Zavrieť

Porady

nebola mi vystavená faktúra, čo teraz?

Ahojte, chcem Vás poprosiť o názor:
Ešte v decembri sme kúpili pozemky (podliehajúce DPH) od platiteľa DPH za cca 1 000 000 Sk na základe kúpno predajnej zmluvy. Na tejto zmluve je ako predávajúci označený podnikateľ a mal tieto pozemky v obchodnom majetku a predával ich ako podnikateľ - platiteľ DPH. V kúpnej zmluve je napísane, že predajná cena je vo výške 1 000 000 Sk, ale nikde nie je napísané, či je to s DPH alebo bez. Kúpnu cenu sme uhradili ešte v decembri na základe kúpnej zmluvy (o čom máme aj doklad). Problém je v tom, že predávajúci nám odmieta vystaviť faktúru a mi si teda dodnes nemáme na základe čoho DPH odpočítať. Predávajúci trvrdí, že cena 1 000 000 Sk je bez DPH a keď chceme faktúru musíme doplatiť 190 000 Sk. Je to v poriadku? Nie je to náhodou tak, že ak sa kúpna cena určí na 1 000 000 Sk a nie je uvedené, či je to s daňou alebo bez je to chápané ako s daňou a cena 1 000 000 Sk je teda konečná? ďakujem
Usporiadat
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

pantani Pozri príspevok
Mozno by stacilo spravit dodatok ku kupnej zmluve kde sa upresni sposob a termin vystavenia faktury ako aj vycislenia samotnej DPH.
Sak v podstate tych 190STKK ktore by sa mu dodatocne uhradzali si nakoniec aj tak vypytate na priznani naspat po obdrzani faktury.
Riešite problém na strane predavajúceho, alebo kupujúceho?
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

pantani Pozri príspevok
Mozno by stacilo spravit dodatok ku kupnej zmluve kde sa upresni sposob a termin vystavenia faktury ako aj vycislenia samotnej DPH.
Sak v podstate tych 190STKK ktore by sa mu dodatocne uhradzali si nakoniec aj tak vypytate na priznani naspat po obdrzani faktury.
ono to nie je celkom pravda, keď si to prepočítaš:
máme pozemok za milión a považujeme to za cenu s DPH:
čiže: základ dane cca 840 336 Sk a DPH cca 159 664 Sk.
ak by sme mali robiť dodatok: základ dane 1 000 000 Sk a DPH 190 000 Sk.
čiže samotný pozemok by sme preplatili o cca 159 664 Sk!!!
jasné, že DPH sa nám vráti nech je akákoľvek, ale ide aj o samotnú cenu pozemku.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak si vyradí len dodatočne pozemok v imom roku, tak máte dôkaz, - Výkaz o majetku a záväzkoch, t.j. či ho mal zahrnutý v OM,
ak si ho dodatočne vyradil, tak bude vo výkaze i nadalej figurovať. Výkazy nepustia .. (dôkaz)
Kúpno predajná zmluva je zlá. Ak je plátca DPH, v článku cena, sa mala napísať cena bez dph, alebo cena s daňou .., pričom tu malo byť aspoň nejaká zmienka o DPH, ke´dže tento pozemok nie je oslobodený.
Ako plátca DPH je povinný vystaviť Vám danový doklad do 15 dní, kedže zmluva neobsahuje náležitosti par.71, bol povinný Vám vyhotoviť FA-ako daňový doklad.

Na druhej strane. Mal daňovú povinnosť, na základe čoho, alebo akej ceny on odviedol daň - ( dodanie tovaru, služby). Myslím si, že v DP DPH, ju tam nemá uvedenú, z čoho mu plynú určité pokuty, omeškanie...., keďže uskutočnil dodávku (dôkaz), a z mil. nám tam toho nabehne, ..
Váš prípad odpočítania: nemáte FA, nemáte zmluvu s náležitošťami, nemáte nárok na odpočítanie....
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

betka Pozri príspevok
Ak si vyradí len dodatočne pozemok v imom roku, tak máte dôkaz, - Výkaz o majetku a záväzkoch, t.j. či ho mal zahrnutý v OM,
ak si ho dodatočne vyradil, tak bude vo výkaze i nadalej figurovať. Výkazy nepustia .. (dôkaz)
Kúpno predajná zmluva je zlá. Ak je plátca DPH, v článku cena, sa mala napísať cena bez dph, alebo cena s daňou .., pričom tu malo byť aspoň nejaká zmienka o DPH, ke´dže tento pozemok nie je oslobodený.
Ako plátca DPH je povinný vystaviť Vám danový doklad do 15 dní, kedže zmluva neobsahuje náležitosti par.71, bol povinný Vám vyhotoviť FA-ako daňový doklad.

Na druhej strane. Mal daňovú povinnosť, na základe čoho, alebo akej ceny on odviedol daň - ( dodanie tovaru, služby). Myslím si, že v DP DPH, ju tam nemá uvedenú, z čoho mu plynú určité pokuty, omeškanie...., keďže uskutočnil dodávku (dôkaz), a z mil. nám tam toho nabehne, ..
Váš prípad odpočítania: nemáte FA, nemáte zmluvu s náležitošťami, nemáte nárok na odpočítanie....
áno to je problém, že v zmluve nebola uvedená cena s DPH alebo bez DPH, je tam uvedená len cena a ide o to, či sa teda chápe ako s DPH alebo bez .
Je jasné,že bol povinný doklad vyhotoviť, ale neurobil tak a ani nechce, s tým si môže ale pomocť daňový,oni už ho dodania, ale nám to nepomôže, lebo nebudeme mať doklad
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Presne toto sme zazili s autom (uzitkove). Natrafili sme na podvodnika, ktory zamerne zabudol poslat fakturu. DU od toho daval ruky prec - v podstate neboli ochotni to nejako riesit. Prebiehalo to presne tak isto - zmenil si tel. linky a pod (pravdepodobne ho hladalo viac ludi). Na pisomne vyzvy od pravnika ziadna reakcia. Potom sme nasli sposob ako z neho fakturu vyrazit, ale to sa tu neda opisovat.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Môj názor je. Cenu by som považovala za konečnú. Keď Vám príde doklad, odpočítate si DPH, aj keď o mesiac, dva... Nárok na odpočítanie vzniká aj keď mi príde FA neskôr. Osobne by som bola rada, že cena 1.mil je aj s DPH, pretože je pre mňa pozemok lacnejší.
Dodavateľ pozemku teraz špekuluje, pretože si uvedomil, že urobil zlú zmluvu, a teraz sa vám vyhráža, keď mi doplatíte 190 tis. vystavím Vám FA.Len na tom získa. Nič neplatte. Vystaviť Vám mal FA na ZD: 840 336,Sk + DPH.
Súd podľa mňa vyhráte, a dodavateľ si poriadne zaplatí z vrecka, ináč ešte by som sa inf. na DU o tomto probléme, pretože riešenia bez právnika sú ako jedna babka povedala...
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

no hej, ale už je to takmer štvrťroka a keď to pojde cez súd tak to bude....
misomiso: to som prekvapený, že to daňový úrad nechcel riešiť, on je dokonca povinný to riešiť, potom jedine dať podnet na daňové riaditeľstvo aby skontrolovali prečo DÚ nekoná, možno tam mal známych
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

My sme to vyriesili jednoduchsie...
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

misomiso Pozri príspevok
My sme to vyriesili jednoduchsie...
keď myslíš hlavokrkých, tak možno aj to je riešenie na takýchto ľudí, ale aj on môže takých hlavokrkých zavolať na teba; sú to zbytočné opletačky a nervy; mali sme byť aj my opatrnejší pri spisovaní zmluvy a bol by pokoj
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nie celkom takto sme to riesili. Neposlali sme za nim ziadnu mafiu ani vypalnikov, je ale pravda, ze sme nasli sposob, ako nanho vyvinut tlak. Poslal fakturu ako lusk.
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

misomiso Pozri príspevok
Nie celkom takto sme to riesili. Neposlali sme za nim ziadnu mafiu ani vypalnikov, je ale pravda, ze sme nasli sposob, ako nanho vyvinut tlak. Poslal fakturu ako lusk.
ak to neni tajné kľudne sa pochvál a potom dám vedieť,či to funguje aj tu
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
misomiso Pozri príspevok
Nie celkom takto sme to riesili. Neposlali sme za nim ziadnu mafiu ani vypalnikov, je ale pravda, ze sme nasli sposob, ako nanho vyvinut tlak. Poslal fakturu ako lusk.
Veď povedz... aj ja chcem vedieť.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Este nieco - aj keby sme hovorili o nejakych hlapikoch s palicami (hoci takto sme to neriesili) tito ludia (mam na mysli podvodnikov, ktori neposielaju faktury) velmi dobre rozumeju tomuto sposobu komunikacie - je im uplne vlastny, nepovazuju to za o nic menej standardne riesenie, ako akekolvek ine (zaloba).

Inymi slovami - obava, ze za vami dotycny posle nejakych grazlov je opodstatnena, ale riziko ze sa tak stane vobec nezavisi od sposobu, akym sa nanho bude tlacit. Nemysli si, ze zalobu na sud nebude vnimat ako natlak uz vobec si nerob iluzie, ze sa rozhodne zo sucitu s vami, ze ste pouzili legalne prostriedky branit sa rovnako legalne.

Skratka - rozhodnutie ci sa takemu cloveku postavit alebo nie je na zvazenie. Ale ak sa rozhodnete ze ano, usetrite si vela zbytocnych starosti, ak najdete rychle riesenie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

eskoes Pozri príspevok
ak to neni tajné kľudne sa pochvál a potom dám vedieť,či to funguje aj tu
Riesenie bolo zalozene na tom, ze som mal (nahodou) dobre kontakty na iste miesta. Kedze bohuzial nemozem pomoct tymto sposobom inym, nebudem ani zverejnovat, o co islo.

Ja som chcel iba napisat, ze bez vyvinutia velkeho tlaku na tychto ludi sa da tazko ocakavat uspech.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

..čiže klin sa klinom vybíja?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

V podstate je jedno, ako to nazveme, Cesi maju prislovie: Na hruby pytel hrubou zaplatu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať