Zavrieť

Porady

Knihy, knihy..

Aké sú vaše najobľúbenejšie knihy? Dajte pls nejaké tipy. Medzi moje TOP 5 patri: Alchymista, Malý princ, Harry Potter, Gričská čarodejnica a všeeetko od Terryho Pratchetta. Teším sa na tie vaše..
Usporiadat
iv01 iv01

iv01 je offline (nepripojený) iv01

ja mám rada príbehy ktoré píšu John Grisham, Philip Vandenberg, ...
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Paulo Coelho
Alchymista

O chlapcovi, ktorý sa nebál naplniť svoj Osobný príbeh.

Úryvky:

Chlapec nevedel, čo je to Osobný príbeh.
To je to, čo si túžil robiť odjakživa. Každý človek na prahu mladosti spozná svoj Osobný príbeh. V tomto období života je všetko jasné, všetko je možné, ľudia sa neboja snívať a priať si všetko, čo by chceli v živote dosiahnuť. Avšak s postupom času sa ich akási tajomná sila snaží presvedčiť, že Životný príbeh jednoducho nemožno naplniť.


Duša sveta sa živí ľudským šťastím. Ale aj nešťastím, závisťou a žiarlivosťou. Naplniť svoj Osobný príbeh je jedinou povinnosťou človeka. Všetko je jedno. A keď niečo chceš, celý Vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.

A prečo si myslíš, že nepoznám Lásku? – spýtalo sa Slnko.
Lebo Láska neznamená byť na jednom mieste ako púšť, ani blúdiť svetom ako vietor, ani sa dívať na všetko z výšky ako ty. Láska je sila, ktorá premieňa a zdokonaľuje Dušu sveta. Keď som do nej prenikol po prvýkrát, myslel som si, že je dokonalá. Potom som však zistil, že je odrazom celého Stvorenia, že má svoje vojny a svoje vášne. My sami živíme Dušu sveta a zem, na ktorej žijeme, bude lepšia alebo horšia podľa toho, či my sami budeme lepšími alebo horšími. A tam vstupuje do hry sila Lásky, lebo keď milujeme, túžime sa stať lepšími, ako sme.
3 0
aneurizma aneurizma

aneurizma je offline (nepripojený) aneurizma

betka631 Pozri príspevok
Paulo Coelho
Alchymista

O chlapcovi, ktorý sa nebál naplniť svoj Osobný príbeh.

Úryvky:

Chlapec nevedel, čo je to Osobný príbeh.
To je to, čo si túžil robiť odjakživa. Každý človek na prahu mladosti spozná svoj Osobný príbeh. V tomto období života je všetko jasné, všetko je možné, ľudia sa neboja snívať a priať si všetko, čo by chceli v živote dosiahnuť. Avšak s postupom času sa ich akási tajomná sila snaží presvedčiť, že Životný príbeh jednoducho nemožno naplniť.


Duša sveta sa živí ľudským šťastím. Ale aj nešťastím, závisťou a žiarlivosťou. Naplniť svoj Osobný príbeh je jedinou povinnosťou človeka. Všetko je jedno. A keď niečo chceš, celý Vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.

A prečo si myslíš, že nepoznám Lásku? – spýtalo sa Slnko.
Lebo Láska neznamená byť na jednom mieste ako púšť, ani blúdiť svetom ako vietor, ani sa dívať na všetko z výšky ako ty. Láska je sila, ktorá premieňa a zdokonaľuje Dušu sveta. Keď som do nej prenikol po prvýkrát, myslel som si, že je dokonalá. Potom som však zistil, že je odrazom celého Stvorenia, že má svoje vojny a svoje vášne. My sami živíme Dušu sveta a zem, na ktorej žijeme, bude lepšia alebo horšia podľa toho, či my sami budeme lepšími alebo horšími. A tam vstupuje do hry sila Lásky, lebo keď milujeme, túžime sa stať lepšími, ako sme.
Paulo Coelho: Alchymista
Dobrý deň, prečítala som si Váš úryvok z knihy Alchymista, ktorý Vás zaujal. Čítala som tú knihu - je nádherná, avšak mňa zaujal iný príspevok, tak povediac, som sa v ňom našla:
Touto dedinou už prešli ľudia z celého sveta. Prichádzajú, lebo chcú spoznať nové veci, ale zostávajú stále rovnakí. Vyštverajú sa až na kopec, navštívia hrad a myslia si, že minulosť bola lepšia ako prítomnosť.
2 0
aneurizma aneurizma

aneurizma je offline (nepripojený) aneurizma

lavi Pozri príspevok
...ja tie Coelhove "moudra" nejako moc nemusím..páčil sa mi Alchymista vo veku, kedy som ho čítala a Veronika...
Dobrý deň, nechcem Vám protirečiť, avšak nemyslím si, že by tu poraďáci písali Coelhove "moudra", skôr je to o pocitoch. Niektorú knihu čítam a nezaujme ma, tak ju vrátim do knižnice, niektorá kniha ma tak chytí za srdce, že ju musím mať doma nastálo. Knihy sú ako naši dobrí priatelia. Tiež sa vytešujeme, keď nás navštívia a obohatia.
Pekný deň želám.
3 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Aj ja mam rada dobre knihy doma. V kniznici som par razy bola, ze si nieco vypoziciam, ale ako na potvoru to, co by ma bolo zaujalo, prave nemali. Kedysi som kupovala knihy nove, objednavala som napr. z SPKK, KLUBU CTENARU a pod. Dnes kvoli cenam novych knih intenzivne sledujem ponuky antikvariatov a kupujem tam. Nove knihy mi zvykne nosit Jezisko.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Aj sledovaním " akcií " na stránkach internetových kníhkupectiev sa dá ušetriť nejaké to € a dajú sa tak objednať dobré knihy.
0 0
lavi lavi

lavi je offline (nepripojený) lavi

aneurizma Pozri príspevok
Dobrý deň, nechcem Vám protirečiť, avšak nemyslím si, že by tu poraďáci písali Coelhove "moudra", skôr je to o pocitoch. Niektorú knihu čítam a nezaujme ma, tak ju vrátim do knižnice, niektorá kniha ma tak chytí za srdce, že ju musím mať doma nastálo. Knihy sú ako naši dobrí priatelia. Tiež sa vytešujeme, keď nás navštívia a obohatia.
Pekný deň želám.
...suhlasim, je to o pocitoch...ale ja rada hladam pod povrchom, nechcem, aby som vsetko dostala ako na tanierito je zas moj pocit z jeho knih....ale ved nemusi sa vsetkym pacit vsetko a je dobre, poznat aj nazor z druheho brehu
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

bettylou Pozri príspevok
Čas netopierov - neviem od koho
Stephen King - Muž na úteku
Jozef Žarnay - Tajomstvo dračej steny, Prekliata Planéta - teenage
Mosty pres propast času
Muža na úteku vydal pod pseudonymom Richard Bachman.
King bol môj naj naj naj naj najväčší, najobľúbenejší spisovateľ v dobe, keď ma ešte bavilo čítať si knihy a mala som na to čas. Keď som na Vianoce dostala Svědectví, tak som ho čítala skoro do rána, už som pri ňom zaspávala, len aby som ho dočítala (ale nedočítala, posledných asi 20 strán som už nezvládla ). Čítala som od neho viac ako 40 kníh. Nepáčila sa mi len jedna - Nadaný žák. A len jeden film podľa jeho knihy, ktoré som čítala, bol lepší než kniha - Telo. Inak má väčšina filmou s jeho knihami spoočný AŽ názov, vrátane hore spomínaného Muž na úteku (v podani Arnodla Swcharzenegra). Best of - Nočná zmena (zbierka poviedok). Ak sa chcete báť - voľte Kinga! Raz som spolužiačke požičala Řbitov zvířátek s tým, že to nie je horor (no pre mňa to fakt horor nebol) a ona mi vrátila knihu s tým, že už v živote od neho nechce nič čítať .
Doteraz som veľmi vďačná mojej spolužiačke zo ZŠ, ktorá mi z ich knižnice požičala Mizériu s tým, že podľa nej ma to zaujme. Maca, moc, moc, moc ti ďakujem! (Inak, King je občas riadna sviňa, lebo dosť často nechá zomrieť "hrdinov", ktorých som si stihla pri čítaní jeho kníh obľúbiť (len vo Svědectí nechal zomrieť asi tak 95 % všetkých ľudí na Zemi)).
O vlások za Kingom je Terry Pratchett. Jeho vymyslená Úžasná Zeměplocha nemá chybu (dtto Vyprávění o Nomech)! Pri knihách z tohto "cyklu" som sa vždy dobre pobavila, aj keď je pravda, že občas mi niektoré náražky neboli jasné. Best of - Veklý sekáč. Mimochodom, viete, čo žije vo vašom koberci? Predsa Kobercové!
Zo slovenských spisovateľov Ladislav Mňačko. Čítala som od neho všetko, čo som našla v mestskej knižnici. Best of - Gigant.
Keď som chodila ešte na ZŠ, tak u mňa frčali knihy ako Traja pátrači, Tarzan (tie sme si navzájom požičiavali so spolužiakom - synom našej triednej), Indiánky, Verneovky, Stopy - no 3x hádajte, kto ma ovplyvnil
Z našej knižnice som domov vláčila aj 10 kníh - niektoré pre mňa, niektoré pre otca. Prvá požičaná kniha bola Čin - čin (a prvá, ktorú som čítala ešte vo veku, keď som chodila do škôlky, bol Smelý zajko v Afrike).
Ako decko ma oveľa viac potešili knihy než čokoľvek iné. Kníh sme mali dosť. Rodičia ich objednávali fakt za babku (len zíram, keď pozerám na ceny kníh v tej dobe) z novín. Alebo ešte "chodili" knihy po školácha a dali sa objednať cez školu.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

z našej školskej knižnice boli najzaujimavejšie knihy z edicie stopy, dalej verneovky,ale aj rozpravkové knihy /Dobšinský, Grimmovci, Hronský/,mayovky,zelená knižnica a kopec iných pútavých kníh,teraz sú ceny knih nielen vysoké ,ale aj výber na môj vkus je žanrovo a obsahovo chabý,chybajú mi historické romany,realistické príbehy ako aj dobrodružná literatúra a knihy pre mládež z pútavým obsahom
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Cez dovolenku som konečne dočítala Filanov Klimtov bosk. Začala som minulé leto, ale stále som sa nemohla k tomu dostať.

Na dovolenke ma to ale celé pohltilo. Zvláštne, vťahujúce, pripomínajúce. Príbeh odohrávajúci sa v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
Pripomenutie vecí, na ktoré pomaly zabúdame.

Zaujímavé bolo, že cez dovolenku sme čítali (boli sme na dovolenke 3 rodiny, pre vysvelenie) Dánovu Muchu, Prípad medička od Lesnej a aj V klimtovom bozku sa objavovali rovnaké nitky ...
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Marianne Fredrikssonová - Kto kráča v temnotách

Myslím, že knihu s biblicko - historickou témou som ešte nečítala ...
zaujala ma ... "dej sa odohráva v rôznych častiach Rímskej ríše na prelome letopočtov, na území vyznačujúcom sa rozmanitosťou kultúr a v dobe poznamenanej veľkým duchovným a náboženským vrením."
2 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Dnes som zacala citat po dlhom case sucasnu slovensku knihu od Jozefa Kariku- V tieni mafie, je o sucasnom Slovensku. Este som len v polovici, ale nadobudam taky nedobry pocit, ze autor presne vie o com hovori a ak je aj polovica fikcia a ostatok pravda, brrr...
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Dočítala som veľmi pekne spracovanú biografiu o súkromnom živote cisárovnej „Sissi“ a o jej spôsobe života, napísanú na základe archívnych dokumentov, korešpondencie a pamäti rôznych ľudí, ktorí s cisárovnou prichádzali do kontaktu.

G.Praschlová – Bichlerová, J.Cachée - Korunu skladám z unavenej hlavy.

Urývky:

Dnes, keď sa už o Alžbete toľko vie, mnohí múdro vyhlasujú, že vôbec nemalo dôjsť k zväzku medzi ňou a mladým rakúskym cisárom a že staršia, pre sobáš s Františkom Jozefom predurčená Alžbetina sestra Helena by mu bola bývala lepšou manželkou.
A predsa roku 1853, keď sa obaja mladí ľudia, ktorí neboli pre seba určení ako životní partneri, stretli v Ischli, všetko vyzeralo tak, že je to šťastné rozhodnutie. Cisárovo spontánne vzplanutie k sesternici Alžbete rozkrútilo koleso dejín po vopred predurčenej dráhe a tým sa začal napĺňať čoraz nešťastnejší osud neskoršej cisárovnej.



„...starý cisár teraz kľačí sám
pri manželkinej rakve, a je taký osamelý,
ako len človek tu na zemi môže byť...“


(Franz Karl Ginzkey o ovdovenom
cisárovi Františkovi Jozefovi)
2 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Dočítala som knihu Púštny kvet, príbeh o somálskom dievčati, ktoré sa z púšte dostane až do sveta modelingu, z chudoby až k bohatstvu. Teším sa na film.

Dodnes si cením hodnotu jednoduchých vecí. Každý deň sa stretávam s ľuďmi, ktorí vlastnia krásne domy, niekedy niekoľko domov, áut, lodí, šperkov, ale myslia len na to, ako získať viac, ako keby im tá ďaľšia vec, ktorú si kúpia, konečne priniesla šťastie a pokoj. Ľudia vravia, och, tebe sa to teraz ľahko povie, keď si môžeš dovoliť kúpiť, čo len chceš! Ale ja nechcem nič. To najcennejšie v živote je zdravie. Ľudia si ničia zdravie tým, že si robia starosti pre všetky možné zbytočnosti.(Waris Dirieová)



Púštny kvet – Neobyčajné putovanie somálskej kočovnice.
Waris Dirieová
Cathleen Millerová

Úryvok:
Moja mama si nikdy nevzala ani trochu jedla, kým ešte niekto jedol; v skutočnosti si nepamätám, či som niekedy videla mamu jesť, hoci si uvedomujem, že jesť musela. Ale ak sme večer nemali žiadne jedlo, nebolo to nič hrozné, nič, prečo by sme robili paniku. Nijaký dôvod na plač alebo sťažnosti. Malé deti mohli plakať, ale staršie poznali pravidlá, a tak sme išli spať. Snažili sme sa zostať veselí, boli sme tichí a pokojní, a zajtra, ak boh dá, pôjdeme ďalej. In 'shallah, čo znamená stane sa, „ak boh dá“, to bola naša filozofia. Vedeli sme, že naše životy závisia od prírodných síl a tieto sily riadi boh, nie my.


Hoci som následkom obriezky trpela, bola som šťastná. Mohlo to dopadnúť oveľa horšie, ako to aj často dopadlo pre iné dievčatá. Na cestách po Somálsku sme stretávali rodiny a ja som sa hrávala s ich dcérami. Keď sme ich opäť stretli, dievčatá chýbali. Nikto nepovedal pravdu, kde sú, dokonca sa o nich vôbec nehovorilo. Umreli na následky svojho zmrzačenia – vykrvácali na smrť, zomreli od šoku, na infekciu alebo na tetanus. Keď vezmem do úvahy podmienky, za akých sa táto procedúra vykonávala, nie je to prekvapujúce. Prekvapujúce je, že niektoré z nás prežili.
3 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Inšpirovaná anketou „moja naj kniha“
som prečítala knihu Kto chytá v žite od J. D. Salingera.
Myšlienkami som sa vrátila do pubertálnych čias, aj keď musím povedať, že niekedy mi spôsob, akým bola kniha napísaná, prekážal. „Na môj dušu.“
Ale aj tak si myslím, že to nie je kniha iba pre mládež, ale aj pre nás dospelých, aby sme si pripomenuli, čo trápi mladých ľudí, ich vnútorné pocity, názory, hľadanie zmyslu života ... „a vôbec“.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
tetrisss Pozri príspevok
Dnes som zacala citat po dlhom case sucasnu slovensku knihu od Jozefa Kariku- V tieni mafie, je o sucasnom Slovensku. Este som len v polovici, ale nadobudam taky nedobry pocit, ze autor presne vie o com hovori a ak je aj polovica fikcia a ostatok pravda, brrr...
...aj recenzie je dobré si prečítať občas ...

http://kultura.sme.sk/c/5276138/co-s...ati-citat.html
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Poraďáci, čítate? Viem, momentálne je pre účtovníkov dôležitejší termín DPH ...
Ja som pred nedávnom dočítala ďalšiu simmelovku Len vietor vie odpoveď, vynikajúca kniha, ale záver ma nasrdil ... nie že by bol zle napísaný, ale autor to tak vymyslel ...
A predvčerom som začala čítať knihu s názvom Látka, z ktorej sú utkané sny - tiež od Simmela.
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Janka, čítame...aspoň ja teda čítam. Momentálne od Halimy Bashir Slzy púšte. Je to skutočný príbeh lekárky, ktorá prežila vojnové peklo v Sudáne a rozpovedala ľuďom o útoku milície a vládnych vojakov na dievčenskú školu v Dajfúre.
Simmela tiež rada čítam.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
TERRA MAGNA
Knittel John

Pôsobivý obraz života v severnej Afrike. Na pozadí rôznych dejinných udalostí sa odvíja osud Roderica Cornaya. Je to adoptovaný syn váženého švajčiarskeho lekára v Egypte s humanitnými ideálmi, no stále naráža na neúprostnú skutočnosť.....
...vrelo doporučujem ...
2 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Teraz som docitala knihu VYHORENÍ od Eschbacha... Mna velmi oslovila, mam z nej zimomriavky. Predstava, ze toto sa moze stat realitou je ...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať