Zavrieť

Porady

založenie a.s.

Ahojte Poraďáci, mohli by ste mi niekto v skratke napísať, čo všetko sa účtuje pri založení a.s.? Za Vaše drahocenné rady vopred ďakujem.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

andromeda Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, musim sa ako a.s. registrovat do Centrálneho depozitára?
Záleži asi o aké akcie ide. (mám skúsenosť s listinnými a sme registrovaní v CD)

Skús si pozrieť zákon č. 566/2001 Zb. o cenných papieroch
§ 107

(9) Emitent zaknihovaných akcií na meno môže požiadať centrálny depozitár o vedenie zoznamu akcionárov.
89)

(10) Centrálny depozitár pri vedení zoznamu akcionárov89) listinných akcií na meno vykoná zápis týkajúci sa zmeny akcionára v zozname akcionárov na základe pokynu emitenta.

(11) Centrálny depozitár je povinný na žiadosť emitenta vydať mu zoznam akcionárov89) a na žiadosť akcionára vydať mu výpis zo zoznamu akcionárov v časti, ktorá sa ho týka.
(12) Centrálny depozitár vykonáva činnosti súvisiace s vedením zoznamu akcionárov89) na základe zmluvy s emitentom akcií na meno. Emitent listinných akcií na meno je povinný uzavrieť s centrálnym depozitárom zmluvu o vedení zoznamu akcionárov bez zbytočného odkladu po vydaní listinných akcií na meno.




ešte si môžeš pozrieť link:
http://www.porada.sk/336553-post1.html
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

andromeda Pozri príspevok
Prosím, môžu byť zriaďovateľské náklady aj za r.2007?
ďakujem
Zriaďovacie náklady sa z účtu 041 prevedú na účet 011 po dokončení úkonov spojených so založením a vznikom účtovnej jednotky. Ak tieto náklady vznikali už v roku 2007 tak ich tam pokojne dajte.
0 0
andromeda andromeda

andromeda je offline (nepripojený) andromeda

Ďakujem za odpovede. Chcem si iba dojasniť. Zriaďovacie náklady mám do 50.000,-SK, ak som správne pochopila môžem ich odpísať jednou sumou do nákladov (aj keď sa týkajú rôznych činností?) a zahrnúť aj náklady z roku 2007.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Náklady súvisiace so založením spoločnosti (jasné že sú rôznorodé -kolky, notárské poplatky atď), čiže všetko čo s tým súvisí, ak nepresahuje čiastu 50 000,- môžeš účtovať priamo do nákladov r.2008, kedy spoločnosť vznikla (vzniká zápisom do OR). Je možné, že nejaké náklady už mohli byť koncom roku 2007; zahrnieš aj tieto. R.2008 je prvým účtovným obdobím tejto a.s.
0 0
andromeda andromeda

andromeda je offline (nepripojený) andromeda

Prosim Vas,
pri zahraničnej pracovnej ceste, ak zamestanaec cestoval vlakom a nemá doklad, podľa čoho mu vypočítam náklady za dopravu?
Dakujem
0 0
heles heles

heles je offline (nepripojený) heles

Prosím o radu. Akciová spoločnosť založená v r.2005 mala zriadďovacie náklady vo výške 71000,- Sk, ktoré však v r. 2005 a 2006 neodpisovala ani účtovne ani daňovo. V r. 2007 bol spravený účtovný i daňový odpis vo výške 1/5. v §28 zákona o dani z príjmov je povedané, že zriaďovacie náklady sa odpíšu najneskôr do 5 rokov. Môžem zvyšných 4/5 odpísať aj jednorazovo v roku 2008 - daňovo i účtovne?
0 0
heles heles

heles je offline (nepripojený) heles

prosím, nevie nik poradiť?
0 0
monasu monasu

monasu je offline (nepripojený) monasu

Prosim o radu. A.s. uctuje pri vzniku emisné ážio. Ako prosim zauctovat použitie emis. ážia na prevádzkové náklady spoločnosti. Nenašla som k tejto teme zatial nič bližšie, tak prosim o pomoc.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať