Zavrieť

Porady

Prevod fin.prost.na prenesené kompetencie v roku 2007

Prosím o radu, sme obec, ku koncu roka 2006 nám zostali fin.prostriedky na prenesené kompetencie na školstvo, podarilo sa to tak, že všetky prostriedky previedli ešte v roku 2006 na bežný účet obce, ako ich môžeme v tomto previesť na účet školy a ako by sa mali zaúčtovať. V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách ich škola môže použiť do konca marca 2007.
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Nerozumiem presne otázke, ako ich previesť na účet školy. Jednoducho je to dotácia pre školu, ktorú prevediete ako všetky prostriedky, ktoré ste doteraz dostali pre školu a mesačne ich posielate na účet školy. Keďže sa môžu presúvať len prostriedky na prevádzku, ktoré škola môže vyčerpať do konca marca 2007, tak ich pošlete tak ako ostatné. Ak som nesprávne niečo pochopila, tak to doplňte, potom snáď poradím bližšie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Je to tak, že oni sa tým, že sme ich mali v roku 2006 na účte, dostali do výsledku hospodárenia na účet 933 a ja ich potrebujem z tohto účtu ponížiť, a neviem presne ako a následne poslať ako dotáciu škole v roku 2007.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Bohužiaľ v tomto neviem poradiť. Ide o to, že väčšinou školy vrátili peniaze na dotačný účet obce a tá ich takto previedla do ďalšieho roka. Ale čo sa týka účtu 933, neviem, ako to tam ponížiť. Najlepšie by bolo spýtať sa nejakého metodika na daňovom úrade. Viac neviem poradiť.
0 0
Kathrine27 Kathrine27

Kathrine27 je offline (nepripojený) Kathrine27

dotáciu pre školy poslať riadne 212/231
a škola pri čerpaní použije kód 131 prostriedky zo ŠR z min rokov.
vyúčtovanie v obci
218/212
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
upresňujem odpoveď od Kathrine27.

Účtovanie v obci:
keďže ide o príjmovú finančnú operáciu, obec musí najskôr previesť nevyčerpané prostriedky z osobitného účtu ZBÚ (napr. 231 10) na iný účet ZBÚ (napr. 231 20) a zaúčtuje:
MD 262 / D 231 10,
MD 231 20 + EK + zdroj / D 262. Ako EK sa použije položka príjmovej finančnej operácie 453 - Zostatok prostriedkov z predchádzajúcich rokov. Kód zdroja bude 1316 - zo štátneho rozpočtu z r. 2006 (pozor je tu zmena)!
Následne prevedie tieto prostriedky na účet školy:
MD 212 / D 231 20.

Účtovenie v škole:
Škola nevyčerpané prostriedky účtuje klasicky ako iné prostriedky len s tým rozdielom, že používa kód zdroja 1316 !

Odpoveď na otázku, čo to urobí s účtom 933 je odpoveď jednoduchá. Na účely tvorby peňažných fondov obcí pri usporiadaní prebytku hospodárenia sa nevyčerpané prostriedky zo ŠR vylučujú z tohto prebytku, tzn., že konečný zostatok na účte 933 mínus nevyčerpané prostriedky zo ŠR = "očitený" prebytok hospodárenia, ktorý sa rozdelí do peňažných fondov (MD 933 / D 917). Zostatok, ktorý zostane na účte 933 po prevodne "očiteného" prebytku do peňažných fondov obce sa bude rovnať sume nevyčerpaných prostriedkov zo ŠR. Na konci roka 2007 pri uzatváraní účtov 217 a 218 sa táto suma vynuluje, pretože výdavky (zdroj 1316) budú pri regulácii učtované na 218, ale príjem nebude účtovaný na účte 217, pretože je to príjmový finančná operácia.

No neviem, či som to dosť zrozumiteľne napísal ?!

Pekný deň
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Som rada, že sa našiel niekto, kto poradil, ja priamo s týmto účtovníctvom nerobím, takže čo sa týka položiek v účte, ťažko sa mi radí. Dúfam, že to Vanke pomôže.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Problém mám v tom, že sme ich nemali na osobitnom účte, lebo tie zostatky škola poslala na bežný účet obce, čo s tým treba urobiť.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Mnohé obce urobili chybu, keď tieto prostriedky neviedli na osobitnom ZBÚ.
Moja rada spočíva v tom, ak máš aj iné účty ZBÚ preveď tieto prostriedky na nejaký účet ZBÚ, je to jedno aký. Ide o to, aby bol dodržaný reálny prevod prostriedkov, lebo len vtedy sa môže použiť rozpočtová klasifikácia a finančná operácia sa môže zahrnúť do plnenia rozpočtu ! Vyplýva to z ustanovenia § 13 ods. 1 zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Kvet ja z teba nemôžem, si úplne úžasný, stále platí, že keby teba nie, tak by som skončila tu na psychiatrii.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Zostali nám aj prostriedky z volieb do orgánov samosprávy, určite prišli všetkým obciam, tie prišli na konci roka a jediné, čo sme s nimi urobili je, že sme ich vrátili naspäť na obvodný úrad. Ako by sa mali zaúčtovať tieto prostriedky. Tieto by sa mali v roku 2007 podľa usmernení z DU zaúčtovať na ťarchu účtu 218, ale neviem s čím. Ja som to jednoducho zaúčtovala ako 933/231, ale neviem či dobre.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ja som pri účtovaní k 31.12.2006 postupoval podľa usmernenia DR SR a to tak, že som sumu, ktorá mala byť v roku 2007 vrátaná do ŠR zaúčtoval: MD 217 / D 346. V roku 2007 som vrátenie dotácie zaúčtoval: MD 346 / D 231. Tento spôsob účtovania neovplyvní prebytok (resp. schodok) hospodárenia obce.
Tebe môžem poradiť len to, že vratku zaúčtuješ ako klasický rozpočtový výdavok: MD 218 / D 231 a zároveň MD 480 / D 234+RK (podpoložka EK 637 018).

Pekný deň
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Ale stále mi to zostane na 933, či aj toto sa mi môže vyrovnať len na konci roka.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Áno zostatne, veď práve preto sa dohodli DR SR s MF SR o vyššie uvedenom spôsobe účtovanie prostriedkov ŠR, ktoré sa vracajú do rozpočtu štátu.
To čo máš na účte 933 mínus nevyčerpané účelovo určené prostriedky zo ŠR, ktoré môžeš vyčerpať do 31.03. = prebytok hospodárenia, ktorý celý môžeš previesť do peňažných fondov (t.j. vrátane nevyčerpaných prostriedkov na voľby). V roku 2007 už nevyčerpané prostriedky zo ŠR na volby vrátiš z bežného rozpočtu roku 2007. Iné Ti neviem poradiť.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Škoda, že ku nám sa toto usmernenie nedostalo, nám zaslali iba pokyn, že to má byť na 217, ale nie oproti čomu. Prečo by som to nemohla zaúčtovať jednoducho ako 933/231.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Nuž musíš sa rozhodnúť sama. Ja by som to riešil tak, že by som zaťažil bežný rozpočet zápisom: MD 218 / D 231 a zároveň MD 480 / D 234+RK (EK 637 018 - Vrátenie príjmov z minulých rokov).
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Kvet, viem, že je to stará záležitosť, ale máme kontrolu. V roku 2006 nám ako príklad zostali prenesené kompetencie školy 120 tis. Sk. Výsledok hospodárenia z roku 2006 sa vysporiadal do fondov a týchto 120 tis. Sk zostalo na 933, výdavky išli v roku 2007 do konca marca, mali sme ich naúčtované na 218. V príjmoch boli účtované ako príjmová finančná operácia. V roku 2007 rozdiel medzi bežnými a kapitálovými príjmami, a medzi bežnými a kapitálovými výdavkami bol 252 tis. Sk. V záverečnom účte som výsledok hospodárenia uviedla 120 tis.Sk, ktoré boli na 933 a 252 tis. SK v rozpočtového hospodárenia teda 372 tis. Sk, tento bol aj pri uzavretí roka na 933 aj v súvahe. Je to správne alebo to mám zle?
Vraveli mi, že výsledok hospodárenia má byť len 252 tis. Sk a neviem ich presvedčiť. Prosím pomôž mi, potom napíšem čo presne kontrolovali, aby ste si mohli dať pozor.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vanka Pozri príspevok
Kvet, viem, že je to stará záležitosť, ale máme kontrolu. V roku 2006 nám ako príklad zostali prenesené kompetencie školy 120 tis. Sk. Výsledok hospodárenia z roku 2006 sa vysporiadal do fondov a týchto 120 tis. Sk zostalo na 933, výdavky išli v roku 2007 do konca marca, mali sme ich naúčtované na 218. V príjmoch boli účtované ako príjmová finančná operácia. V roku 2007 rozdiel medzi bežnými a kapitálovými príjmami, a medzi bežnými a kapitálovými výdavkami bol 252 tis. Sk. V záverečnom účte som výsledok hospodárenia uviedla 120 tis.Sk, ktoré boli na 933 a 252 tis. SK v rozpočtového hospodárenia teda 372 tis. Sk, tento bol aj pri uzavretí roka na 933 aj v súvahe. Je to správne alebo to mám zle?
Vraveli mi, že výsledok hospodárenia má byť len 252 tis. Sk a neviem ich presvedčiť. Prosím pomôž mi, potom napíšem čo presne kontrolovali, aby ste si mohli dať pozor.
Ahoj Vanka,
neviem, či už nie je neskoro na moju odpoveď. Som presvedčený, že si postupovala správne. Dosť ťažko sa to vysvetľuje, ale Tvoj postup je správny. Urobil som pre porovnanie dva príklady, možno Ti pomôžu.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Kvet, ty si vynikajúci dúfam, že teraz im to už skôr vysvetlím. Ďakujem ti veľmi pekne. Myslím si, že majú určitý spôsob kontroly, a keď je niečo iné tak už to nedokážu pochopiť. V polke apríla skončia, tak potom napíšem čo presne nám vytkli.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Kvet neuznali mi to, že je to zle, tak už neviem už som zúfalá.
0 0
Sojka 007 Sojka 007

Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

Vanka Pozri príspevok
Kvet neuznali mi to, že je to zle, tak už neviem už som zúfalá.
Opýtaj sa ich či dostanete za to pokutu.
Ak nie, tak sa tým vôbec netráp. Uznaj pred nimi, že si to nevedela, že si urobila chybu a popros ich ako to máš robiť do budúcnosti. Ber to tak, že nech by si robila čokoľvek, nie si stroj ale človek. A hlavu hore, mysli pozitívne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať