Zavrieť

Porady

Repre zo zásob a DPH

Zdravím všetkých a prosím o nasledovnú radu,
máme predajňu s obuvou, inventúrou sa zistilo, resp.mi bolo oznámené, že niekoľko párov topánok bolo darovaných (na základe pokynov konateĽA).
Bolo mi odporúčané nasledovné účtovanie :
604, 343 / 395 - v nákupnej cene
395 / 513
Zavádza ma nasledovné : na účte 604 zaúčtujem tržby (výnos), celú sumu naúčtujem na účet 513 - daňovo neuznané, mám pocit, že pri závierke vlastne danú čiastku "pripočítam" k daň.základu 2-krát.
Poradí mi niekto ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Celá súvsťažnosť účtovania, čo píšeš je nejako naopak , nie?
    Keď už tak 395/ 604, 343 a 513/395.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Noel
    Zdravím všetkých a prosím o nasledovnú radu,
    máme predajňu s obuvou, inventúrou sa zistilo, resp.mi bolo oznámené, že niekoľko párov topánok bolo darovaných (na základe pokynov konateĽA).
    Bolo mi odporúčané nasledovné účtovanie :
    604, 343 / 395 - v nákupnej cene
    395 / 513
    Zavádza ma nasledovné : na účte 604 zaúčtujem tržby (výnos), celú sumu naúčtujem na účet 513 - daňovo neuznané, mám pocit, že pri závierke vlastne danú čiastku "pripočítam" k daň.základu 2-krát.
    Poradí mi niekto ? Ďakujem.
    Nie to účtovanie obrátené?
    Ak by to bolo zaúčtované 395/604,343 a 513/395. Tak to dostaneš 1 x do výnosov a 1x už to je v nákladoch pri obstaraní tohto tovaru na 504. Takže ak by to bolo zaúčtované na 513, tak by to bolo v nákladoch 2X. Pripočítaním 513 k základu dane, bude vplyv daného postupu0 a v daňovom základe bude iba rozdiel medzi 504 a 604. Ale aj tak je tento celý postup diskutabilný, zaúčtovanie cez vnútorné zúčtovanie a repre účet, hlavne keď je to charakterizované ako dar. Nebol by tam lepší účet 543-Dary.

    Noel je offline (nepripojený) Noel

    Noel
    Editka, veľmi ďakujem, s tým účtovaním som to dorúbal ! Tiež sa prikláňam k účtovaniu na účet 543 - dary. Ešte raz ďakujem!!!

    Repre zo zásob a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.