Zavrieť

Porady

odpocet DPH pri kupe bytu

Zdravim vsetkych, mam jednu (mozno) zaujimavu otazku

Mam zivnost, v ktorej sice este nemam cinnost spojenu s prenajmom ale to nie je problem dopisat. Chcem si kupit byt (resp. apartman - klasifikovany ako nebytovy priestor) a chcel by som ho prvych par rokov prenajimat. Ak sa zaregistrujem ako platca DPH budem si moct z toho bytu odratat DPH? Ake s tym potom mozu vzniknut problemy? Nemal by som uz ziadnu inu cinnost vramci zivnosti, pracoval by som pre bezneho zamestnavatela a popri tom by som prenajimal byt. Moje otazky:
1. Ak sa nemylim viem, stavby sa odpisuju 12-20 rokov a tolko by som ho prenajimat az nechcel, mozno iba nasledujuce 3-4 roky. Co potom? ked skoncim prenajimanie a zrusim zivnost? budem musiet DPH zaplatit?
2. Pri prenajme tym padom budem musiet uctovat aj DPH a odvazdat statu?
3. Pri kupe by som mal automaticky dost vysoky nadmerny odpocet - vraj to znamena okamzitu danovu kontrolu, je to pravda?
4. Je take nieco vobec mozne? a ak ano a mate s tym niekto skusenosti, mohli by ste poukazat na dalsie problemy, ktore s tym mozu vzniknut?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    patricio Pozri príspevok
    Zdravim vsetkych, mam jednu (mozno) zaujimavu otazku

    Mam zivnost, v ktorej sice este nemam cinnost spojenu s prenajmom ale to nie je problem dopisat. Chcem si kupit byt (resp. apartman - klasifikovany ako nebytovy priestor) a chcel by som ho prvych par rokov prenajimat. Ak sa zaregistrujem ako platca DPH budem si moct z toho bytu odratat DPH? Ake s tym potom mozu vzniknut problemy? Nemal by som uz ziadnu inu cinnost vramci zivnosti, pracoval by som pre bezneho zamestnavatela a popri tom by som prenajimal byt. Moje otazky:
    1. Ak sa nemylim viem, stavby sa odpisuju 12-20 rokov a tolko by som ho prenajimat az nechcel, mozno iba nasledujuce 3-4 roky. Co potom? ked skoncim prenajimanie a zrusim zivnost? budem musiet DPH zaplatit? PRi zrušení živnosti dôjde aj k zrušeniu registrácie platiteľa dph. V tom prípade zo zostatkovej ceny bytu by si musel vrátiť dph.
    2. Pri prenajme tym padom budem musiet uctovat aj DPH a odvazdat statu? Ak prenajmeš neplatiteľovi potom to bude bez dph.
    3. Pri kupe by som mal automaticky dost vysoky nadmerny odpocet - vraj to znamena okamzitu danovu kontrolu, je to pravda? Nie je to pravda
    4. Je take nieco vobec mozne? a ak ano a mate s tym niekto skusenosti, mohli by ste poukazat na dalsie problemy, ktore s tym mozu vzniknut?

    Dakujem
    Odpovede viď červeným

    odpocet DPH pri kupe bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.