Zavrieť

Porady

strata 2006

vopred sa ospravedlňujem, ak sa bude môj problém zdať niekomu "nad slnko jasnejší", ale som už taká domotaná, že sa radšej spýtam :
FO podnikateľ živnostník - zároveň aj zamestnanec v inej s. r. o.
V priebehu r. 2006 ukončil živnosť, kde mu vyšla strata, ale má zdaniteľný príjem zo závislej činnosti ako zamestnanec - podávam daňové priznanie B.
problém je v tom, že ako ho vypisujem, tak ma to hádže na odpočet straty dosiahnutej za rok 2006 od príjmov ako zamestnanca. Nemala by sa táto strata odpočítať až v nasledujúcich obdobiach ? /teda, za predpokladu, že by pokračoval v činnosti/. Mne to logicky vychádza tak, že ak mal z podnikania stratu, od zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti uplatním odpočítateľnú položku na životné poistenie a tak sa dostanem na ZD.
poradí niekto ?
vopred ďakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

renča1 Pozri príspevok
No a toto je ďalšia vec , na ktorú som nenašla nikde príklad, odpoveď komentár....
Ja si myslím a budem tvrdiť , že stratu si szčo v ďalšiom zdaň.období nemusí odpočítať od , do výšky základu dane aj keď mu vyšiel základ dane. Ak tak neurobí, neodpočíta, tak podľa môjho názoru v naseldujúcom období ked znova vykáže základ dane, tak si už nebude môcť odpočítať tú časť straty /napr.1/5/ za to obdobie kedy môhol.
Podľa môjho názoru musí si odpočítať hneď v prvom období, kedy vykáže ZD. Ak tak neurobí ďalej si podľa mňa uplatňovať nemôže. Len tak na okraj, teraz už nehovoríme o rovnomernom rozpúšťaní straty..
§ 30 Odpočet daňovej straty
1/ Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.....
Zákon mi nedáva podľa mňa na výber, že to môžem začať robiť v ktoromkoľvek zdaňovacom období počas tých piatich rokov..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška neopisovala som
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
evina Pozri príspevok
§ 30 Odpočet daňovej straty

1/ Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.....
Zákon mi nedáva podľa mňa na výber, že to môžem začať robiť v ktoromkoľvek zdaňovacom období počas tých piatich rokov..
Stále je to len o slovíčku "MOŽNO". Čo podľa môjho názoru znamená, že môže ale aj nemusí. Možno sa ešte niekto zapojí do diskusie a povie svoj názor na vec.. Budem veľmi rada, ak mi niekto môj názor vyvráti a presvedčí o opaku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

renča1 Pozri príspevok
Stále je to len o slovíčku "MOŽNO". Čo podľa môjho názoru znamená, že môže ale aj nemusí. Možno sa ešte niekto zapojí do diskusie a povie svoj názor na vec.. Budem veľmi rada, ak mi niekto môj názor vyvráti a presvedčí o opaku.
No veď si si Reni odpovedala sama.

V danom roku musí odpočítať "do plnej výšky ČZD z § 6-8" a zbytok si môže alebo nemusí rozpustiť počas 5-tich rokov v akejkoľvek výške a v ktoromkoľvek z 5-tich rokov.

Starý zákon 1/5 - ak neuplatnil - stratil.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

renča1 Pozri príspevok
Stále je to len o slovíčku "MOŽNO". Čo podľa môjho názoru znamená, že môže ale aj nemusí. Možno sa ešte niekto zapojí do diskusie a povie svoj názor na vec.. Budem veľmi rada, ak mi niekto môj názor vyvráti a presvedčí o opaku.
ja nehovoím o slovíčku "možno", ale o slovíčkach "a to počnúc".
Slovíčko "možno" chápem v tomto prípade, akože si možno principiálne stratu odpočítať, lebo akým iným slovom by vyjadrili, že strata sa odpočítava. Nemusela byť k odpočtu dovolená vôbec...
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Dievčence už som pisala o "mojom pripade" v inej teme.....
Ale teda:
na r. 57 strata 50.000
na r. 63 0

Ale mala som aj príjmy § 8 - preplatok RZZP 3000,-
TAK sa ešte raz pýtam ......môžem na r. 63 uviesť nulu????? Alebo tam musi byť aspon tych 3000?
DAKUJEM....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lenuška, na r. 63 musíš uviesť stratu 50 000,-
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

a z toho Ti vyplynie pre nasledujúce roky možnosť odpočtu sumy 47000,-.......nemôžeš preniesť stratu 50000,- Sk.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina Pozri príspevok
Zákon mi nedáva podľa mňa na výber, že to môžem začať robiť v ktoromkoľvek zdaňovacom období počas tých piatich rokov..
Evinka, až teraz som si všimla.
Myslíš si, že sa nemôžem rozhodnúť pre akúkoľvek výšku odpočtu straty počas tých 5-tich rokov , alebo si myslíš, že vždy musí ísť do maxima ČZD?
Podľa mňa nemusí ísť každý rok do maxima ČZD.

Ale možno sa mýlim
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Muška Pozri príspevok
a z toho Ti vyplynie pre nasledujúce roky možnosť odpočtu sumy 47000,-.......nemôžeš preniesť stratu 50000,- Sk.
tak na r. 57 : 50000
r. 61 3000
r.62 3000
r.63 50000

a za r. 2007
r.52 47000 ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

No mňa doteraz ani len nenapadol problém s riadkom 63, ale vďaka Vám už ho mám..
1.V roku 2005 som mala klienta, ktorý mal stratu z § 6, žiadny iný príjem nemal. Keďže tabuľka s čiastkovými základmi dane sa nazýva "Výpočet základu dane", ktorý on pri strate nemal žiadny, tak som automaticky a bez rozmýľania riadok 63 nevyplnila /robila som na Alfe a nevyhodili mi ho tam?.../. Daňové priznanie bez vyplnenia tohoto riadku ostalo bez odozvy DÚ.
Ak by bol mal príjem aj z pargrafov 7 a 8, tak už by som ho tam automaticky dala, lebo by som ho použila pri odpočte príjmov z týchto paragrafov, ak by sa dalo....už nejaký ČZD vykázal. V riadku 63 som celú stratu vykázala teraz v roku 2006, kedy si ju odpočítaval od ZD - teda počítala som mu ZD..
2. Tento rok som mala tiež jedného klienta so stratou z §6 a riadok 63 som nevyplnila /hin se ukáže/, nakoľko som mu žiadny ZD nepočítala.
Strata vykázaná v riadku 43 je tá, ktorú si budem nárokovať v budúcom obdpbí celú.
Týmito slovami okolo som chcela povedať, že moje myslenie sa uberá tým smerom ako Katija /až na toho zosnulého/,tak uvidíme...
Naposledy upravil evina : 15.03.07 at 10:28
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Lenuška Pozri príspevok
Dievčence už som pisala o "mojom pripade" v inej teme.....
Ale teda:
na r. 57 strata 50.000
na r. 63 0

Ale mala som aj príjmy § 8 - preplatok RZZP 3000,-
TAK sa ešte raz pýtam ......môžem na r. 63 uviesť nulu????? Alebo tam musi byť aspon tych 3000?
DAKUJEM....
Áno Lenuška , toto je tá téma

http://www.porada.sk/t44042-p4-danov-priznanie.html
.......a vzhľadom k tomu , že mne vykazovalo v Tvojom prípade strata v riadku 63 vo výške 50 000 v tej dobe ešte v starej verzii ALFA, som začala uvažovať nad svojim DP , lebo z diskusie vyplynulo za podpory členov Porady ...že riadok 63 má byť nula .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dievčence .....čo dokáže riadok 63 ...na ten tak ľahko nezabudnem .....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Dievčence .....čo dokáže riadok 63 ...na ten tak ľahko nezabudnem .....
No a ja mám len tak z ničoho nič o problém viac
Hlavne, že to nemení podstatu dane
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Baby, podľa mňa je ten r. 63 tam len pre ..napr. ako Lenuška....., aby ju to donútilo odpočítať 3000,-.....ale ak nevykázal žiadny ČZD z § 6-8 a tú stratu daného roku do r. 63 neuvedie....tak sa asi nič nestane.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška Pozri príspevok
Evinka, až teraz som si všimla.
Myslíš si, že sa nemôžem rozhodnúť pre akúkoľvek výšku odpočtu straty počas tých 5-tich rokov , alebo si myslíš, že vždy musí ísť do maxima ČZD?
Podľa mňa nemusí ísť každý rok do maxima ČZD.

Ale možno sa mýlim
Ja som skôr myslela na to, že sa nemôže prvý rok, kedy dosiahnem základ dane preskočiť, t.j. ako písala renča, že prvý rok si neuplatním nič , a potom ďalej áno...
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Muška Pozri príspevok
Lenuška, na r. 63 musíš uviesť stratu 50 000,-

ZITKA, ale Muška píše že musím uviesť 50.000 ten r,63

JA som už z toho jeleň
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
evina Pozri príspevok
2. Tento rok som mala tiež jedného klienta so stratou z §6 a riadok 63 som nevyplnila /hin se ukáže/, nakoľko som mu žiadny ZD nepočítala.
Strata vykázaná v riadku 43 je tá, ktorú si budem nárokovať v budúcom obdpbí celú.
...
Uvažujem rovnako, podľa bodu 2. Tento istý názor som aj ja vyjadrila už v príspevku č.13 a stále mi r.63 nedáva zmysel.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška Pozri príspevok
Baby, podľa mňa je ten r. 63 tam len pre ..napr. ako Lenuška....., aby ju to donútilo odpočítať 3000,-.....ale ak nevykázal žiadny ČZD z § 6-8 a tú stratu daného roku do r. 63 neuvedie....tak sa asi nič nestane.
Presne to si myslím, a to som chcela tým povedať, že ak vôbec robím nejaký výpočet základu dane....
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Muška Pozri príspevok
Baby, podľa mňa je ten r. 63 tam len pre ..napr. ako Lenuška....., aby ju to donútilo odpočítať 3000,-.....ale ak nevykázal žiadny ČZD z § 6-8 a tú stratu daného roku do r. 63 neuvedie....tak sa asi nič nestane.
Áno presne tak, že v ALFE mi automaticky na r.63 napísalo 3.000,- a ja šikovná som dala nulu.
A na stránke drsr. tam zas automaticky dáva tých 50.000,-.....

Tak to teda opravím na r.63 DáM 3000 - MôžE BYť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať