/ a dáš to do par.6 ods. 3 t.j.riadok 10 tabulky č.1 daňového priznania typu B.
Dovoľím si nesúhlasiť, pretože:

Príjem: 60000-23650= 36350,-
sa uvedie v daň.priznaní ako príjem

výdavok 40% z 60000=14540
nasleduje ďaľší výpočet:
podiel oslob. príjmov: 23650:60000X100=39,4166%
to znamená, z výdavkov (40%) 14540 sa výlúči 39,4166% (5731)
a rozdiel 14540-5731= 8809,-
sa uvedie v daň priznaní ako výdavok
tlačivo typ B, par. 6
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Zlata Pozri príspevok
Dovoľím si nesúhlasiť, pretože:

Príjem: 60000-23650= 36350,-
sa uvedie v daň.priznaní ako príjem

výdavok 40% z 60000=14540
nasleduje ďaľší výpočet:
podiel oslob. príjmov: 23650:60000X100=39,4166%
to znamená, z výdavkov (40%) 14540 sa výlúči 39,4166% (5731)
a rozdiel 14540-5731= 8809,-
sa uvedie v daň priznaní ako výdavok
tlačivo typ B, par. 6
Ja nesúhlasím zasa s tvojim výpočtom. Keď to chceš počítať zložitejšie , tak potom to má byť správne takto:
Do príjmov dáš 36350 a výdavky upravíš nasledovne:
((24000-(23650:60000)x24000))=14540. Ide len o princíp, keď výdavky vo výške 40% počítaš zo sumy príjmov zníženej o 23650 /čo je oslobodený príjem z prenájmu/.
Naposledy upravil Monikov : 16.03.07 at 13:26
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Tento výpočet je uvedený aj v DP na strane 3 pod tabuľkou číslo 1. Je to správne tak ako to uviedla Monikov.

Stačí si to len prečítať.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zlata Pozri príspevok
výdavok 40% z 60000=14540

Chyba nastala v tomto výpočte. 40% zo 60 tis. je 24 000 a nie 14540,-
Ináč ja používam tento istý postup výpočtu ako si uviedla ty. Pre mňa je zasa zložitejší postup výpočtu podľa vzoru uvedený v daň.priznaní.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ja to počítam najjednoduhšie:
Príjem 60000-23650=36350, Sk
Výdavok k oslob príjmu: 23650x0.4=9460, Sk
Výdavok: 60000x0.4=24000-9460=14540, Sk
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

renča1 Pozri príspevok
Chyba nastala v tomto výpočte. 40% zo 60 tis. je 24 000 a nie 14540,-
Ináč ja používam tento istý postup výpočtu ako si uviedla ty. Pre mňa je zasa zložitejší postup výpočtu podľa vzoru uvedený v daň.priznaní.
Ospravedlňujem sa, ja som vôbec neprepočítala 40% zo 60tis., zobrala som akosi automaticky, že je to 14540.-. Už na pohľad mi to mohlo udrieť do oči, asi to robí vysoký dátum a prepracovanosť.
Išlo mi o postup prepočtu príjmov a výdavkov.

Ja som upozorňovala ešte na jednu vec, že otec chcel rozdeľovať príjmy medzi seba a syna. Treba brať do úvahy, či sú vlastníci obidvaja (čo nebýva až tak často), ak ano, tak to možno rozdeliť len podľa pomeru vlastníckeho práva. Iba u manželov, teda v bezupodielom spoluvlastníctve je možnosť rozdelenia príjmov a výdavkov ľubovoľne.
0 0
straposko straposko

straposko je offline (nepripojený) straposko

Som obyčajné dievča, ktoré ma rado pohyb a život okolo seba. Rada sa stretávam s novými ľuďmi, od ktorých je čo "pochytať" ...viac
ahojte, ďakujem vám za vaše príspevky. Teraz už viem ako vypočítať tie vydavky. Asi som to v prispevku č.42 zle napisala. Takže, ten ujo, ktorý prenajíma byt ten príjem rozdelil medzi syna a vnuka. On si nenechal vôbec nič. Môže sa to aj takto deliť?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

straposko Pozri príspevok
ahojte, ďakujem vám za vaše príspevky. Teraz už viem ako vypočítať tie vydavky. Asi som to v prispevku č.42 zle napisala. Takže, ten ujo, ktorý prenajíma byt ten príjem rozdelil medzi syna a vnuka. On si nenechal vôbec nič. Môže sa to aj takto deliť?
§ 4 odst.8 ZDP-príjmy z prenájmu,ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva sa možu deliť,ale nie deliť na syna a vnuka,nie sú vlastníci nehnuteľnosti.
0 0
Wapo Wapo

Wapo je offline (nepripojený) Wapo

vikinka Pozri príspevok
§ 4 odst.8 ZDP-príjmy z prenájmu,ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva sa možu deliť,ale nie deliť na syna a vnuka,nie sú vlastníci nehnuteľnosti.
môžu si potom obaja manželia odrátať z príjmu za prenájom 5násobok živ.minima ???
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Áno,každý z vlastníkov si má nárok odrátať z príjmu sumu ,pretože samostatne podávajú DP.
0 0
jozz jozz

jozz je offline (nepripojený) jozz

Takze ked vlasnim zo zenou nehnutelnost a mame rocny prijem z jej prenejmu 45000, po rozdeleni na 2 casti menej ako 5x zivot. minimum na jedneho, nemusime ani jeden davat tento prijem do DP?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nie, nemusíte podávať DP. Pri príjme z prenájmu sa suma 23650,- Sk odpočítava od príjmu.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

renča1 Pozri príspevok
Tak toto bol hlavný dôvod...prečo DÚ poznamenal, že malo ísť o príjmy zo živnosti . Dôvod , ktorý sa týkal spomenutého príspevku č. 16.
Ja sa tu vratim k tomuto bodu, i ked to tu bolo pisane i 300krat.
Za prve, co je podla vas holy najom? Niekto spominal, ze je to najom, ktory nieje podla ZL. A ten neholy je aky? Akoze podla ZL?

Podla mna, akykolvek najom bytovych a nebytovych priestorov bez zakladnych sluzieb nie je prijmov zo zivnosti !!! A ked niekto napise, ze to nie je pravda, nakolko tento prenajimany majetok mam predsa zaradeny v obchodnom majetku, tak tomuto sa nebranim. Ano, majetok je zaradeny v obchdnom majetku. No a co?
Ja tvrdim, ze "prenajom" je prijmom podla §6 ods 3 a nikdy inak. A preco si myslim? Staci si pozriet zivnostensky zakon :

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Takze podla tohoto, prenajom nehnutelnosti nemoze byt prijmom zo zivnosti okrem takych prenajmom, ako su napr: penzion, hotel a podobne. Proste najmy, kde sa poskytuju aj ine, ako zakladne sluzby (elektrina, teplo) napriklad upratovanie, pranie, ranajky a podobne !!!
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Leontin Pozri príspevok
Ja sa tu vratim k tomuto bodu, i ked to tu bolo pisane i 300krat.
Za prve, co je podla vas holy najom? Niekto spominal, ze je to najom, ktory nieje podla ZL. A ten neholy je aky? Akoze podla ZL?
Tak toto som nikdy netvrdila. Holý nájom považujem aj ja za prenájom nehnuteľnosti bez poskytnutých vedľajších služieb. Vedľaj.služby ako sú elektrika, voda, teplo....
Neholý je taký, v ktorom sú spolu s prenájmom poskytnuté aj vedľa.služby.

Leontin
Podla mna, akykolvek najom bytovych a nebytovych priestorov bez zakladnych sluzieb nie je prijmov zo zivnosti !!!
Súhlasím aj ja.

Leontin
A ked niekto napise, ze to nie je pravda, nakolko tento prenajimany majetok mam predsa zaradeny v obchodnom majetku, tak tomuto sa nebranim. Ano, majetok je zaradeny v obchdnom majetku. No a co?
Ja tvrdim, ze "prenajom" je prijmom podla §6 ods 3 a nikdy inak. A preco si myslim? Staci si pozriet zivnostensky zakon :

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Takze podla tohoto, prenajom nehnutelnosti nemoze byt prijmom zo zivnosti okrem takych prenajmom, ako su napr: penzion, hotel a podobne. Proste najmy, kde sa poskytuju aj ine, ako zakladne sluzby (elektrina, teplo) napriklad upratovanie, pranie, ranajky a podobne !!!
Nerozumiem celkom, čo sa vám nepozdáva a prečo ste citovali môj príspevok... Pokiaľ si prečítate od začiatku tému, tak zistíte že od začiatku sme sa bavili kam sa prenájom nehnuteľnosti zaraďuje či do § 8 ods.1 alebo do § 6. Ja som od začiatku tvrdila že patrí do § 6 ods.3 .To , že už neskôr vznikli aj iné príspevky okolo prenájmu, tak k týmto príspevkom sú aj citované odpovede, ktoré možno ani nesúvisia so zadanou otázkou.Doporučujem ešte raz prečítať.

Ešte raz zopakujem čo som napísala:
- pokiaľ daňovník dasahuje príjem z prenájmu na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje podľa § 6 ods.1 písm.b)
- ak dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje do § 6 ods.3 a nie do § 8 ods.1 /ako príležitostný príjem/
- pokiaľ dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu a nehnuteľnosť má zaradenú v majetku a popri prenájmu poskytuje aj elek..,vodu,teplo a tieto vedľaj.služby má zaradené v živnost.listu a príjem je zahrňovaný do § 6 ods.1 písm.b), tak aj prenájom musí byť zahrnutý do § 6 ods.1 písm.b) a nie do § 6 ods.3. Preto sa aj DÚ nad tým pozastavil...
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

renča1 Pozri príspevok
Nerozumiem celkom, čo sa vám nepozdáva a prečo ste citovali môj príspevok...
Prepac, ja som to nemyslel v zlom, ze citujem prispevok na to, aby som s nim nesuhlasil alebo sa mi na nom nieco nepozdavalo. Ja som si to len tak cital, niekde v tej casti som jeden prispevok zobral a ... reagoval. Ale uvedomujem si, ze to nebolo uplne fer a preto sa ospravedlnujem.

renča1 Pozri príspevok
Ešte raz zopakujem čo som napísala:
- pokiaľ daňovník dasahuje príjem z prenájmu na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje podľa § 6 ods.1 písm.b)
- ak dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje do § 6 ods.3 a nie do § 8 ods.1 /ako príležitostný príjem/
- pokiaľ dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu a nehnuteľnosť má zaradenú v majetku a popri prenájmu poskytuje aj elek..,vodu,teplo a tieto vedľaj.služby má zaradené v živnost.listu a príjem je zahrňovaný do § 6 ods.1 písm.b), tak aj prenájom musí byť zahrnutý do § 6 ods.1 písm.b) a nie do § 6 ods.3. Preto sa aj DÚ nad tým pozastavil...
Tu troska zareagujem, nakolko to stoji za reakciu. "pokiaľ daňovník dosahuje príjem z prenájmu na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje podľa § 6 ods.1 písm.b)"
A to je aky prenajom podla ZL ? Ak som dobre pochopil Zivn.zákon, tak jediný prenájom podľa ZL je taky, ktory sa specifikuje ako : Prenajom nehnutelnosti s poskytovaním iných než základných služieb.
To som citoval jeden nemenovany Ziv.úrad. Takze moja otazka znie, ake su to zakladne sluzby? Podla mna elektrina, voda, teplo. Ak sa mylim, opravte ma.
A na zaklade toho reagujem na bod "
vedľaj.služby má zaradené v živnost.listu a príjem je zahrňovaný do § 6 ods.1 písm.b), tak aj prenájom musí byť zahrnutý do § 6 ods.1 písm.b) a nie do § 6 ods.3. Preto sa aj DÚ nad tým pozastavil.."
vedlajsie sluzby ake mas na mysli? Akoze to upratovanie, prezliekanie perin a podobne? OK, s tym suhlasim, to by sedelo na tie penziony a hotely, ci nieco podobne. Alebo napriklad prenajom nehnutelnosti, kde prenajimatel poskytuje k prenajmu napriklad aj cistenie chodby, alebo prenajom nejakeho skladoveho zariadenia. To by som bral. Ale ak ide len o prenajom + energie, tak to povazujem za zakladne sluzby a tym padom
prijem podla § 6 ods.3.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Leontin Pozri príspevok
Podla mna, akykolvek najom bytovych a nebytovych priestorov bez zakladnych sluzieb nie je prijmov zo zivnosti !!! A ked niekto napise, ze to nie je pravda, nakolko tento prenajimany majetok mam predsa zaradeny v obchodnom majetku, tak tomuto sa nebranim. Ano, majetok je zaradeny v obchdnom majetku. No a co?
Ja tvrdim, ze "prenajom" je prijmom podla §6 ods 3 a nikdy inak.
..a čo na to zákon o Dani z príjmu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Muška Pozri príspevok
..a čo na to zákon o Dani z príjmu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
Ano to je pravda, ale v tom pripade je tu troska problem medzi ZZ a ZoDP?!? Ale to asi nebude prvy a posledny krat. Ak by som isiel podla ZoDP, tak je to prijem zo zivnosti. Ak podla ZZ, tak to nie je prijem zo zivnosti. No pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať